Náš seriál o vlajkových lodích deskoherních vydavatelství zahájily díly o dvou velkých společnostech, Albi a Blackfire. Nyní se dostáváme k menšímu vydavatelství, Fox in the Box, které se ovšem co do komplexnosti a velikosti her rozhodně nenechává zahanbit. Vzhledem k počtu doposud vydaných titulů (celkem 7) se rozhodování o tom, která hra je vlajková loď, hodně urychlilo, takže jsme si s Davidem Hanáčkem jen potvrdili, které hry on sám považuje za historické lídry své stáje.

 

Dějiny Fox in the Box se oficiálně začaly psát v srpnu 2016, kdy na pulty obchodů za doprovodu mamutího troubení dorazila malá krabička s velkým obsahem, titulním obrázkem od Zdeňka Buriana a názvem Neanderthal. Tahle pravěká záležitost měla spoustu aspektů, za které si vysloužila náš obdiv (promyšlenost a naučné pozadí) a frustraci (přísnost, se kterou vám byla schopná vyzabíjet půlku kmene), na oplátku ovšem poskytla hluboký herní zážitek a unikátní pocity uspokojení, třeba když se nám podařilo ulovit nějakou pěkně velkou šelmu nebo jsme propojili správná centra v mozku a přešli na kmenové uspořádání tlupy. Neanderthal je prostě debut jako víno a dodnes skvělá hra.

 

S autorem Neanderthalu, Philem Eklundem, si David z FitB hodně sednul, takže rovnou upekli další díl spolupráce. Už v březnu 2017, tedy cca půl roku po první hře, jsme třímali v rukou vynikající a dodnes nejoblíbenější hru od „lišky“ v naší redakci, Pax Renaissance. Hrát si na renesanční mocipány nás pohltilo, kvanta možností, které hra poskytovala, nás naprosto odrovnala. Několik způsobů vítězství umožňuje hrát pokaždé jinak, bonusem je, jak je u eklundovek zvykem, i naučná stránka hry, během které se dozvíme mnohé o renesančních poměrech v Evropě. Hra se dočkala i rozšíření s novými mechanismy.

 

Tahání za nitky mělo pořádného nástupce. První lokalizovaná hra z vláčkové série 18CZ umožnila v září 2017 ještě další historický zápis pro Fox in the Box. Na vývoji hry se totiž David částečně podílel a vděčíme mu za vylepšenou grafiku herních komponent (+krabice) i za existenci verze pro dva hráče, ke které Leonharda Orglera, autora hry, v podstatě lehce donutil. Vlakový epos, který v plné verzi zabere klidně 5 hodin, nabídl promakaný systém práce s akciemi, ovládání železničních společností a také stavbu tratí na mapě Česka s reálným historickým pozadím. 18CZ sice není hra pro každého, ale nároční hráči ji ocení. Každopádně se jednalo o opravdu pořádnou vla(j)kovou loď!

 

I velký kousek, jako je 18CZ, ale musel předat pomyslné žezlo vůdce party. Stalo se tak až téměř po roce, v srpnu 2018, kdy dorazila nejhezčí (v době předRootové) hra Fox in the Box, druhý díl evoluční série BIOS s podtitulem Megafauna. Tato ultimátní simulace vývoje fauny a flóry před nás postavila bezpočet možností, co dělat. Mohli jsme si vypěstovat vodního herbivora, létajícího zabijáka, podpořit u svého svěřence vývoj různých nových orgánů nebo ho nechat podstoupit nějakou pěknou mutaci. Pro hráče se vztahem k přírodě a biologii se jednalo o splněný sen, důležité ale je, že jsme dostali to, co Phil Eklund umí: propracovanou, zábavnou i poučnou hru, a navíc ve velmi líbivém kabátku.

 

I přes nesporné kvality všech předchozích kousků mi osobně připadá, že tvořily „předvoj“ pro to, co mělo přijít (a před pár dny přišlo). Root. Jedna z nejočekávanějších her letošního roku na českém trhu, asymetrický hit se zvířátky, kouzelnou grafikou a skvělými referencemi z celého světa. Rozebral jsem ho již v preview a doufám, že se mi brzy dostane do rukou na komplexní recenzi. No a my tedy víme, že od května 2019Fox in the Box nesmírně silného lídra, kterého nejspíš jen tak něco nesesadí.

A které hry z portfolia jsem vynechal? Tak třeba první díl série BIOS, Genesis. Jeho kvality jsou neoddiskutovatelné, ale nepodařilo se mu na pozici vlajkové lodi vystřídat 18CZ. Naopak, jeho mladší sourozenec, Megafauna, před sebe zase nepustil odlehčenou verzi vláčků, 18Lilliput, pomyslné skóre mezi evolucí a vláčky je tedy zatím nerozhodné 1:1.

Ještě bych rád zmínil další plánované přírůstky do liščí rodiny. Díky dostatečnému počtu předobjednávek začal David Hanáček pracovat na překladu her John CompanyGreenland, které by měly vyjít ještě tento rok. Podaří se některé z nich sesadit čerstvě nastoupivšího vůdce, Root? Nemyslím si, ale neznamená to, že nebudu obě hry bedlivě sledovat!

Teď už mi zbývá se jen zeptat: které vlajkovky s ryšavým ocasem na krabici kotví ve vašem domácím „přístavu“?