Třetí ročník Albi Game Day je za námi. Jaký byl?

Na již tradičním místě, v prostorách Městské knihovny v Praze, se sešla opravdu úctyhodná hromada lidí, kterým z očí zářily deskovky. A že bylo na čem zrakem spočinout!

Program byl nabitý, takže bohužel nešlo stihnout všechno, ale vezmu to popořadě. První organizovaná část programu bylo otevření dílny, ve které jste se mohli přiučit něco o malování figurek. Tato dílna fungovala celý den, zaujala hlavně mladší účastníky a protočilo se v ní několik desítek lidí.

Další část, odehrávající se v jednom ze dvou sálů, byl komentovaný let’s play Gloomhavenu (preview), hlavní hvězdy celého dne, v podání Petra a Jeníka z Deskofobie. Pánové se partičky zhostili ve svém stylu plném vtípků, což publikum oceňovalo a dobře se bavilo. Nikomu tedy ani moc nevadilo, že smrt si pro postavy kluků přišla poměrně brzy.

Ve vedlejším sále mezitím vypukla soutěž ve vzpírání Gloomhavenu, ze které se nakonec vyklubal prakticky celodenní maraton. Někteří soutěžící (z celkem téměř 50 adeptů na křeče v ramenou a skoliózu páteře) si dle svých slov doma dávali tréninkové dávky a tak není divu, že v prvním kole se šlo přes 15 minut a ve finálovém kole dokonce přes 20 minut. Jen upřesním, znamená to držet 20 minut v napnutých rukou nad hlavou krabici, která má téměř 10 kg! Celkovým vítězem, který si odnesl Gloomhaven domů, se stal NĚKDO 1, ale my danou osobu kvůli GDPR nesmíme jmenovat.

Ve stejnou dobu se rozhořela bitva v chystané karetce SiegeStorm (hrála se anglická verze, ta česká přijde na podzim tohoto roku). Velká část přihlášených bohužel nedorazila, proto se musel měnit herní systém. Turnaj zabral prakticky celý den a vítězem se stal NĚKDO 2 (opět GDPR).

Mezitím se ve zbytku prostor intenzivně pařilo. Nejvíce stolů obsadil Gloomhaven, konkrétné jeho první scénář, ale nachystány byly i partie Scythe, This War of Mine, Karaku, Lords of Hellas, Yogi, Štastného candáta, Quoridoru a dalších her od Albi. Čas ale ubíhal neúprosně a už už se schylovalo k nejočekávanější části akce – představení novinek.

První oznámená věc je rozšíření k Robinsonovi Crusoe, survival kooperačce, která v podstatě tehdy spustila vlnu náročnějších her od Albi. Název rozšíření je Záhada ztraceného města a jde o v pořadí druhé rozšíření ke hře, ale první v češtině. Rozšíření by mělo mít hororovou atmosféru, během pátrání po městě Z se budeme muset popasovat s nástrahami, které nebudou mít zrovna blahodárný vliv na naši příčetnost. Ano, po vzoru lovecraftovských her se budeme starat i o duševní pohodu postav. Při tvorbě rozšíření se autoři inspirovali gamebooky, takže bychom se měli dočkat i postupně odhalovaného příběhu.

Další kousky jsou ze soudku s jednoduššími a party hrami. Vypadá to, že v Albi se rozhodli, že v každém roce vydají alespoň jednu hru, u které si většina lidí řekne WTF. Začalo to se Šťastným candátem, pokračovalo s Yogi. Ale letos to vypadá, že kluci překonali sami sebe. Přichází totiž Lepkouni, něco na pomezí party hry a opileckého řádění. Gumovým jazykem plácáte před sebe na stůl a snažíte se ukořistit správné živočichy z kartonu. Hru jsme hráli na after party a byla ještě šílenější, než jak se zdá z popisku. Navíc její partie doprovází úbytek komponent, protože zvířátka lítají všude kolem, do jídla, do pití i na zem.

Další kousek naváže na oblibu kapesního twisteru Yogi Yogi Guru vás dostane do ještě obskurnějších poloh a prověří vaši pružnost. Kartičky s úkoly půjdou kombinovat s těmi z prvního dílu a měly by vás doslova zvednout ze židle (zaměřují se na úkoly spojené s dolními končetinami).

Yogína vystřídal naprosto skvělý trailer (odkaz) na SiegeStorm, při kterém jsme se málem počůrali smíchy. Na tuhle karetku pro dva se těšíme už od loňského oznámení, snad se jí dočkáme co nejdřív!

Následovalo oznámení, které slibuje vtáhnout fanoušky do procesu tvorby. Další přídavek k nesmrtelnému Bang!u totiž bude od hráčů pro hráče. Na nových kartách se podílí např. autoři Karaku, Shuffle Heroes, Scratch Wars i Rone, svými nápady přispěje i Aneken z REXher. Kontury rozšíření jsou ale jinak celkem nejasné, takže si na další informace ještě počkáme.

Příznivci rodinných her by nyní měli zbystřit, starší, ale stále oblíbená hra Duplik se konečně dočká lokalizace. Zběsilá kreslící hra vás donutí dbát na detail při překreslování více či méně bizarních obrázků podle instrukcí jednoho z hráčů. Duplik jsme taky vyzkoušeli na afterparty a musíme říct, že jde o povedenou záležitost s velmi přísným časovým limitem na jedno kolo.

Nenáročná nálada se z prezentace nevytratila ani s dalším kouskem jménem Team 3. V něm jde o týmovou akci, během které je cílem poskládat z dílků připomínajících tetrisové tvary stavbu o správném tvaru a barvách. Háček ale vězí v tom, že jeden Hráč 1 vidí vzor stavby a snaží se jej vysvětlit Hráči 2. Hráč 2 pak hlasovými pokyny instruuje Hráče 3, který musí poslepu vytvořit danou stavbu. Hodně zajímavá hra, kterou jsme si taky užili a věříme, že bude příjemným a originálním přírůstkem do kategorie party her.

Další rodinka a další kreslení. Na pátou kolej přijíždí Railroad Ink. Hra je vlastně takový rodinný kreslící puzzle, během kterého hráči, každý na svoji mapku, kreslí koleje takových tvarů, jaké jim padnou na kostkách. Čím lepší cesty, tím víc bodů, ale běda vám nechat na konci hry některé tratě nedokončené. Oddychová hra až pro šest hráčů dorazí už za dva týdny ve dvou edicích, lišících se kromě barvy krabice ještě pár komponentami uvnitř každé z nich.

Po Railroad Ink následoval teaser na prozatím neznámou civilizační hru s krycím názvem Projekt Koberec. Mělo by jít o jeden ze dvou hlavních releasů Albi pro tento rok a můžeme se těšit na hru pro náročné hráče. Nic dalšího bohužel kluci sdělit nechtěli, takže si musíme počkat.

Hned poté se ale objevil obrázek, nad kterým zaplesala srdce stovek rodinných hráčů (nebo by bývala zaplesala, kdyby to viděli). Karak! Chystaný přídavek Regent přišli na pódium představit autoři této velmi úspěšné hry, Roman Hladík a Petr Mikša. V rozšíření dostaneme nové hrdiny, příšery, dílky hradu, dalším lákadlem je možnost zahrát si za vládce Karaku. Na závěr Roman Hladík slíbil, že práskne do vrtule a do podzimu se dočkáme!

A pak už otěže prezentace převzalo Scythe. Poslední velké rozšíření, Vzestup Fenrise, bylo oficiálně oznámeno a můžeme se tak těšit na příběhovou kampaň o osmi dějstvích pro našeho miláška (půjde hrát opakovaně!). Kromě toho balení nabídne 11 nových modulů, které půjde kombinovat s jakýmkoliv starším rozšířením, a budeme mít možnost si zahrát i kooperativně. Kromě velkého rozšíření přijde i menší přídavek, Nová setkání, s 32 zbrusu novými a hodně specifickými kartami setkání, které mají mít výrazný vliv na hru.

Nový obsah dostane i úspěšná a oblíbená adaptace populární videohry This War of Mine. K druhému rozšíření ale zatím nejsou k dispozici žádné informace.

Na konec prezentace si Albíci nechali totální bombu. Tainted Grail: Pád Avalonu je další kickstarterový hit, který v rámci své kampaně vybral těžko uvěřitelných téměř 5 milionů liber! Tenhle kooperativní kolos (údajně nejlepší v sólo variantě či ve dvou) nabídne epické dobrodružství zasazené do smyšleného světa, ve kterém se mísí artušovská legenda a keltská mytologie. Díky množství důležitých rozhodnutí, které budeme muset ve hře provést, by se neměly žádné dvě partie shodovat. Čeká nás objevování světa, souboj o přežití, navíc hra vypadá vizuálně božsky. Včas vám přineseme preview, abyste se na ni mohli navnadit s námi.

Po nabité prezentaci novinek se odehrála ještě panelová diskuze v angličtině, které se zúčastnilo několik zajímavých hostů: namátkou třeba Marcin Świerkot ze studia Awaken Realms (TWOM, Lords of Hellas). Po diskuzi se mikrofonů chopili pánové z JOUOB.castu (Alladjex a McQ) a napůl formálně, napůl ulítle si pokecali s Davidem a Michalem z Albi.

Celá akce se parádně vydařila, hrálo se naplno, diskutovalo také, některé negativní ohlasy sice zmiňovaly, že chyběly starší kousky z portfolia Albi a bylo málo místa na hraní, to je ale daň za kapacitu prostor a především personální obsazení. Albi se rozhodlo přinést méně titulů k vyzkoušení, ale zato s precizně vyškolenými hermany a herwomany, aby si vybrané kousky mohlo zahrát co nejvíce lidí.

Po akci ještě následovala afterparty v Geekárně, která byla ještě šílenější než JOUOB.cast. Mrkněte na video od Kubrta.