Dwernik je poklidná vesnice, kterou obestírá hluboký a zlověstný Hvozd. Temné síly v jeho nitru dokáže udržet jen chladný a odtažitý čaroděj jménem Drak. Ten za svou pomoc požaduje hrozivou cenu: každých deset let mu musí jít sloužit jedna dívka, která se do vesnice nazpět nikdy nevrátí.
Den čarodějovy volby se rychle blíží a vesničané tuší, že tentokrát si Drak do služby vybere krásnou a statečnou dívku Kasiu. Ten se k překvapení všech však rozhodne pro obyčejnou a nemotornou Agnieszku.
Agnieszka své údolí miluje a nikdy by ho dobrovolně neopustila. Jenže teď je zavřená v čarodějově věži a kromě služby nemůže dělat vůbec nic. Nebo snad ano? Díky Drakovi objeví své nadání pro jemnou magii, takovou, jaká tu byla před staletími. A spolu s Agnieszčiným uměním se probouzí i věkovité zlo Hvozdu. Nejenom údolí, ale i celé království je v nebezpečí a je jen na Agnieszce a Drakovi, aby ho zachránili.

Naomi Noviková, americká autorka polsko-litevského původu, není na literární scéně žádným nováčkem. Zaujala už devítidílnou dračí fantasy Temeraire z prostředí napoleonských válek. Za román Ve stínu Hvozdu obdržela Noviková Cenu Nebula.

Kniha Ve stínu Hvozdu zaujme uhrančivou tmavomodrou obálkou s prvky připomínajícími prostředí slovanských pohádek. Není to náhoda. Autorčina inspirace vychází přímo z jejích rodinných kořenů a tradičních příběhů.
Ve stínu Hvozdu začíná jako příběh young adult žánru podobající se zdánlivě pohádce Kráska a zvíře, kdy je mladá dívka uvězněná ve věži, slouží Drakovi a zabývá se četbou. Young adult linka se však po několika stranách změní ve skutečnou fantasy. Během přímé konfrontace s Hvozdem a jeho mýtickými postavami, prolínání něčeho pradávného až pohanského, se nelze ubránit srovnání s Lesem mytág. Slovanské příběhy, zejména ruské byliny, připomene používání relikvií světců při rozpoznávání účinku temných sil.
Hvozd zpracováním patří vůbec k tomu nejzajímavějšímu, co příběh sám nabízí. Jak svou nedotknutelností, tak i potenciálním nebezpečím. Hvozd požírá, přetváří a formuje. Jak se čtenář společně s Agnieszkou noří do jeho nitra a vrstvu po vrstvě odhaluje jeho tajemství, stoupá fascinace nad autorčinou fantazií. Ve Hvozdu není radno zdržet se dlouho a autorka svoje hrdiny posílá na další místa. Trochu na škodu, protože z lesních pasáží jde strach i zvědavost zároveň a čtenář si je užije do posledního dechu.
O tom, jak je její protivník nebezpečný, se na vlastní kůži přesvědčí i Agnieszka. Ta je zpočátku líčená jako sedmnáctiletá nemotora, která svým magickým nadáním zaujme mocného čaroděje. Věk Agnieszce příliš neuvěříte. Během příběhu totiž její osoba projde radikální proměnou a na konci před čtenářem stojí o poznání dospělejší žena.
Červené lince mezi Agnieszkou a Drakem se autorka nedokázala ubránit, a i když je dodaná jaksi navíc, funguje dobře. Chemie mezi oběma hrdiny je cítit z každé stránky a jak Agnieszka prochází vývojem, mění se i její vztah k Drakovi.
Naomi Noviková má talent pro silné postavy. Zvláště pro ty, jejichž příběh nechává jen zdánlivě na okraji, aby o to silněji zapracovala čtenářova fantazie. Taková je kupříkladu královna Hana a její únos do nitra Hvozdu nebo lesní královna s rovněž pohnutým osudem.

Ve stínu Hvozdu je víc než jen kouzelným a velmi čtivým fantasy příběhem. Umně se v něm spojuje hravost a magičnost pohádkového světa s přesahem do toho reálného. Ukazuje svět, který není černobílý, ve kterém zlo není jen zlem a dobro pouze dobrem. Své místo si tu najde i odpuštění a odvaha začít znovu od začátku, lépe než předtím. A ruku v ruce s nimi poselství, že vykořenit člověka není jen tak jednoduché. Protože i kořeny k vlastnímu původu sahají hodně hluboko.

Vydal: nakladatelství HOST, 2019

Autor: Naomi Noviková

Překlad: Milan Žáček

ISBN:978-80-7577-701

Počet stran: 488 str., brož.