Kateřina Šardická vyhrála literární soutěž nakladatelství Fragment Hvězdy inkoustu, proto jsem si její debutový román Zmizení Sáry Lindertové nemohl nechat ujít. A rozhodně toho nelituji.

Výherci podobných soutěží to mají vždycky o malinko lehčí než ostatní spisovatelé, kteří musejí se svými rukopisy často obesílat desítky nakladatelství. Nechci tím určitě říct, že by jejich dílo bylo méně kvalitní. Naopak, musejí zase projít těžkým sítem, ve kterém jim konkurují desítky dalších rukopisů. Kateřině Šardické se to podařilo a zvítězila. Právem.

V jejím románu se jednoho dne ztratí mladí dívka Sára, jejíž poslední kroky vedly do metra. Už z něj však nevystoupila. Případ začne vyšetřovat Richard Ehler, který v něm vidí velké paralely s jedním nevyřešeným zmizením z minulosti. Ovšem není jediný, kdo po studentce pátrá. Do případu se zapojují i sestra pohřešované Klaudie a Sářin přítel Oliver. A postupně získávají čím dál větší podezření, že v celé věci hrají hlavní roli temné síly daleko přesahující lidské chápání.

Zmizení Sáry Lindertové je young adult knihou, která ovšem nabízí daleko větší žánrovou rozmanitost. Zápletka se rozvíjí ve značně detektivním duchu, nechybí jí však ani množství fantastických prvků a poměrně slušná hororová atmosféra. Někteří čtenáři se opravdu mohou při čtení bát, protože strašidelných chvilek je v příběhu dostatek.

Nebudu zastírat, že jsem po knize sáhl i kvůli její zápletce spojené s prostředím metra. Od přečtení populární série od Dmitry Glukhovskyho mě prostě příběhy s touto tématikou přitahují. A musím říct, že v tomto případě se autorce podařilo atmosférou přiblížit ke kultovnímu sci-fi románu ruského spisovatele. Samozřejmě je určena mladší generaci čtenářů (ostatně je to young adult), ale přesto nabízí okamžiky, které mi v něčem připomínají mé prožitky při čtení zmiňovaného díla.

Možná se mohlo v metru odehrávat ještě více scén. Rozhodně se totiž jedná o nejzajímavější části knihy. Ve zbytku se utvářejí vztahy mezi hlavními hrdiny, kteří jsou povětšinou mladšího věku. Zároveň hledají možné alternativy, co se mohlo se Sárou Lindertovou stát. Mystická atmosféra je vlastně ze začátku spíše naznačena a až později se román přehoupne do úplného fantastična. Můžete se těšit na náměty spojené se smrtí i židovstvím.

Ještě jsem se příliš nezmínil o samotných postavách. Tou hlavní je sestra zmizelé Klaudie. Ze začátku se jedná o poměrně nevýraznou, samotářskou holku, která se ovšem postupem času značně vyvíjí. Někomu nemusí být sympatická, ale nakonec se ukáže jako hrdinka i milující sestra. Vedle ní je tu několik dalších jedinců, ale jejich význam a prostor je většinou poloviční a vlastně se nedokážou příliš usídlit v mysli čtenáře.

Autorce se povedla i postupná gradace celého děje, kdy se na konci dočkáme mysteriózního finále. Ale po většinu času se rozhodně nebudete nudit a neustále budete v napětí, co se na příští stránce stane.

Trochu netypicky zde téměř chybí výraznější romantická linka. Dočkáte se sice několika žhavějších scén, ale nakonec z nich příliš mnoho nebude. To je poměrně netradiční u young adult románu, ale zároveň to asi většinu lidí potěší. Láska je zde totiž nahrazena akcí a temnou atmosférou.

Zmizení Sáry Lindertové je opravdu dobrá kniha, která si zaslouží ovace čtenářů i kritiků. Prozatím jsem na ni neslyšel vyloženě negativní názor a i za sebe se musím ke kladnému hodnocení připojit. Jedná se o debut Kateřiny Šardické, což dává naděje do budoucna, že se od ní můžeme dočkat dalších výjimečných děl. Doporučujeme její čtení v noci při slabém svitu lampičky. Ale pozor! Může mít i záporné následky. Po jejím přečtení totiž budete váhat, jestli ještě někdy vstoupit do metra. V tmě totiž může číhat velké zlo.

Autor: Kateřina Šardická

Vydal: Fragment

ISBN: 978-80-253-4134-6

EAN: 9788025341346

Počet stran: 412