Zemi ovládla prasata a jejich největší pochoutkou jsou lidi. Právě s tímto námětem se rozhodl pracovat mladý autor Martin Klusoň. Prasopolis je jeho románovou prvotinou.

Jedním z nejdůležitějších kroků při psaní románu je určitě výběr tématu, kterému se bude kniha věnovat. U fantastické literatury je to o něco lehčí, protože si v ní můžete vymyslet prakticky cokoliv. Martin Klusoň ovšem přišel s opravdu zajímavým námětem na dystopii, který rozhodně nepostrádá velkou porci originality. Potom už jen záleží na tom, jak ho člověk dokáže zpracovat.

Prasata jsou na vrcholu potravního řetězce a pojídají lidské jedince z farem nebo velkochovů. Na první pohled lidé vypadají jako nemyslící zvířata bez emocí. A většina prasat je tak i bere. Najdou se mezi nimi ovšem i výjimky. Náctiletý občan Gris začíná zjišťovat, že všechno nemusí být tak, jak mu vrchnost povídá.

Prasopolis je vlastně obyčejné město. Nacházejí se v něm bohatí a mocní, ale i obyčejní lidé. Tedy prasata. Většina příběhu je prostě jen otočená. Prasata se chovají jako lidé a lidé jsou zase jako prasata. Možná by si vepři zasloužili trochu více pozměnit povahu či vlastnosti. Takhle to někdy vypadá, že autor prostě prohodil role.

Většina prasat je od začátku popisována jako drsná myslící stvoření, která nemají příliš soucitu. Lidi jsou pro ně prostě jen potrava. Díky tomu kniha obsahuje řadu poměrně brutálních scén, ve kterých se podíváte lidem do jejich útrob. Co taková zabijačka z lidského masa? Autor přináší přesný popis od zabití po zpracování masa člověka. No není on trochu psychopat?

Samotný děj není příliš složitý a možná mohl nabídnout trochu propracovanější zápletku. V knize jde především o to, aby si čtenář získal představu o tom, jak by mohlo takové Prasopolis fungovat. Nechybí ani politika mocných a protesty obyčejných prasat. Některá z prasat se rozhodnou představit světu lidi v trochu jiném světle. To je důležitý zvrat pro zápletku, na které by se dalo do budoucna stavět.

Prostředí je po většinu času typicky městské, ale čtenář se ocitne i na venkovské farmě. Velice důležitou lokací je i továrna na zpracování masa. V ní se rovněž odehrají některé důležité scény. Paradoxně právě na farmě, kde se odehrává menší část knihy, se odehrávají ty nejzajímavější scény. Ale zároveň i ty nejbrutálnější.

Vedle několika drsných popisů porcování a jezení člověka kniha obsahuje i vtipné okamžiky. Velice zajímavě jsou do příběhu vloženy známá úsloví, jen předělaná na současnou situaci. Divokým lidem v zoo se říká divočáci a místo lízátek si můžete koupit líďátka. No já bych si ho asi nedal.

Mé pocity z knihy jsou celkově trochu rozpačité. Nabízí sice vynikající a originální téma, kvůli kterému si ho asi většina lidí koupí. Na druhou stranu šlo pojmout daleko lépe, celý svět trochu více propracovat a rozvinout základní myšlenku. Příběh mohl být trochu akčnější a spletitější.

Musím ještě vysoko vyzdvihnout samotné zpracování tohoto titulu. Nakladatelství CPress si s ním opravdu pohrálo a proměnilo ho v krásný kousek do vaší knihovny. Vedle velice pěkné obálky nabízí i řadu obrázků uvnitř příběhu, díky kterým si budete moci některé situace lépe představit. Navíc se na všech stránkách nacházejí krvavé skvrny, takže lidé v dopravních prostředcích na vás možná budou koukat trochu s odporem. Za grafické zpracování Prasopolis rozhodně velký palec nahoru.

Jsem velice zvědavý, jestli se autor rozhodne v tomto světě pokračovat. Vlastně by to dávalo smysl a neuzavřený konec tomu trochu napovídá. V případě, že by se jednalo o první díl z plánované série, by kniha dávala daleko větší smysl. A jako úvod světa Prasopolis by to nebylo špatné.

Stále je ovšem nutné mít na mysli, že se jedná o autorův debut. Pevně věřím, že do budoucna se bude jen zlepšovat a vzhledem k jeho geniálnímu nápadu na námět samotné knihy, by mohl přinést ještě hodně zajímavého.

Vydal: Computer Press, 2019

Autor: Martin Klusoň

Ilustrace/foto: Matúš Szalontai

Počet stran: 208

ISBN: 978-80-264-2396-6