V pátém díle našeho seriálu o vlajkových lodích deskoherních vydavatelství se dostáváme k Piatniku. Tato společnost je pro většinu populace známá především vydáváním klasických hracích karet a puzzle, nelze však opomenout ani jejich deskoherní aktivity. Vždyť jedna z nejrozšířenějších společenských her, Activity, je u nás vydávána právě pod hlavičkou Piatniku. Naše průzkumy začneme v roce 2010, seznam her jsme diskutovali se Štěpánkou Zoubkovou.

 

První dva starší tituly jsou z oblasti rodinných her, které touhle dobou ulovíte spíš ve slevě jako posledních pár kusů, radíme ale je nepřehlédnout.

Prvním tipem na starší kousek je Fresco z roku 2010, jednoduchý rodinný worker-placement o malování stropu barokní kaple, nákupu a míchání barviček a hlavně jedním milým mechanismem, který ocení všechny „sovy“: čím později se daný den rozhodnete vstávat, tím jsou vaši učedníci šťastnější. Je to ze života. Jen už je holt pak trh poněkud rozebrán.

 

Lovci a sběrači (neplést se stejnojmenným Carcassonne) z roku 2011 od Reinera Knizii, kde 2–4 hráči, každý se čtyřčlenným sborem sběračů, chodí sem a tam po šestiúhelníkové síti a sbírá žetonky bobulí, kůží či mamutů. Pointa je v tom, že kde už žetonky nejsou, se jít nedá, a hra se tak stává zajímavou rodinnou strategií, koho od čeho odříznout.

 

V roce 2012 u nás vyšla hra Rummikub, její kořeny sahají až do roku 1977. Tahle klasika s čísly je dodnes velmi oblíbená a není divu, je totiž přístupná, jednoduchá a svižná. Pro spoustu rodin představoval Rummikub první vlaštovku ze světa společenských her. Ve hře jde o sbírání sad, úkolem je zbavit se svých destiček a hra je čistě abstraktní, vhodná pro milovníky čísel.

 

I když se Rummikubu dodnes prodejně daří, v roce 2014 přišlo střídání v čele portfolia Piatniku. Na český trh dorazilo Repello, další abstraktní kousek, v němž se snažíte efektivně posouvat svoje žetony po herní ploše, kterou sdílíte s dalšími až třemi hráči. Při pohybu shazujete bodované žetony, případně žetony protihráčů. Slušná míra interakce a mozek namáhající mechanismus udělaly z Repella hit, takže držel nejčestnější místo až do roku 2017.

 

V květnu 2017 vyšla česky Cartagena, reprint původní hry z roku 2000. Vaše skupinka šesti pirátů se mermomocí chce dostat ze slavné pevnosti, vy je pomocí karet šoupete skrz podzemní chodbu a abyste vyhráli, musíte být první, kdo to svede! Oproti starší verzi obsahuje ta moderní ještě další variantu hry navíc (průchod džunglí). Na trůně se ale neohřála příliš dlouho, pouhý měsíc.

 

V červnu 2017 se totiž v portfoliu Piatniku zjevil totální hit. První díl plánované trilogie Century s podtitulem Cesta koření je vynikající karetka. Svoji kvalitu zhmotnila, když si odnesla prestižní cenu Golden Geek v kategorii karetní hra. Hra staví na obchodu s kořením a umožňuje výbornou zábavu až pěti hráčům, kteří usilují o plnění nejlépe bodovaných kontraktů. Dosáhnout toho lze chytrým stavěním balíčku a šikovným handlováním se čtyřmi druhy koření. Cesta koření je zábavná a svižná rodinná hra, kterou se velmi rychle naučíte a navíc určitě neskončíte u jedné partie.

 

Přesně po roce, v červnu 2018, předala Cesta koření žezlo svému mladšímu sourozenci, Zázrakům Východu. A my se bavili ještě o kousek lépe než u prvního simulátoru kořenářského řemesla. Tentokrát jsme totiž mohli putovat svojí lodičkou mezi ostrovy, stavět obchodní stanice a zajíždět do okrajových oblastí s přístavy, kde jsme opět plnili obchodní kontrakty. Hra nabídla různorodé možnosti, jak dosáhnout úspěchu, nápadité bonusy rozbíjely monotónnost a my jsme opět zjistili, že jedna partie nestačí. Jako bonus šlo při hře použít i některé karty z prvního dílu.

 

Již na podzim dorazil další strategický kousek, v listopadu 2018 si Piatnik připsal další zářez díky vydání hry Mercado. Známý autor Rüdiger Dorn (jeho Istanbul máme rádi už roky) nás tentokrát zavedl do světa obchodníků s uměním. Nakupovali jsme obrazy, sochy a drahé parfémy, až se z nás kouřilo, díky orientaci hry na rodinné hraní nám ani nevadila vyšší míra náhody. Pro náročnější hráče ale pořád zůstal jedničkou jeden ze dvou dílů Century.

 

Nedávno dorazil nejnovější přírůstek, který by si rád uzurpoval místo vlajkové lodi. V červnu 2019 na náš trh dorazily kmeny, Tribes. Novinka má ambice uspokojit hráče toužící po zážitku z civilizační hry, který lze zvládnout do hodiny. Svůj kmen musíte provést vývojem od pravěku až po dobu bronzovou, obsazovat nová území, rozšiřovat populaci, těžit suroviny, zapomenout nesmíte ani na vynalézání nástrojů.

A co nás čeká v budoucnu? Nejočekávanější hrou je bezesporu završení trilogie Century. Century III. Nový svět by měla převzít žezlo a navázat tak na úspěch a důležitost svých starších sourozenců. A my už se na ni moc těšíme!

Které hry od Piatniku kotví ve vašem domácím přístavu?