Měsíc lásky se blíží ke konci. Projevili jste dostatečně svoji náklonnost vůči deskovým hrám? Pokud ne, ještě máte šanci to napravit. Třeba si můžete udělat odloženou radost a backnout některou z her v tomto článku. A až za 5–18 měsíců zazvoní kurýr a donese vám hru, na kterou jste mezitím zapomněli, můžete to brát jako dárek od vašeho předchozího já!

Začneme pozvolna, žádné prudké pohyby. S mojí slabostí pro japonskou tématiku mě zaujala menší hra The One Hundred Torii. Poklidné stavění zahrady a procházka po ní, během které se tu zastavíte u básníka, támhle zase u samuraje nebo gejši? To zní jako něco, co v dnešní uspěchané době ocení nejeden z nás. S pěknou grafikou bude hra rezonovat hlavně u hráčů, kterým se líbilo Takenoko, Tokaido a Kanagawa. Mechaniky hry jsou pokládání destiček (ono stavění zahrady) a sbírání sad, kromě toho můžete i využívat speciální schopnosti, jež vám poskytují postavy, které potkáte. Za 39 dolarů (asi 900 Kč) dostanete kromě základní hry i menší expanzi Toku. Kampaň potrvá ještě 10 dní.

Schválně, kdo z vás hrál stařičkou počítačovou hru Space Invaders? Ufoni přibližující se postupně k vaší malé, ale pěkně kousavé raketce, jsou klasika všech klasik (loni hra oslavila 40. narozeniny) a na přelomu roku se dočkají i deskoherní verze! Deskovka podle vizualizací vypadá přesně tak, jak bychom si představovali. Herní plán, na který přibývají ufoni, se spodní částí, kam hráči umisťují svoje rakety. Ve svém tahu hráči skenují (otáčejí karty) jednotlivé ufony, hrají karty z ruky (deckbuilding), aby pak mohli po vetřelcích toužících dobýt měsíční základnu vystřelit, nebo si třeba koupit další karty. Útočníci si ale nenechají nic líbit, takže palbu opětují, čímž se trefují do opevnění před hráči, či rovnou do raketek. Na všech komponentách hry je použita parádní 8-bitová grafika, která skvěle navozuje retro pocit. Za cenu 30 dolarů (cca 700 Kč) se jedná o hodně lákavou nabídku. Na rozhodnutí máte ještě 2 týdny, než kampaň skončí.

Z Měsíce rovnou do starověkého Egypta, kde se odehrává další tip, Egizia: Shifting Sands. Jde o hru kombinující draft karet s umisťováním dělníků a zabaví tradiční euroherní počet hráčů, dva až čtyři. Hra je modernější verze staršího kousku Egizia (vyšel i u nás pod názvem Údolí králů od MINDOKu) a zavede hráče k Nilu. Po tomto veletoku se plaví svými loďkami, po cestě sbírají suroviny a snaží se budovat monumenty, zapomenout nesmí ani na blahobyt svých poddaných, kteří potřebují nakrmit. Oproti starší verzi přináší ta aktuální nové monumenty, nové karty a průběžně se měnící možnosti, co dělat. Cesta strojem času do období faraonů vás přijde na 39 dolarů (cca 900 Kč) a hledat výmluvu pro partnerku/partnera, proč tuto částku nutně potřebujete utratit, můžete ještě 9 dní.

Kromě tří výše zmíněných her naše oko spočinulo ještě na hře Shiver Me Timbers, pirátském eposu s modulárními miniaturami lodí, kterým můžete přidávat kanóny, plachty, či je prodlužovat. Hra staví na (také) modulárním herním plánu, na kterém se odehrávají typické pirátské kratochvíle: plavba, drancování, hledání pokladu a boj, který je zde řízen kartami. Nevoní-li vám pirátství, vybudujte raději civilizaci v Era of Tribes! Dějištěm vám bude Evropa od neolitického období až do pozdního středověku. Hra slibuje kombinaci euroherních a ameritrashových principů se zapojením klasických mechanismů civilizačních her: průzkumu, rozvoje, expanze a interakce mezi hráči. Uvidíme jak se povede skloubit náhodu s chladnými výpočty.

Na závěr bych ještě připomněl nedávné preview úspěšného tuzemského kickstarterového počinu, Space Race, jehož kampaň sice skončila, ale v rámci late pledge si můžete svoji kopii zajistit i tak.

_

Backovali jste něco zajímavého v poslední době? Podělte se s námi v komentářích na Facebooku, těšíme se!