Dobrá partie pořádného eura, to je radost. Ale někdy zkrátka chcete víc. Nestačí vám příběh, který nabídl večer s přáteli; toužíte po pořádném homérovském eposu přímo na vašem stole, jejž budete prožívat ne hodiny, ale týdny. Máte štěstí! V češtině se s kampaňovými hrami roztrhl pytel. Pojďme si představit ty nejlepší!

 

10. Moštárna – rozcvičme se něčím jednodušším. Moštárna je sice hlavně dětská hra, ale její kampaň je prostě parádní! Pokaždé hrajete na jiném herním plánu a volíte jiné strategie, obtížnost je přitom velice přátelská. Nemáte co hrát s čerstvými školáky? Tahle hra je naučí, jak ze sebe i z jablek vymáčknout to nejlepší.

 

9. Charterstone – hra, která se z počátku tváří jako jednoduchý worker placement, se po několika partiích neuvěřitelně rozvine, přidá nová pravidla, figurky i další komponenty. A vám najednou začne záležet na tom, jak krásně zaplnit mapu a zoptimalizovat své tahy, případně se pořádně naboostovat na další partii. A i když je příběh trochu plytký, hra vás chytne, navíc si po jejím dohrání jen stačí dokoupit Recharge pack a střihnout si to celé znovu, tentokrát s jinou taktikou a jiným národem!

 

8. Legendy země Euthie – poctivá česká fantasy pařba nabízí desítky hodin zábavy, několik originálních mechanismů a pocit, že hrajete sandbox. Běháte po světě, bojujete s monstry, obchodujete a jednou za čas se objeví drak, který vás vyzve na tuhou bitku. Momentálně se chystá další edice, takže chystejte peněženky, budou potřeba!

 

7. Zombicide – mrtví o lásce prd ví, ale pořádnou kampaňovou řežbu si s nimi užijete! Vrhněte se do uliček zamořených měst, která ovládly zombie, a prosekejte se jimi jako žnec obilím. Průvodcem vám bude černý humor, dramatická atmosféra i spousty nádherných figurek.

 

6. Pandemic: Legacy – ačkoliv tahle hra jeden čas vládla žebříčku BGG, u nás se až tak nechytila. A to je škoda, protože i když je tak trochu na jedno použití, nabídne vám unikátní pocit hroutícího se světa, který můžete před apokalypsou zachránit jen vy.

 

5. Pán prstenů: LCG – pokud jste pravověrní fanoušci vyprávění a nevadí vám ani relativně složitější hra, Pán prstenů je pro vás ta pravá pecka. Klidně by mohl stát na bedně našeho žebříčku, jenže má drobný háček. Abyste si ho pořádně užili, musíte si koupit ne jeden, ale hromadu rozšiřovacích balíčků. Taky se docela nadřete při vymýšlení decků. Pokud vám to ale nevadí, klidně si jej v tomto seznamu posuňte na druhé či třetí místo.

 

4. Doom – figurkový masakr širokým spektrem palných zbraní a jednou motorovou pilou nemůže na našem seznamu chybět. Doom je akční, dramatický a v rámci jeho cynické, lidské ztráty nepočítající kampaně se podíváte až do Brna. Tedy, promiňte, myslíme samozřejmě do pekla.

 

3. Pán prstenů: Putování po Středozemi – z trojice, která nám opanovala tento žebříček, je Pán prstenů suverénně nejvíc „user-friendly“. Pravidla jsou snadná, spoustu práce za vás udělá appka a nachystáno i sklizeno máte za chvilku. Hra je přitom atmosférická a velmi variabilní. Teenageři pak ocení propojení s moderními technologiemi.

 

2. Descent – konkurence byla nabitá, ale Descent z ní vzešel jako stříbrný medailista. Proč? Protože nabízí přesně ten oldschoolový rpg feeling, který od kampaňové hry očekáváte. Parádní rozvoj postav, hned dvě lokalizované kampaně, nabušené a různorodé mise, nádherné figurky hrdinů i nepřátel. Jestli chcete zavzpomínat na časy Dračího doupěte, zamiřte sem.

 

1. Gloomhaven – pokud jsme si před vydáním téhle těžkotonážní pecky nebyli jistí, která kampaňovka je nejlepší, máme po dilematu. Gloomhaven nabízí více než 100 hodin čistého roleplayového zážitku v neuvěřitelně živém světě plném zábavných postav a zajímavých zápletek. Číslem jedna BGG žebříčku se zkrátka nestane hra, která není naprosto úžasná!

 

Čestný tip: Panství hrůzy a Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově
Tyhle hry by se klidně vecpaly do našeho žebříčku, ale tak nějak nesplňují hlavní podmínku. Jejich mise totiž netvoří ucelenou kampaň, ale jsou samostatné. Jenže během hraní na to zapomenete a po jedné partii budete hned chtít dát další level. A vlastně proč ne? Lovecraftovi hrdinové musí něco vydržet a i Robinson přece mohl ztroskotat víckrát! Většina naší redakce v životě ztroskotala už mockrát, a stejně stále hledáme nové naježené útesy i pusté ostrovy.