Hvězdné války, to není jen sága rodu Skywalkerů, příběh o cestě k zatracení, vzkříšení, pohádka o nikdy nekončícím boji dobra se zlem, světlé strany Síly s tou temnou, ale i plejáda zajímavých vedlejších postav a jejich příběhů. I když vedlejších, takový Han Solo a jeho rodina zvládli napáchat spoustu dobra i zla v jedné daleké, předaleké galaxii.

Fantasy Flight Games, držitel deskoherní licence ze SWěta Star Wars, si pro všechny milovníky tohoto univerza přichystalo nový kousek s názvem Star Wars: Vnější okraj. A protože se ve FFG rozhodli nic nepodcenit, na křeslo vedoucího projektu obsadili protřelého Coreyho Konieczku (SW: Rebelie, Twilight Imperium, Eldritch Horror) a k ruce mu dali Tonyho Fanchiho, který už má s hrami ze Star Wars vesmíru zkušenosti díky práci na několika expanzích k Imperial Assault. To by bylo, aby taková dvojka nevyplodila kvalitní kousek!

A jaká dobrodružství nás čekají ve Vnějším okraji? Přece taková, jaká si sami uděláme! No dobře, to trochu přeháním. Hra vás postaví do role jedné ze známých postav Star Wars (říkal tu někdo jméno Boba Fett? Nebo vám více sedí odbojářka z přesvědčení Jyn Erso? Nebo snad charismatický pašerák Han Solo?) a vaším úkolem nebude nic menšího, než se proslavit v celém Vnějším okraji.

Dosáhnout toho budete moci plněním úkolů z kategorie pašování zboží, lovem bytostí, na které je vypsaná odměna, či třeba bojem. Základem vašeho snažení je loď, kterou budete vylepšovat, a posádka, kterou budete skládat z dostupných postav. Jedná se o mix ze všech dílů Star Wars, takže vám společnost může dělat Saw Gerrera z Rogue One, osobní ochranku nebohý Greedo (tak kdo střílel první, Hane?!) z Nové naděje nebo můžete na palubě uvítat třeba Maz Kanatu ze sedmé epizody Síla se probouzí.

Vítězství leží na dosah, stačí získat 10 bodů slávy a je vaše! Veškeré dění se odehrává na půlkruhové mapce symbolizující území zvané Vnější okraj, na kterém se pohybujete, zatímco se snažíte vyhýbat hlídkám Impéria a Povstalců. Musíte si ale dát pozor třeba i na Hutty. Pokud nejste z těch, kteří by se schovávali, klidně se jejich pohůnkům postavte tváří v tvář. Uspějete-li, vaše sláva hned o kousek povyskočí.

Na začátku hry si můžete vybrat jednu z osmi postav, každou s vlastním osobním cílem a speciálními schopnostmi, které jí částečně předurčují způsob hry. Nemusíte se tím ale nechat omezovat a klidně se budete moci s Bobou Fettem vrhnout do pašování zboží nebo s vlivným Landem Calrissianem do lovení hlav. Během partie budete také narážet na různá setkání, jejichž úspěšné absolvování vás zase posune blíž k vysněnému cíli – zanechat po sobě pořádnou stopu a odkaz legendy!

A nejlepší věc na konec. Star Wars: Vnější okraj u nás díky vydavatelství Blackfire vyjde v češtině! Těšit se můžeme někdy ke konci třetího kvartálu 2019.