To už je to rok, že tu zase strašíš, Davide? Ano, je tomu tak, před 3 lety jsme začali výpravu za dobrodružstvím, při které je cesta cíl a směr, kterým jdeme, se neustále mění, stejně jako naše deskoherní chutě. A nebyl bych to já, nadšenec přes čísla (pozn. redakce: umí dobře sčítat a odčítat a tím to hasne), kdybych vám teď na následujících řádcích pěkně neshrnul nejplodnější psavce, kolika články jsme vás oblažili a podobná zajímavá numera. Vítejte u článku k třetímu výročí obnovené sekce deskových her MFantasy.cz!

Tak co, byli jsme lepší nebo horší než o rok předtím? Smutná zpráva je, že kvantitativně horší, naše skóre se zastavilo na čísle 143. Ošidili jsme vás tedy o 7 článků, ale snad nám to odpustíte, protože jsme se snažili o co nejkvalitnější obsah. I tak to ale značí, že oheň v našich srdcích hoří neutuchající silou a do budoucna nastolené tempo minimálně udržíme, spíše se ale pokusíme ještě přidat.

Pořád jsme recenzní mašiny, celkem 62 her jsme podrobili kritice. Reálně jich bylo ještě o něco víc, protože jsme vydali třídílnou sérii recenzí dětských her, ve kterých jsme se zaměřili na více kousků zároveň. Řady našich dlouholetých partnerů, vydavatelství Albi, Blackfire, Fox in the Box, MINDOK a částečně REXhry rozšířila společnost Piatnik, čímž jsme dokázali pokrýt ještě větší část našeho trhu.

Nejen recenzemi byli ale naši redaktoři živi, dávali jsme dohromady informace ze všech koutů internetu a deskoherních doupat, abychom vám přinesli novinky z oblasti crowdfundingu, preview napjatě očekávaných pecek či vás pozvali na akce po celé republice. Vyzpovídali jsme jednoho domácího (dokonce dvakrát) i jednoho zahraničního tvůrce deskovek, zúčastnili se Albi Game Day i Festivalu Fantazie a řádně o tom poreferovali.

Naši největší přidanou hodnotu vidím ale v článcích, na kterých se vyřádí buď jeden z redaktorů, nebo rovnou celá naše sebranka. Takové články si i sám zpětně čtu při dlouhé chvíli a upřímně doufám, že vás baví tak, jako mě. Mezi ty nejpovedenější počiny řadím článek s roztomilými hrami, u kterých roztaje nejedno ledové srdce; pěkný náhled do domácností našich redaktorů v přehledech (1, 2) nejhranějších her, dvojdílný článek o neprávem opomíjených herních klenotech (1, 2). A zapomenout nesmím ani na náš seznam her, jimž někdo na krabici napsal špatný počet hráčů, pro které je hra určena. I když jsme v jádru pozitivní lidé, šílenosti, které se odehrály na domácí scéně, nás donutily plivnout jedovatou slinu ve formě článku Jak nedělat hry přes crowdfunding.

I když to zní trochu zvláštně, během uplynulých 12 měsíců jsme zvládli vydat celkem dva seznamy Top 10 her (no, popravdě jsme ani jednou neuvedli pouze 10 her): za roky 2017 a 2018. Svoji užitečnost jsme se pokusili vylepšit sérií vánočních tipů, ve kterých jste se mohli dočíst o doporučeních na hry pro všechny možné kategorie obdarovaných (nehráčské páry, hráčské páry, geeky, děti). Snad bylo tedy pod stromečkem veselo!

Ač to prozatím zní jako poklidný rok, opak byl pravdou! Michal se nadechl k mocnému náporu a zdvojnásobil množství svých příspěvků, naopak Pepa odpadl jako příliš těsně podvázaná končetina. Pracovní vytížení mu nedovolilo působit ani jako externí redaktor (my v redakci si ale rádi říkáme, že ho od ochutnání Marsu: Teraformace prostě přestaly bavit ostatní hry). Naštěstí jsme v průběhu roku nadraftovali kýženou pomoc a naše řady tak rozšířila Katka Szostoková, která se hned vrhla do recenzování a psaní článků. V podstatě se teď dá říct, že v naší redakci máme čtyři (!!!) stálé členy, z toho dva jedou „na plný úvazek“, další dva „na poloviční“. Náš webový guru úspěšně spustil nový design, takže už se na vás směje nové logo i design stránek.

Loňský titul Psavec roku Marek neobhájil, já (David) jsem totiž svůj rukopis obtiskl do 74 příspěvků, 28 recenzí a 46 článků. Z nich, kromě 12 okének do světa crowdfundingu, stojí za zmínku hlavně previews a pozvánky na akce.

Marek ale nebyl pozadu a nenechal se zahanbit, svůj loňský výkon překonal o jeden kousek a jeho vtipné poznámky jste mohli nalézt v 64 článcích. 23 z nich byly recenze, ve zbývajících 41 výtvorech se mrkl na oblíbené herní franšízy (1, 2) a inicioval většinu článků s kreativním tématem.

Rozjetý Michal přispěl svojí troškou do mlýna v 8 recenzích, několika redakčních článcích, jeho majstrštyk byl dvojdílný (1, 2) rozhovor s Matthewem Dunstanem, střihl si ale i 2 previews. Kromě toho makal na překladech několika her, čímž šířil slávu MFantasy.cz na straně vydavatelství.

Nováček Katka vyprodukovala nebo se podílela na 23 článcích, její specialitou byly pozvánky a reporty z akcí, nebála se ale zrecenzovat takřka cokoliv od primitivních Výbušných koťátek až po mozek zavařující BIOS: Megafaunu. Díky jejímu příchodu jsme také získali redakčního experta na únikovky.

Náš bilanční článek se tímto chýlí ke konci, krásně jsme si mákli, doufám, že vás bavilo nás v uplynulém roce číst a těším se u dalších článků, recenzí či třeba osobně na některé deskoherní akci.

Teď už předám slovo jednotlivým redaktorům (tedy hned poté, co se se svými top zážitky z roku 2018 svěřím sám).

David Navrátil

Tenhle rok byl deskovkově nesmírně nabitý. Bavily mě figurkovky Rising Sun (ách ta monstra) a Lords of Hellas (óch ty monumenty!), atmosférou mě vtáhlo Panství hrůzy (fuj ty figurky), překvapením roku pro mě byly hry Dice Forge (nejlepší lokalizovaná kostkovka. Tečka), Modrá laguna a Rivalové (rodinné pecky). Mrzí mě, že jsem se nedostal k Anachrony (ale napravím to, miluju hutná eura!). Letos se budu tetelit blahem, až vyjde Root (asymetrie ze zvířatky, to je prostě bóžo), Gloomhaven (číslo 1 je číslo 1), Star Wars: Vnější okraj (>znělka ze závěrečných titulků<) a Legendy Západu (>hudba Ennia Morriconeho<). Už ať jsou tu!

Marek Dvořák

Loňský rok potvrzuje vzestupnou tendenci deskoherního trhu v Česku a na domácí pulty se dostávají stále větší a smělejší pokusy. Jejich králem se loni stalo Twilight Imperium, a pokud máte gang geeků, rovnou tuhle pecku kupte. Díky diplomacii, na kterou si potrpím, bych do osobního top zařadil Rising Sun. Opravdové intelektuály, zejména ty s přírodovědným vzděláním, jistě přiláká BIOS, ať už Genesis, nebo Megafauna. Máte rádi atmosférické hry? S Panství hrůzy neuděláte chybu. Mezi menšímu kusy pak zaujala Sagrada, na jejímž překladu jsem se s kolegou Michalem rovněž podílel. Z rozšíření mě pak zaujalo Ztracené vědění a Prokletí faraona. Lovecrafta není nikdy dost! V následujícím roce se nejvíc těším na atmosférickou hororovou pecku Nemesis.

Michal Stárek

I přes všechny ty velké a epické hry mi z českých novinek udělala největší radost Sagrada. Je to krásná abstraktní kostkovka a jestli je něco, co mám na hrách nejradši, je to hodně rozhodování na minimu pravidel. Dále jsem si oblíbil Nájezdníky ze Severu, protože mám rád jejich designéra a protože vnáší zajímavý nápad do 100x prověřeného worker placementu, a příjemně překvapil i Piatnik, kde evidentně někdo obdivoval Luxor stejně jako já. Největším herním dobrodružstvím minulého roku pro mě ovšem bylo překládat Honbu za Prstenem a Plyšovou hlídku. Tu první, protože jsem poprvé něco překládal společně s manželkou, která je velkým Tolkienovým fanouškem, a strávili jsme spoustu času procházením knížek, abychom našli správné citáty. A druhou, protože je to krásný příběh, který si přímo říkal o počeštění i jmen a kulturních odkazů.

Katka Szostoková

V uplynulém roce se na nás doslova valily ještě větší a epičtější hry než kdy dříve. Začnu s mým favoritem – ač jsem v hodu kostkami fakt špatná, atmosférické hry ze světa H. P. Lovecrafta prostě miluju, proto ode mě Panství hrůzy získává palec nahoru. Jako zarytý fanatik se těším na třetí edici Arkham horroru. Další hra od Blackfire, na kterou se těším, je velké rozšíření k Descentu. Jako milovník rébusů a hlavolamů bych vyzvedla Escape Room (už se těším na čerstvý Escape Room 2), Unlock, či sérii Únikovka od Albi. Vydavatelství Fox in the Box má odvedeno už hodně dobré práce a třeba BIOS: Megafauna mě osobně velmi potěšil, stejně jako 18Lilliput. A protože zamilovat se do něčeho velkého, epického, s hodně figurkama, je snadné, moje další ocenění bude patřit malé a nenápadné hře Tajuplné říše. Nejčerstvější přírůstek do mojí herní sbírky je novinka od REXhry Ex Libris, překlad je naprosto božanský (lepší než boží)!