Všechno se podělalo, když Sherlock Holmes zmizel. Od té doby jsou ulice plné superpadouchů spřádajících ďábelské plány, policie nestačí zatýkat a mechanická monstra lezou z garáží šílených vynálezců. Je ideální část být zlým géniem – a tím právě jste!

Victorian Masterminds je nejnovější hra z dílny Cool Mini Or Not, kteří nás obohatili například vynikajícím Arcadia Questem, strategií Rising Sun či populární Zombicidou. Nyní se pod jejich křídly spojily opravdové hvězdy – Eric M. Lang (Rising Sun, Blood Rage, Kmotr) a Antoine Bauza (7 divů světa, Ghost Stories, Oceanos). A to už zní jako zatraceně těžký kalibr!

V roli padoucha se budete chtít stát tím nejzlejším ze všech, a to tak, že nahrajete nejvíc vítězných bodů. Ty se dávají za hodně věcí – stavba pekelných strojů, unášení neopatrných vědců, plnění zlých misí či obsazování důležitých světových budov. Špinavou práci přece nebudete dělat sami, takže máte tým rozdílně zaměřených agentů.

Ve svém tahu agenty tajně rozmisťujete na hrací plán s městy. Jakmile jsou v některém městě tři agenti, vyhodnotí se. Agenti pro vás ukradnou suroviny a pokusí se předvést svoji speciální schopnost – pokud je ale nad nimi na stejném políčku sabotér, požaluje to na ně zákonu a tajná policie vám zatne tipec. Ta mimochodem představuje jeden z časových ukazatelů – pokaždé když obsadíte budovu, moc chlupatých vzroste, a když jsou na vrcholu sil, hra končí.

Jak již bylo zmíněno, každý zloduch staví svůj ďábelský stroj, který je stále silnější. Navíc do něj zamknete unesené vědce a ti pak otročí, aby pro vás získali nové schopnosti, třeba tah navíc nebo možnost použít již vyřazeného agenta. Jakmile někdo z hráčů pekelnou mašinu dokončí, kromě fiktivního zániku světa přivolá také reálný konec partie.

Victorian Masterminds působí jako jednoduché, zábavné euro. Navíc je už měsíc na trhu a na boardgamegeeku tato hra dosáhla pěkného sedmičkového hodnocení. Zatím to ale vypadá, že vydavatelství Blackfire, které lokalizaci hry zvažovalo, nakonec upřednostní několik jiných projektů.