Populární počítačová hra z druhé světové války Company of Heroes se stala fenoménem. Největší konflikt v dějinách naší civilizace stále fascinuje tisíce lidí, však zajděte do historické sekce v knihovně a uvidíte. Ne každému se ale chce sedět i po práci za počítačem. A proč taky, když Hitlerovy panoše můžeme prohnat (či si za ně zahrát) i na stole? Dámy a pánové, Company of Heroes Board Game přichází!

Stejně jako v počítačové předloze, i tady půjde o to kontrolovat území a efektivně nakládat s nevelkým množstvím jednotek. Company of Heroes, to jsou hlavně boje v ulicích o každý yard a budovu a desková verze to hodlá napodobit. Hráči musí zabírat strategické pozice, rozvíjet vlastní mikroekonomiku, odemykat nové budovy a zničit nepřátelskou bázi, nebo nabrat dost vítězných bodů (v závislosti na módu, který zvolí). Silnou stránkou hry by měla být variabilita počtu hráčů, můžete si totiž zahrát sami, ale také až v osmi lidech. A ještě větší pecka – hra by měla jít hrát jak na tahy, tak reálně! Čekají nás další zběsilé orgie ve stylu u nás tak populárního Kapitána Sonara či XCOMu? Na videích vypadá reálný čas moc pěkně a já se jen se modlím, ať funguje i v praxi!

Co se ekonomiky týče, zdroje budou stejně jako v PC verzi tři – lidé, munice a benzín. Abyste je získali, musíte na mapě zajmout místa, která je produkují. Za suroviny pak odemykáte nové budovy a nakupujete jednotky. Vojáci jdou také upgradovat, za což opět zaplatíte (většinou municí). Ve válce vám pomůže váš velitel, kterému se postupně otvírají nové schopnosti. Na konci svého tahu máte k dispozici supply fázi, při které naberete zdroje (klasické počitadlo funguje podobně jako třeba u Mars: Teraformace) a pošlete nové síly na bojiště.

Pohyb jednotek funguje skrz body rozkazů, kterých máte omezený počet a za každý posunete nějakou tu pěchotu či tančík. Jakmile se jednotky dostanou na dostřel, v damage fázi vypukne ohňostroj. Milovníky taktiky jistě potěší, že vaše výsledky nejsou závislé na hodech kostkami, i když i ty se ve hře objevují – třeba když útočíte na jednotku v krytu, musíte si ověřit, že se nestihne schovat a vy kulkami nepolíbíte jen zeď. Parádní je systém životů, v jednotce máte víc mužů spojených podstavcem a každý z nich znamená jeden život. Koneckonců, že většina lidí jich víc nemá (i když Rasputin by jistě protestoval).

Company of Heroes zatím vypadá parádně a skrz late pledge si ji pořád ještě můžete pořídit zde. Váháte? Možná vám pomůže tutoriál, který najdete zde. Dočkáme se i lokalizace? Teprve uvidíme. A co na to Jan Tleskač?

Sakra, to byl tak starý vtip, že pamatuje i nacisty…