Březen, za kamna vlezem. Uznávám, že ty úvodní pranostiky už mě taky nebaví, ale jak jinak vám připomenout jaký je měsíc? Ten třetí roku 2019 právě končí a to je ten správný čas na to, abych vám naservíroval tipy na kickstarterové počiny z oblasti deskovek. Kam utopit peníze tentokrát?

Tip první, PLUNDERBUND, nás zavede do postranní uličky, ve které se odehrává pořádná fantasy šmelina! Deckbuilder kombinovaný s umisťováním dělníků a ovládání území? Zní to lehce překombinovaně, ale snad to bude fungovat. Váš cech chce ovládnout trh s nelegálním zbožím, budete najímat obchodníky, kteří vám seženou a prodají zboží, vyděrače, kteří zasabotují aktivity konkurence, zapomenout nesmíte ani na udržování vysoké reputace vaší organizace. Hra pro dva až pět hráčů nepatří k nejkratším, na její partii budeme potřebovat hodinu a půl až tři hodiny, což je u nepříběhové hry celkem dost dlouhá doba. Vstupní investice je 54 dolarů (asi 1 200 Kč), kampaň poběží ještě tři týdny.

Civilizační hry máme rádi, vezmou si sice velkou porci našeho času, ale poskytnutý zážitek většinou stojí za každou minutu. Na Kickstarteru se ale vyloupla hra, která by měla civilizační zážitek poskytnout 1) v kapesním balení, 2) v čase do jedné hodiny. Řeč je o Age of Civilization. Tento kousek nám dovolí vytvořit si civilizaci, před kterou historikové padnou na kolena. Pro každou partii se náhodně vytvoří řada akcí, které budou postupně k dispozici (některé v průběhu přibývají, další zase mizí) a z nichž vybírají všichni hráči. Kromě toho si každý z nich před sebe vykládá karty jednotlivých civilizací (ve hře jich má být kolem čtyřicítky!), které dodávají speciální možnosti a bonusy. Civilizace ve hře měníte velmi jednoduše a v podstatě vytváříte mix kultur. Oba hlavní mechanismy vypadají poměrně neotřele, spolu s povedeným vizuálem a přijatelnou cenou 36 kanadských dolarů (cca 600 Kč) tvoří lákavý balíček. Sám budu během následujících tří týdnů vážně zvažovat připojení ke kampani.

Kdybych sestavoval žebříček top 5 her, na které se letos nejvíc těším, jednu z příček by bez váhání obsadil Root (preview). Česká verze základní hry a prvního rozšíření by se měla objevit už přibližně za dva měsíce, na Kickstarteru teď ale vrcholí kampaň k přídavku, který nás zavede pod zem (a na jezero), The Underworld Expansion. K původním čtyřem frakcím ze základu a dvěma z první expanze přibudou další dva druhy zvířatek – Krtci a Vrány. Součástí balení je i nová oboustranná mapa. Dva nové národy přináší opět specifický a asymetrický způsob hraní, čímž zůstává zachována největší deviza Rootu. K tomu za cenu 50 dolarů (1 150 Kč) dostanete i nové kartičky schopností, které lze použít i pro starší frakce a oživit si tak hru ještě více. Pokud se u nás bude Rootu dařit, věřím, že Fox in the Box českým hráčům přinese i tento přídavek.

Další tip tohoto okénka je Fuji Koro, u kterého je už jisté, že v češtině vyjde (od vydavatelství TLAMA Games), i když KS kampaň teprve běží. Nádherný vizuál hry od známého Miguela Coimbry zaujme na první pohled. Fuji Koro lze hrát až v šesti hráčích, a to kooperativně i kompetitivně. Celá hra se točí okolo běsnícího vulkánu. Šogun vyslal několik hrdinů, aby před erupcí zachránili co se dá: relikvie, svitky a mnichy z ohrožených klášterů. Hráči tedy budou skoro celou partii sbírat suroviny, svitky, plány magických zbraní a vytvářet si vybavení. To pak použijí na zabíjení monster, další průzkum a získávání artefaktů, za které ke konci dostanou vítězné body. Jakmile vulkán vybuchne, mají všichni ještě pár tahů na útěk do bezpečí. Krásný vizuál a spousta figurek znamenají, že nejlevnější verze hry (Deluxe) přijde na 98 Eur (cca 2 500 Kč). Tři týdny před koncem kampaně je vybráno už přes 300 % původního cíle (který nebyl malý, 40 000 Eur).

_

Tak, a jsme u konce. Vybrali jste si? Podpořili jste něco jiného? Dejte nám vědět v komentářích na Facebooku.