„Sny jsou jako příběhy – divoké a nepravděpodobné“

Seznamte se s Lazlem Neznámým, sirotkem a knihovníkem, jehož snem je poznat tajemné město Pláč. Lazlo je tichý, bojácný mladík, kterému se naskytne životní příležitost cestovat po světě se skupinou legendárních bojovníků a proslulým bohovrahem Eril-Fanem. Poznejte také Sarai, modrou bohyni snů, která může vaše poklidné spaní proměnit v hrůzostrašnou noční můru. Vítejte ve fantastickém světě autorky Laini Taylorové.

Taylorová není ve světě fantastiky nováčkem.  Již před několika lety se jí podařilo vydat trilogii Kost přání o válce mezi světem dobra a zla.

Samotná kniha na první dobrou zaujme obálkou. Zlatem vykládaným text a můra (symbolicky zastupující sny) na modrém hvězdnatém pozadí (odkaz na modrou bohyni Sarai) oku lahodí. Název Snílek neznámý, jehož význam vám odhalí příběh, byl také příjemnou volbou.

Celý příběh začíná u Lazla. Tento nalezenec tráví většinu svého času čtením knih a o dobrodružství jen sní. Nicméně i sny se stávají skutečností. Druhou linku knihy tvoří vyprávění o bohyni Sarai a zbytku jejího “druhu“. Obě tyto linky se plynule prolínají, až se spojí v jednu. Je to příběh, do něhož se zasníte a necháte se unášet mimo realitu.

Nicméně ač je kniha sama o sobě velmi čtivá, některé zvraty bývají dost předvídatelné a na můj vkus zde chybí trochu více napětí. Každopádně by měl čtenář mít na paměti, že se jedná o young adult žánr a knihu tak vnímat.

Někteří čtenáři také mohou mít problém s tím, jakým stylem je dílo napsáno. Laini Taylorová má svůj osobitý styl. Využívá mnoho metafor a pestrých popisů, zkrátka se vás snaží vtáhnout do snu. Na tomto má také velký podíl i překladatelka Adéla Špínová, pro kterou to jistě musela být výzva.

A co v žádné young adult knize nesmí chybět? Samozřejmě trocha té romantiky. O tu ani zde není nouze. Každopádně všeho s mírou, rozhodně nečekejte urputnou love story typu Lenka Lanczová, ale můžete se těšit na postupně se rozvíjející pouto mezi postavami, které se zároveň perou s nástrahami světa.

Kniha je opravdu odpočinkovou četbou a myslím, že na ni nezanevřou jak náctiletí tak i dospělí.  Mimo jiné si můžete už dnes přečíst druhý díl této série, který vyšel pod názvem Múza nočních můr.

Sladké sny.

 

Originální název: Strange the Dreamer

Autor: Laini Taylorová

Překladatel: Adéla Špínová

Vydalo: CooBoo; 2018

ISBN: 978-80-7544-602-2

EAN: 9788075446022