Pravidelný čtenář MFantasy, který na naše stránky chodí už nějaký ten pátek, má o deskoherním světě poměrně slušnou představu. Ví, které firmy hry v Česku distribuují, jaké mechanismy se v nich objevují, zná některé tuzemské designéry a chápe, proč Kickstarter není vždycky výhra. Jedno téma jsme ale doposud opomíjeli. Nyní se proto mrkneme na zoubek velkým společnostem, které produkují deskové hry. Pohodlně se usaďte, prezentace začíná.

_

Fantasy Flight Games – některé herní firmy jsou malé, jiné velké. FFG je ale titán, který chrlí své produkty jako z plamenometu. Ze stáje FFG pochází 90 % her na lovecraftovské téma (Panství hrůzy, Eldritch Horror, Arkham Horror, Temné znamení, AH LCG atd.) a možná ještě větší podíl her ze světa Star Wars (u nás hlavně populární Rebelie, ale také SW: Destiny, Armada, Legion atd.). Několik her FFG vyprodukovalo také ze světa Pána prstenů (hlavně LOTR LCG), firma rovněž pokrývá Hru o trůny (GoT: LCG, GoT: Desková hra, Pobočník krále). A to jsme obsáhli jen ty největší značky! Ačkoliv má FFG obecně spadeno na hry podle předloh (ještě jmenujme třeba Fallout, Doom, XCOM, Sid Meier’s Civilization: The Board Game), disponuje také vlastním autorským portfoliem. Kromě fantasy světa Terrinoth, v němž se odehrává například Descent nebo Runewars, vydala tato firma pecky jako Twilight Imperium, Cosmic Encounter nebo Cave Troll. Dřív FFG vlastnilo také práva na Warhammer (pamatujete Warhammer Quest?), ale tyto časy už spláchl déšť a vzniklé vakuum do jisté míry nahradil právě Terrinoth. Firma se nebojí ani experimentů, viz v poslední době Discover. A kdo pod křídly FFG tvoří? Třeba Christian T. Petersen (Armada, TI, GoT: Board Game), Corey Konieczka (Eldritch Horror, Rebelie), Kevin Wilson (Descent, Arkham Horror), Richard Launius (Temné znamení) a především Eric M. Lang (pro FFG zpracoval například XCOM). Uff, to byl výčet! Neusnuli jste? Pokud ne, můžeme se vrhnout třeba na

White Wizard Games – Od obra poskočíme k trpaslíkovi, kterého ale neradno podceňovat. Bílý čaroděj si připsal velice zdařilé deckbuildingy Star Realms, Hero Realms a Cthulhu Realms. Minimálně první zmíněný za sebou nechal v Česku velkou stopu a fanoušků těchto hry jsou tisíce. Nejočekávanějším produktem WWG je pro tuzemského hráče ale Sorcerer (preview) od slovenského designéra Petera Scholtze. Má vyjít cobydup, takže se těšíme! Za WWG tým kopou třeba Robert Dougherty a Darwin Kastle (Star Realms, Hero Realms).

Cool Mini or Not – máte rádi figurky? Pak zabušte na dveře Cool Mini or Not. Z dílny tohoto giganta vylezla třeba oblíbená Zombicida, Arcadia Quest, Blood Rage, Kmotr nebo Cthulhu: Death May Die. Většinu CMON her spojuje silné téma, pestrobarevné grafické ztvárnění, chuť používat obrovské miniatury a… a to je vlastně všechno. Společnost se od čistě figurkových her posunula dál a nyní disponuje neuvěřitelně širokým portfoliem zahrnujícím také chytrá eura (Gizmos, Lorenzo Il Magnifico). V jejich produktech najdete pořádnou všehochuť, a mnoho z jejich her vyšlo v češtině. Za CMON kopou zkušení designéři jako „mnohobarevný“ Eric M. Lang (Cthulhu, Kmotr, The Others), Raphaël Guiton (Hate, Massive Darkness), Michael Shinall (Xenoshyft, A Song of Fire and Ice či právě teď do češtiny přicházející Bloodborne), prostor ale dávají i začátečníkům (Fabien Riffaud).