Máj je lásky čas. Že jste ještě nepotkali toho pravého/tu pravou? Nezoufejte! Ani milovníci sfi-fi a fantasy nepřijdou zkrátka, přichází našlapaná májová Pevnost!

Na co se můžete těšit tentokrát?

Začneme důležitým oznámením, které by neměl přehlédnout žádný fanda. Letos se totiž uskuteční historicky první ročník PEVNOSTCONu! Koncerty, šermíře, cosplay, besedy s autory, famfrpál, to vše a mnohé další slibují obránci Pevnosti. Kdy a kde se ta sláva koná? 25. května v Praze na Zlíchově.

A teď už k jednotlivým rubrikám, tradičně začneme u filmu. Fantasy filmy se na nás neustále valí jako lavina, takže po kritikou ztrhaném Hellboyovi, Kingovu Řbitovu zvířátek a posledních Avengerech, se koncem května můžete těšit na Hollywoodský sequel kultovní japonské Godzilly s názvem Godzilla 2: Král monster. Na šesti stránkách se dozvíte, co znamená kaidžu, který film s Godzillou je vlastně ten původní, a která monstra jí budou hrát „druhé housle“.

Krása angličtiny spočívá v tom, že nikdy nevíte, jestli je to muž, či žena. Už jsme tady měli Captain Marvel s dlouhými blond vlasy a bujným poprsím, teď přišla řada i na mužskou variantu, která si v novém filmu říká Shazam! Není divu, že své pravé jméno příliš nepropaguje, jde totiž o film od DC, nikoli konkurenčního Marvelu. Že se v těch Marvelech začínáte trochu ztrácet? Článek o Captain Marvel vám v tom udělá jasno (ať už březnový či květnový). Dále se ve filmové sekci dočtete o fenoménu Umbrella Academy či očekávané zombie řežbě The Dead Don´t Die s doslova hvězdným obsazením, šerify totiž nebude hrát nikdo menší než Adam Driver (Kylo Ren) či Bill Murray. Nemůžeme opustit svět filmu, aniž bychom zmínili GoT. Poslední série Game of Thrones neboli Hry o trůny otřásá světem fantastiky. Ať už vás poslední díly pobouřily, či nadchly, v nové Pevnosti si můžete přečíst rozhovor s Danielem Portmanem alias Podrickem Paynem.

Knihomolové jistě vědí, že během nadcházejícího víkendu vypukne Svět knihy. Od 9.5. do 12.5. se na pražském výstavišti můžete setkat nejen s redaktory Pevnosti, ale i se spoustou zvučných spisovatelských jmen, mezi něž patří třeba Tad Williams. V květnovém čísle si můžete přečíst nejen o jeho poslední knize Srdce ztraceného, ale i exkluzivní rozhovor s autorem samým. Fantasy sága, které se tentokrát dostalo zvýšené pozornosti, je série Cizinka, kterou můžete znát buď jako knižní sérii z dílny Diany Gabaldon nebo jako seriál, který běžel i u nás. Méně zpropagovanou ságou, o které se rovněž dočtete v poslední Pevnosti, jsou Letopisy rodu Shannara.

Aktuální zprávy z knižního světa: oceán se stal oblohou, v Příhraničí řádí Led, v kybersvětě se rozjede ilegální obchod s léky a ve Skandinávii řádí mechanické obludy jako vystřižené se světa Scythe. Po boji ve výšinách se budeme držet víc při zemi, své účty si bude totiž vyřizovat myšák a jeho kamarádi (a podle všeho to bude fakt nářez v klasickém westernovém stylu). A i další zpráva souvisí se světem fauny – Dodo stále žije. Nejde však druh vyhynulého ptáka, ale i Detašované oddělení diachronních operací. Králové Wyldu si vyrazili po letech opět na špacír, pozadu nezůstávají ani podivné děti ze sirotčince, které vyrazí do Ameriky. Milovníci slovanských reálií určitě uvítají výlet do stínu hvozdu. Anebo si můžete prostě sbalit ručník a zkusit si někoho stopnout. Cestování je tématem i rubriky Historie a záhady. Ne všichni cestovatelé se však vrátí domů – své o tom ví i posádka lodi HMS Erebus zkoumající Severozápadní cestu. Začínající autoři si budou jistě „chrochtat blahem“, protože se konečně dozví, jak se stát miláčky čtenářů stejně jako třeba Franta Kotleta. Jak napsat dobrý brak snadno a rychle vám poradí nikdo menší než autor knižní ságy Kladivo na čaroděje Jiří Pavlovský.

„Nemožné do 3 minut, zázraky na počkání.“ Jestliže patříte mezi vyznavače tohoto motta, jistě znáte herní sérii Dark Souls. Sekiro, jak jméno napovídá, vás zavede do feudálního Japonska. Krom neskutečně odolných protivníků budete potřebovat zvládnout i nějaké ty ninja skilly, trochu toho plížení, šurikeny a podobně. Z naprosto jiného soudku je Yoshi – pestrobarevná roztomilá želvička ve světě kartonu. Že to zní jako něco od Nintenda? Bingo! Herní sekce je protentokrát skromnější a z deskoherního světa se můžete těšit na recenzi Carcasonne: Safari (ano, opět další Carcasonne).

Na viděnou na Pevnostconu!