Loňský hit Rising Sun je samurajská epopej od Erica M. Langa, která na Kickstarteru zkasírovala přes 4 miliony dolarů a je plná figurek, stretch goalů a rozšíření. Vyšel i česky a recenzi základní hry si můžete připomenout zde. Ve vydavatelství Blackfire si vyhrnuli rukávy a rozhodli se namasírovat záda a kreditky tuzemských hráčů, takže už nám na stole přistála rozšíření Invaze dynastií s dalšími dvěma klany a Nespoutaní bohové, ve kterém sestoupily z nebes božské entity a zapojily se do dění na herním plánu. Ale to není všechno, jistě už tušíte, že ještě jeden přídavek následoval. S mírným zpožděním teď dorazila Nová monstra a rozšířila tak řady stávajících příšer, které rády zasahují do bitev a dalších akcí ve hře.

Obsah krabičky je zdánlivě nuzný, jenže to jen co se počtu komponent týče. Čtyři nové luxusní figurky (kvalita figurek z Rising Sun si nezadá s wargame kousky) monster, jež rozšíří už tak široký kádr, ze kterého můžete povolávat posily do své armády. Přírůstky obohatí jaro, léto i podzim a nyní se vrhneme na rozbor jejich schopností.

S jarní oblevou se otevře možnost najmout si monstra Džorógumo a DžinmendžuFigurky obou jsou pořádně děsivé, záleží, čeho se bojíte víc, zda visících lidských hlav, nebo pavouků. Arachnofobové ať raději přeskočí popis Džorógumo. Tato pavoučí žena (ke Spider-manovi má tak daleko, jak jen si to dokážete představit) je nebezpečným protivníkem v době války. Její schopnost umožňuje přetáhnout na svoji stranu jednu figurku soupeře (samuraje nebo mnicha) v dané provincii, což samozřejmě zásadně mění poměry sil. Kope-li tato osminohá sympaťačka za vás, proveďte s ní přesun ke konci období, pokud hrajete proti někomu, kdo ji má, počítejte s tím, že vaše silová převaha se může v boji ztenčit.

Džinmendžu je obskurně vypadající strom, jehož větve zdobí místo ovoce lidské hlavy. Tam, kde ho zasadíte, při mandátu Verbování do provincie umístíte další figurku. Ale nebude to zadarmo, tomuto příšernému stromu se musíte zaprodat a při jeho využití si snížíte čest. Pozor si musí dát klany hrající na vysokou hodnotu cti, ty hanebnější zase zajásají, protože ztráta už tak nízké cti je jen malou nevýhodou za bojovníka či mnicha navíc.

S druhým ročním obdobím vtrhne do nabídky Ohnivý drak. Kromě jeho vysoké hodnoty síly 3 má ještě jednu vlastnost. V provincii, ve které začíná bitvu, se udělá pořádně žhavo a odnese to jedna figurka od každého hráče, jenž byl natolik bláhový, aby v ní zůstal. Ale pozor, tahle příšera nedělá rozdíly a pálí i vaše stoupence. Nejlépe jí je v roli zastrašovatele, do provincie za ní se nikdo nepohrne, a pokud draka najal váš sok, raději utíkejte.

Za zvuků šustění listí se přikrádá podzimní monstrum Démon pohromy. Tento záporák z přesvědčení blokuje provincii před příchodem čestnějšího vojska. Hráč s vyšší ctí než má jeho pán totiž nesmí přesunout jednotky do provincie s tímto monstrem. Takže opět nečestné klany požijí trochu výhod, ty čestné by se měly poohlédnout jinde. Výhodou Démona pohromy je, že se počítá jako ostatní Démoni, hodí se tedy pro zimní kartu Podoba démona a dobře se kamarádí s Démonem duší.

I bez Nových monster byl Rising Sun pěkně nabitá hra s velkým množstvím nádherných a propracovaných figurek (připomínám, že jsme hru vyhlásili jako nejlepší figurkovou hru v češtině a její vláda trvá dodnes). Pokud si pořídíte i tuto třešničku na dortu (a přiznejte si, nechyběla by vám? Neměli byste v srdci mezeru zvíci těchto čtyř krásných figurek?), bude vám chybět už jen Klan lišky, ke kterému se ale dostanete, jen pokud jej seženete od nějakého backera z Kickstarteru. Jednalo se totiž o KS exclusive obsah, který česky ani vyjít nemůže.