„Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“

Šedesátá léta dvacátého století, plná nevázané lásky, experimentů s drogami a dlouhých účesů, jsou pryč už téměř půl století. Ve stejné době, kdy se zástupy vlasáčů vlnily do rytmu rock’n’rollu, se ale odehrávala i neoficiální přetahovaná o vesmír mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Na letošní rok dokonce připadá padesáté výročí přistání prvního člověka na Měsíci, události, která znamenala obrovský posun v dobývání vesmíru.

Je tedy příhodné, že v těchto dnech na Kickstarteru finišuje kampaň ke hře českých tvůrců s názvem Space Race. Jedná se o vesmírnou deskovku, která vychází z předchozího úspěšného počinu Space Race: The Card Game a rozvíjí ho do propracovanější a větší verze.

Vaše vesmírná agentura je na počátku vesmírného závodu na stejné startovní čáře jako konkurence, podaří se vám ji dostat na vrchol celé skupinky a zvítězit v této ostře sledované a prestižní přetahované? Můžete hájit barvy NASA, Roscosmos, ESA, soukromého sektoru (SpaceX) a s rozšířením i čínské CNSA.

Ve Space Race budete soupeřit s ostatními agenturami o karty projektů, které budete přidávat do svého enginu, ten se pak rozletí k (ne)tušeným výšinám! V novém kole každá agentura získá financování (nové „nápady“ = karty do ruky), hráči poté vybírají karty z ruky, aby je mohli anonymně přidat do veřejné nabídky a poté se je pokusili získat pro sebe. Zisk karet probíhá formou draftu a draftuje se z nabídky karet, kterou vytvořili sami hráči, doplněnou o karty z banku. Draftovací pozici určují řídicí karty, jednorázově používané karty o různé síle a různého typu, což hráče nutí dobře zvažovat svoje kroky a zároveň se snažit číst soupeře a jejich potřeby a předvídat, jaké mají plány.

Řídicích karet jsou čtyři druhy, tři od každého z typů Breakthrough, Space Program, Technology a Propaganda, a určují vám pořadí a typ karet, které si můžete nadraftovat. Jejich další role spočívá ve spuštění dalších karet z vašeho enginu, což vám poskytne nové možnosti pro dané kolo. Rozhodujete se tedy nejen o tom, jaký typ karty použít, ale i jakou sílu řídicí karty využijete, abyste byli na tahu při draftu tehdy, kdy potřebujete. Řídicí karty vybírají všichni hráči současně, což redukuje zbytečné prostoje a hra by tak měla plynout jako spokojená družice na oběžné dráze. Na jednom místě se tedy sejdou mechanismy, které nám v redakci hodně chutnají – budování enginu, draftování karet, simultánní výběr akcí a správa karet na ruce.

A pokud vás také nadchly mechanismy hry, počkejte, až uvidíte vizuál, ten je totiž naprosto nádherný! Modely raket jako ukazatele skóre, herní plán stylizovaný jako technický výkres, meeplové ve tvaru astronautů, stylizované ilustrace na kartách. Kdyby vám to nestačilo, vězte, že součástí komponent jsou i střípky z historie vesmírného závodu. Pro fandy vesmíru je tahle hra prostě nutnost. Vzdáleně, tématem i mechanismy, navíc připomíná i oblíbený Mars: Teraformaci, naši redakční modlu.

_

Za hrou stojí brněnské studio Boardcubator, kampaň končí dnes. Já už jsem svoji Deluxe Bundle Pledge potvrdil, přidáte se taky?