Redaktoři Pevnosti začali nový rok ve velkém stylu a hodlají si svižné tempo udržet. Čeká na vás opět o osm stran více čtení, víc filmů, seriálů, her a víc redaktorů Pevnosti (abyste tušili, kdo vás pravidelně zásobuje tím nejdůležitějším na poli sci-fi, fantasy a her). Slavili jsme minule, proč v jízdě nepokračovat?

Na co všechno se můžete v tomto čísle těšit?

Fanoušky mangy jistě nadchne šest stran věnovaných adaptaci kyberpunkové postapokalyptické budoucnosti – Alita: Bojový anděl. Režisér Robert Rodriguez má za sebou lepší i horší počiny, proto pokud patříte mezi fanoušky této (nebojím se říct kultovní) záležitosti či jste v žánru úplnými nováčky a stále váháte, zda utratit své těžce vydělané peníze za kino, možná v článku najdete odpověď. Jak to nakonec všechno dopadne, se dozvíte již na Valentýna (můžete třeba zcela bezelstně pozvat své drahé polovičky do kina na dobrodružný mysteriózní film ;-)). Filmové žně vám nabídnou nejen Alitu, ale i Aquamana, Skleněného, Birdbox, žebříček toho nejlepšího, co přišlo loni a seznam novinek, na které se můžete těšit letos.

V literární sekci nahlédne do světa Warhammeru a popřejeme všechno nejlepší čerstvému čtyřicátníkovi z jiné galaxie – Vetřelci. Top 10 knih za rok 2018 nesmí chybět, pokud si chcete s redaktory Pevnosti poměřit… vkus, naskytne se vám skvělá příležitost. Hříchy říše zavedou kapitána Bathoryho až k Vdovinu domu. V objetí smrti se vám zjeví Světlonoš. Pokud Vám to pořád připadá málo, pak si počkejte na steamunkového Jánošíka bojujícího s drakem (ano, čtete správně). Patříte-li mezi konzervativnější čtenáře, nejspíš jste již slyšeli o Peteru Mayovi a jeho knihách s atmosférou jako řemen (vřele doporučuji). Nesmí chybět ani rozhovory s autory – Sebastienem de Castell (kterého jste mohli zahlédnout na loňském humbookfestu) či Mílou Lincem, se kterým budete moct nahlédnout do Černého hvozdu. Po průletu knižním vesmírem každý snadno podlehne iluzi, že psát může kdokoli a vydat knihu nedá ani moc práce (viva la startovač). Z omylu vás vyvede Pavlína Kajnarová v rubrice Profíci radí, kde se tentokrát podíváme na zoubek procesu vydávání knih.


Nakonec prosvištíme světem her a nakouknem do historie. Bez top 10 by bylo ohlédnutí za rokem 2018 nekompletní. Dozvíte se například, kdo získal The Game Award, a vyskočí na vás slavná jména jako Far Cry, Conan, Metro Exodus či Mortal Kombat, v pořadí jedenáctý (kdo z vás nikdy neslyšel FINISH HIM!, má co dohánět). U retra ještě chvilku zůstaneme – milovníci kapesních monster zbystřete – nintendo switch dopraví Pokémony rovnou k vám domů (můžete to brát jako přípravu na film, který nás mimochodem čeká již letos). Konec světa je v dnešní době čím dál oblíbenějším tématem, které se prolíná skrz všechny oblasti tvorby, a nejinak tomu je i u deskových her. Osvědčená značka Fallout zabrousila na papírový trh (že by vidina budoucnosti bez proudu inspirovala vývojáře?). S oslavou jsme začali a s oslavou to i ukončíme. Pokud jako já máte rádi české hry, obzvlášť české hry z dílny Vlaadi Chvátila, neměli byste minout recenzi na znovu vydanou party hru Pictomania. Uf, trochu jsem se rozepsala. Snad nedopadnu jako kancléř Metternich a nebudu muset spáchat seppuku…

Zkrátka nejnovější pevnost je pořádně nabitá.

Už jste ji četli? 🙂