Plata o plomo?

Nechvalně známý drogový boss Pablo Emilio Escobar Gaviria byl králem kokainu, dostal se dokonce do top 10 prestižního žebříčku Forbes nejbohatších lidí na světě. Jeho životní pouť ovšem skončila mnohem méně opulentně, na střeše cihlového baráku v jedné z medellínských čtvrtí.

Slávu El Patróna (jak Escobarovi říkali jeho lidé) nám nedávno připomněl vynikající seriál z dílny Netflixu Narcos. Toto dílo se stalo předlohou pro novou deskovku z dílny CMON, kterou nám v české verzi brzy přinese Blackfire. A podle prvních ohlasů by nemělo jít jen o dojení oblíbené značky.

Hra proti sobě postaví schovávajícího se hráče a skupinu naháněčů/lovců (podobně jako třeba ve starším, ale skvělém Běsnění Drákuly). Úkolem Pabla bude správně využívat svých sedm věrných (sicarios; pro každou partii se složení bude mírně lišit), budovat a řídit drogové impérium a především zatajit svoji lokaci. V určitých chvílích se bude moct přesouvat a ještě víc tak zamotat hlavy ostatním hráčům, prahnoucím po jeho dopadení. To vše se odehrává na mapě Kolumbie, kde Escobar úřadoval, rozdělené do tří regionů plných měst, vesnic a dalších lokací, dobře známých ze seriálu. Medellínský kartel ale není jen lovná zvěř, v Narcos může vyhrát splněním tří tajných úkolů, případně dosažením dostatečně velkého vlivu. Po (prvním) chycení navíc nemusí věšet hlavu, Pabla je potřeba chytit hned dvakrát!

„Raději hrob v Kolumbii než celu v USA.“

Na straně lovců se Pablově drogové mafii postaví další známé tváře ze seriálu, kromě good guys v podobě americké protidrogové jednotky a kolumbijské policie také bad boys, konkurenční kartel z Cali a brutální skvadra Los Pepes. Ti se společnými silami snaží potírat aktivity medellínských a celkem dvakrát odhalit úkryt Pabla Escobara. Každá z frakcí má nějakou speciální schopnost, která Escobarovým lidem dělá vrásky. Kartel z Cali třeba sbírá vyprodukovaný kokain, kolumbijská policie zase efektivně likviduje sicarios, Američané jsou mistři přesunů a u Los Pepes zase končí peníze utracené za Escobarovy aktivity. Lovci se s Pablem přetahují o nadvládu nad městy, rozhánějí jeho vliv a vyhlašují blokádu města, boří či využívají jeho laboratoře, likvidují jeho poskoky a propátrávají mapu, čímž se snaží stahovat smyčku kolem Pablova krku.

Hra vypadá na obrázcích a videích krásně, produkčně je na nejvyšší úrovni, kromě povedené grafiky oko zaujmou i propracované figurky (v Kmotrovi jsou nádherné a tady by tomu nemělo být jinak). V redakci máme asymetrické hry podobného ražení rádi a když se to spojí s neotřelým tématem, cítíme v kokainem rozežrané sliznici trefu do černého.

Produkční vzorek už je nějakou dobu v ČR, celá várka by měla dorazit přibližně do dvou měsíců. Těšíte se na Pabla a jeho cartel boys? Koukali jste na seriál? Podělte se s námi o váš názor v komentářích!