Vlajková loď. V automobilovém průmyslu jde o označení vrcholu nabídky, toho nejreprezentativnějšího vozu, který nese logo dané značky. A s dnešním rozmachem deskovek se takový výstavní kůň najde ve stáji každého vydavatelství moderních společenských her.

Vrhl jsem se proto do průzkumu a vypátral hry, které v daném období pevně vládly portfoliu jednotlivých vydavatelství. Svůj seznam jsem zkonzultovat s těmi nejpovolanějšími, tedy lidmi z daných společností. A jako první na řadu přišlo vydavatelství Albi, seznam jsem diskutoval s Davidem Rozsívalem.

Historie vlajkových lodí Albi sahá do roku 2000, kdy se na náš trh dostal jeden z tatíčků zakladatelů tohoto žánru u nás, proslulý ostrov Katan (dnes Catan) a Osadníci odtamtud. Jde o jednu z prvních moderních her, které u nás prošlapaly cestičku deskovkám. Je to bezesporu nestárnoucí klasika a vlajku Albi tato hra nesla až do roku 2016, tedy dlouhých 16 let. Ne že by mezi tím nevyšly kvalitní hry, vždyť kdo nezkusil výborný deckbuilding Dominion (2009) s některým jeho rozšířením, nemůže říct, že má rád karetky. Stejně tak se pořád hraje i Andor (2012), mnozí milovníci euroher nedají dopustit na skvělého Marca Pola (2015).

_

Ten opravdový nástupce lídra se ale vyloupnul až v květnu 2016, kdy v obchodech ztroskotal Robinson Crusoe. Do té doby nevídaně obří krabice zahřála srdce všech milovníků atmosférických her, kteří tehdy neměli moc kam sáhnout (tím spíš v portfoliu Albi). A my ji máme v redakci rádi dodnes. Když o tom teď píšu, hned bych si střihnul některý scénář!

_

Rok se Robinson vyhříval na výsluní na svém opuštěném ostrově. Ale pak přišlo něco, před čím i on musel pokleknout a pokorně předat žezlo vládnoucí hry. Titán jménem Scythe vlétl na český trh v dubnu 2017 a nenechal kámen na kameni. Tento skvělý kousek měl všechno, co jsme od něj očekávali, a ještě spoustu věcí navíc. Ten vizuál, ách! Ta hratelnost, dvojité ách! Scythe prostě byla trefa do černého. A vlastně doteď je, vyšla k ní dvě rozšíření (Invaze z dálek a Titáni nebes) a v Albi se usilovně pracuje na posledním přídavku, Vzestupu Fenrise. Svým způsobem je tak Scythe vlajkovou lodí Albi dodnes.

_

Jenže v Albi byli a jsou při chuti, a tak se ještě v tomtéž roce vyloupla další hra, která zatřásla trhem, konkrétně se tak stalo v prosinci 2017. Atmosférická (až depresivní) This War of Mine z nás vycucala poslední kapky optimismu a poslala je pryč kanálem protínajícím válkou zničené město plné smutných osudů. Hra také trhla rekord v rozsahu lokalizovaného textu, Kniha příběhů je na poměry deskovek pěkně tlusťoučký sešit. Na nějakou dobu tedy plachty vlajkové lodi Albi nesly pochmurnou černou barvu.

_

Vláda This War of Mine stále trvá, podpořena ještě rozšířením Příběhy města sutin. Na obzoru se ale objevila loď, před jejíž slávou bledne prakticky vše na českém trhu. Už za pár dní, v květnu 2019, totiž připluje Gloomhaven a osobně si myslím, že před tohoto obra se hned tak něco nedostane, takže Albi má svoji vlajkovku do budoucna jistou. Uvidíme, jak se bude tomuto mazlíkovi dařit z hlediska prodejů, ale podle prvních předobjednávek se v Albi nemusí bát, že by tohohle ženicha měli problém udat.

Ty pravé vlajkové lodě už jsme probrali. Jací byli další adepti, kteří nakonec neprošli sítem?

Tak třeba výborné eurovky Mombasa, nová edice Puerto Rica, Lorenzo Il Magnifico, nebo Pustina, vše vynikající kousky, které ale bohužel mezi hráči více či méně zapadly nebo minimálně nedostaly tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Velkou smůlu měli i Lords of Hellas, protože nebýt This War of Mine, určitě by chvíli nesli prapor oni. Stejně tak by ve většině případů stály na nejvyšší pozici v porfoliu i kousky jako promakané euro Anachrony nebo legacy příběhovka Charterstone.

_

A co u vás, která z vlajkovek od Albi vládne vašemu stolu?