Léto už pomalu nabírá sílu, fitka se vyprazdňují, bazény plní a opilci, kteří usnuli v příkopě, mohou bez obav z omrzlin prochrupkat celou noc. Ti šťastnější z nás, kterým zbyla jak dovolená, tak prostředky na to někam vycestovat, již balí batohy a přemýšlí: jakou hru že to s sebou vezmu? Inu, snadná pomoc. Přečtěte si náš článek a máte po problémech. Do našeho seznamu jsme volili hry, které jsou nejen komplexní a vychytané, ale především skladné.

_

Malé velké galaxie – za nás nejlepší „malá velká“ hra, která v batohu nezabere skoro žádné místo, zato na stole vás zabaví ne na třicet minut, ale spíš na několik hodin, protože u jedné partie nezůstanete. S letním nebem nad hlavou jsou cesty do vesmíru tak kouzelné!

_

7 Divů světa: Duel – pokud jedete ve dvou, pravděpodobně jedete se svým partnerem nebo partnerkou. V takový moment by jeden řekl, že večerní hry jsou jasně definovány, ale věřte mi, taky si budete chtít hotelový tělocvik zpestřit pořádnou duelovkou. A hry pro dva u nás v redakci mají jediného krále.

_

Krycí jména – pokud naopak jedete s gangem kamarádů, potřebujete pořádnou pártyovku. A proč se spokojit s něčím menším než hegemonem párty her Krycími jmény? Je jedno, kolikrát jste ji hráli, tahle gameska se prostě neomrzí.

_

Mr. Jack Pocket – nepočeštěný, ale výborný tip na párovou dovolenou, v němž asymetricky hraje jeden hráč za Jacka Rozparovače a druhý za tým vyšetřovatelů, kteří se ho snaží polapit. Je to roztomile zpracovaná hra na kočku a myš, kde hrajete o čas, a co jiného utuží vztah, než toho druhého pořádně lapit… nebo ho naopak obelhat? Ve hře o nic nejde.

_

Skol ty Skoty – Roztomilá karetní dvojkovka z produkce REXher s trochou dedukce, trochou variability a trochou štěstí skvěle ukrátí čas v restauraci, než vám přinesou večeři. Další skvělý kapesní tip pro cestování v páru.

_

Nejsme tu sami – hodně zábavy v malé krabičce, to je sci-fi lovecká hra Nejsme tu sami. Jedno, zda jste lovcem nebo kořistí, jedna partička vám prostě stačit nebude. A to je jedině dobře.

Summoner Wars – děti můžou zkazit celou dovolenou. Pokud jim ovšem na cestu místo jogurtu s projímavými účinky nenabalíte tuhle válečnou klasiku, jež baví všechny muže od devíti do devadesáti let. Bavila by i starší, ale ti už nepřečtou kartičky. Takže jim pořiďte brýle a máte pokoj i od nich.

_

Star Realms – karetka, která se sice vejde do zadní kapsy riflí, ale dá se hrát stále dokola, dokud nepadnete vyčerpáním. Už nikdy se nemusíte bát nudných večerů na hotelovém resortu, kdy vám kromě minibaru dělají jedinou společnost rozvášněné hlasy posilněných ruských turistů.

_

Hanabi – skladná inovativní kooperačka je přesně něco, co byste si měli přibalit do batohu, kufříku,či sportovní tašky. Díky plechové krabičce nehrozí, že vám hru poškodí litry domácí slivovice, které jí budou dělat v zavazadle společnost. No a pak jen počkejte na večer a sestavte ohňostroje, za které byste sklidili potlesk i na Ignis Brunensis.

_

Tajuplné říše – karetky se prostě hodí a tahle obzvlášť. Zabavíte s ní až šest lidí, klidně si ji ale můžete střihnout i ve dvou! Pár karet a kolik parády nadělají. Nedivte se pak ale, že k vodě jdete až v poledne, protože jste do noci kombili kartičky k dosažení nejlepšího skóre.

_

Kočičí klub – vašeho domácího mazlíka jste museli nechat v kočičím hotelu, ve kterém noc přijde dráž než pro dva dospělé na vaší dovolené? Nevadí, tyhle kočičáky uvítají i v penzionu pro alergiky a sličná recepční si určitě dá partičku téhle roztomilé, ale jinak naprosto seriózní a kvalitní hry s vámi.

_

Diamant – dovolená s rodiči či nehráči nemusí být automaticky her-prostá. Stačí, když před ně postavíte Diamant a uvidíte, že po pár minutách se jim drahé kameny zalesknou v očích. Proklatě zábavná a návyková rychlovka baví bez rozdílu věku, vzdělání či náboženské orientace.

_

Čestná zmínka

 

Zima mrtvých – tahle atmosférická, paranoidní pařba se sice nevejde zrovna do kapsy, ale přesto má své kouzlo. Vždyť kdo z nás v parných letních dnech neocení mráz, který vykukuje z každé karty křižovatky i ze samotného herního plánu, a navíc vás při hraní chladí kamarádova kudla v zádech?

 

Seasons – a co takhle si v létě připomenout krom zimy rovnou i všechna ostatní období? Seasons taky do kapsy zrovna nestrčíte, ale pokud máte partnera/ku stejně hravé, jako jste sami, těžko najdete lepší hru do páru (nebo hru s krásnějšími kartami či většími kostkami). Ach proč se jí jen žádný lokalizátor neujal?

Článek připravil Marek Dvořák s pomocí Davida Navrátila a Michala Stárka.