V okurkové sezóně máme jednu jistotu. Dozvíme se, které hry si odnesly prestižní ocenění Spiel des Jahres, německou cenu pro nejlepší rodinnou, dětskou a hru pro náročné hráče. A jak zní jména letošních laureátů?

Nejprve dětské hry, jejich ocenění je tradičně vyhlašováno v předstihu. Letos mezi porotci nejvíce zabodovala hra od vydavatelství HABA (specializuje se na dětské hry, i v mojí domácí sbírce je několik kousků her s typicky žlutou krabicí), Valley of the Vikings. V ní se dva až čtyři hráči od šesti let zúčastní soutěže ve shazování sudů. Při této soutěží maji výhodu šikovní a odvážní hráči, ale nic se nesmí přehánět a ten, kdo si bude věřit až příliš, může skončit s prázdnýma rukama. Vikingové porazili na paměť zaměřenou Fabulanticu od Marca Teubnera, specialisty na dětské hry (Děti z Carcassonne, Doba kamenná Junior). Druhá hra, která nedosáhla na nejvyšší stupínek, je Go Gecko Go!, říční závody zvířátek, při kterých upotřebíte předvídavost a dobrý odhad. Vaším úkolem je dopravit do cíle celý váš tým čtyř zvířátek, z nichž každé se hýbe jinak rychle.

Od dětských her se přesuneme k rodinným a čerstvě vám tak můžeme sdělit, že korunku pro nejlepší rodinnou hru roku 2019 si odnesl/a Just One, kooperativní party hra se slovy, kterou u nás už brzy přinese vydavatelství Blackfire! Ve hře vždy jeden z hráčů hádá klíčové slovo, twist spočívá v tom, že ostatní mu dávají nápovědy každý sám s tím, že shodné nápovědy se úplně škrtají a použijí se jen ty unikátní. Cítíme v tom trochu Decrypta, trochu V pasti a už se těšíme až Just One (český název ještě není určen) přijde v češtině. Mezi nominovanými hrami byla další party hádací hra, Werewords, v níž se snažíte z jednoho hráče pomocí otázek na „ano/ne” vytáhnout hádané slovo. I autor Werewords hru oživil, takže mezi hadači je zrádce, který slovo zná a snaží se tým svést na špatnou stopu, a „dozorce” (slovo taky zná, ale nesmí se ptát moc nápadně). Tým vyhraje, když uhádne slovo, nebo identifikuje zrádce. Zrádce může při uhádnutí slova zvrátit situaci, když správně označí dozorce. Pěkně zamotané, co? Do třetice se do nominace vešla hra L.a.m.a. Za šílenou duhovou karetkou stojí protřelý autor Reiner Knizia. Vaším úkolem je zbavit se šesti karet na ruce. Ve svém tahu můžete kartu vyložit (mají čísla, případně lamu), líznout si další (abyste nemuseli stát), nebo do konce kola nehrát. Za zbývající karty na konci kola fasujete trestné body (nejvíce za karty s lamou), kdo má na konci nejmíň trestňáků, vyhrává. No a to by to nebyl MINDOK, aby neměl aspoň nominaci. Tímto vám tedy oznamujeme, že L.a.m.a. vyjde pod hlavičkou právě tohoto vydavatelství!

Ale nebojte, kdo čekal od MINDOKu sošku, dočkal se také. Cenu za hru pro znalce (Kennerspiel des Jahres) totiž získala hra Na křídlech, kterou MINDOK chystá na letošní podzim (preview vám přineseme už brzy). Tento engine building s ptáčky se pyšní velmi dobrými ohlasy ze zahraničí, ve hře se snažíte přilákat do svého teritoria ty nejužitečnější opeřence, ti vám přinesou ptačí zob, vejce či další karty ptáků, což dále rozšiřuje vaše možnosti. Hra se odkazuje na pocit při hraní podobný Marsu: Teraformaci, tak uvidíme, jestli to bude pro MINDOK podobný hit jako kolonizace rudé planety! A na které kousky zbyla „pouze” nominace? Prvním z nich je inovativní vyšetřovatelská odyssea, Detektiv: kronika zločinu (u nás REXhry). Detektiv si už také pár cen odnesl, ale ty nejprestižnější se mu nakonec vyhnuly, Golden Geek pro kooperativní hru mu vyfoukla The Mind (taky REXhry), ve hrách pro znalce platilo, že „na ptáky jsme krátký“. Také Carpe Diem, třetí nominovaná hra, byla sice krátká, ale i nominace je úspěch. Počin zkušeného Stefana Felda (Castles of Burgundy, Řím, Merlin) je eurohra klasického střihu, zaměřená na budování lukrativní městské části v období antického Říma. Že by v této anketě odzvonilo vládě klasických euroher ze staré školy?

_

Tři šampioni jsou po dnešku známi, my se můžeme v češtině těšit na dva z nich (Just One a Na křídlech) a jednu nominovanou L.a.m.u. a Detektiv už je v češtině k dispozici nějakou dobu.