Apríl končí a tím pádem přichází čas na naše pravidelné okénko do světa komunitního financování deskovek. Některým z nás brzy vylepší rodinný rozpočet vratky daní, takže je potřeba někam investovat volné peněžní prostředky!

Dnes začneme s hrou, která nese výraznou českou stopu. Další přírůstek do rozsáhlé rodiny her 18XX se chystá do světa pod číslem 1824 a Fox in the Box je u toho jako vydavatelství. Jde o druhou, vylepšenou edici původní hry z roku 2005, kterou autor, Leonhard Orgler, vydal vlastními silami v roce 2005. 1824 je hra zasazená do prostředí železnice v Rakousku-Uhersku. Tahle vláčkovka nabídne pořádnou porci tradičního zážitku pro dva až šest hráčů na oboustranné mapě, která pokrývá země zmíněného bývalého impéria. Těšit se můžeme na horské, uhelné a další železnice a také na dva druhy vlaků, osobní a nákladní. Jinak by mělo vše zůstat při starém, ke slovu se tak dostanou machinace s akciemi, ovládání společností a jednání jejich jménem a stavba tratí na hexové mapě. Prostě to, co tisíce hráčů na celém světě tak milují. Další výlet do světa budování železnic přijde na 76 EUR (cca 2 000 Kč), v rámci kampaně je možné získat i kousky 18CZ a 18Lilliput.

Další tip je na hru, která se odehrává na Marsu a jmenuje se lakonicky On Mars. A považte, dokonce se naší modle, Teraformaci, trochu podobá i mechanismy! Jeden až čtyři hráči se ocitnou v rolích kolonizátorů, kteří chtějí vybudovat tu největší a nepokročilejší kolonii na rudé planetě. Taková kolonie musí dosáhnout samostatnosti z hlediska vody, vzduchu, energie a jídla, k čemuž přispívají budovy, které na povrchu planety stavíte. V první fázi každého tahu, kolonizační, máte možnost provádět akce podle toho, kde se právě vyskytujete. Na orbitě získáváte plánky na vylepšení budov, kupujete a rozvíjíte technologie, na povrchu planety stavíte budovy, vylepšujete či třeba prozkoumáváte povrch. V druhé fázi, „dopravní“, cestujete mezi povrchem a orbitou. Skladba budov na planetě musí být vyvážená a vzájemně provázaná a trochu připomíná Podmořská města. Konec hry spouští splnění třetí mise, vítězí hráč, který nejvíce přispěl rozvoji kolonie. Nás může těšit, že hru do Česka doveze vydavatelství Tlama Games i s českými pravidly. V kampani On Mars přijde na 89 dolarů (cca 2 000 Kč).

Na Marsu ještě zůstaneme, protože na KS právě finišuje kampaň k pátému přídavku oblíbené Teraformace. Jízlivý komentář k tomu, proč má původní vydavatelství potřebu jít s pátým rozšířením extrémně úspěšné hry na Kickstarter, si necháme na jindy, zaměříme se radši na to, co Turmoil přinese. Do (téměř) harmonického světa Marsu: Teraformace doputoval i politický konflikt! Časy jsou nejisté, globálním událostem musí čelit všichni bez rozdílu a je třeba jim přizpůsobit taktiku, v teraformační komisi se hlasuje o budoucích opatřeních, které zásadně promění podmínky při kolonizaci… Naštěstí tvůrci přibalili i nové projekty a korporace, to nejlepší jsem si ale nechal na konec. V rámci kampaně je možné získat desky hráčů s výřezy, do kterých krásně zapadnou kostičky ukazatelů. HEURÉKA, konec sypajících se hráčských enginů, tohle jsme chtěli už od první partie základní hry před téměř dvěma lety! Součástí kampaně se můžete stát od 34 dolarů (cca 800 Kč), ke kterým je ale nutné kromě dopravy přičíst i DPH. Turmoil (český název se zatím hledá) u nás bude distribuovat MINDOK kompletně v češtině.

Oblíbená videohra značka Bloodborne už se na našich stolech mihla v karetní verzi (recenze), tentokrát ale přichází jako desková hra s figurkami (jak jinak, že?). No a v Blackfire nám zase udělali velkou radost, včas přispěchali s oznámením lokalizace, takže nemusíme sypat peníze přes Kickstarter, stačí si počkat a pak tučnou sumu odevzdat v některé deskoherní speciálce. Podrobnější preview hry vám přineseme v samostatném článku.

Vampire the Masquerade je oblíbená hra našeho kolegy Marka. Proto mu stoupnul tlak a jal se přepočítávat peníze zbývající do příští výplaty, když objevil kampaň Vampire: The Masquerade – Heritage, deskoherní verzi tohoto stařičkého hitu. Jedná se o legacy hru, ve které si vyberete jednoho ze sedmi prastarých upírů a projdete s ním 700 let vývoje lidstva od roku 1300. Během hry budujete svoji krevní linii z dostupných postav, pomocí kterých ovlivňujete historické okamžiky jako třeba bitvu o Orleans po boku Johanky z Arku. K dispozici je více než stovka jednotlivých misí, které jsou založené na skutečných historických událostech, pokud nemáte zrovna chuť na partii v rámci kampaně, můžete si jen tak střihnout některou z generických misí. Nesmírně lákavě zní možnost transformovat obyčejné smrtelníky v upíry, čímž se odemkne jejich tajná verze s novými vlastnostmi. U tak velké hry potěší i přiměřená cena, která činí 59 EUR (cca 1 500 Kč), kampaň sice dnes skončila, ale určitě bude možnost se zapojit v rámci Late Pledge.

_

Co říkáte na naše tipy, jdete do něčeho? Nebo jste si vyhlédli něco jiného? Dejte nám vědět v komentářích na FB!