Únor bílý, pole sílí. No, dejme tomu, mě ale víc zajímá, jak se zahřát v nevlídném počasí. Můj recept je následující: backněte pár her na Kickstarteru! Díky adrenalinu, který se vám vlije do žil z obavy, že manželka zjistí, kolik peněz jste zase uvalili za deskovky, vám rozproudí teplo v těle! Je tu únorové okénko. Co si na nás tvůrci připravili?

_

Čokoláda je jako tvrdé drogy, získat závislost je otázkou chvilky. Jediné štěstí je, že po ní nebudete vypadat jako troska, ale jako lidský sud. Co si místo toho nechat zajít chutě u nové deskovky od úspěšného tvůrčího dua Matthew Dunstan (rozhovor: 1. díl, 2. díl) a Brett J. Gilbert? Tito dva pánové vás zvou na návštěvu Chocolate Factory! Zákazníci chtějí čokoládu, tak jim ji proboha dodejte. Ve vizuálně podmanivé hře najdete vše, co potřebuje každý Willy Wonka k tomu, aby dodal na trh tu nejlepší čokoládu (Umpa-lumpové nejsou součástí základní hry ani rozšíření): továrnu s pohyblivým pásovým dopravníkem pro každého hráče (skutečně po své herní desce posunujete dílky dopravníku, na kterých jsou suroviny a výrobky), kakaové boby, čokoládové tyčinky, bonbony, krabice, zaměstnance a peníze. Hra je pro jednoho až čtyři hráče a mělo by jít o poctivé euro s draftem se zaměřením na budování optimální továrny na sladkou pochutinu a úspěšný prodej čokolády. Základní verze přijde na 45 liber (cca 1 350 Kč) a kampaň potrvá ještě 2 týdny.

Malých velkých věcí není nikdy dost – to si nejspíš řekl Scott Almes a vypálil na Kickstarter další hru z této oblíbené série (nutno říci série s kolísavou kvalitou dílů). Tentokrát se pustil do průzkumu 3D prostoru a zrodilo se dílko pod názvem Tiny Epic Tactics. Co se Almesovi povedlo vměstnat do subtilní krabičky nyní? Několik menších krabiček, které slouží jako herní prvky. Ty lze stavět na sebe a vytvořit tak hru, která má tři úrovně. S výškovými rozdíly pracují i herní mechanismy, takže se pak prozkoumávání mapy a souboje na ní mohou odehrávat i směrem do výšky (např využití výškové výhody při souboji), což do hry vnáší onu titulní taktiku. Jinak jde o kousek zaměřený na pohyb po mapě, průzkum a boj, určen je pro jednoho až čtyři hráče s několika herními módy: sólo hra, kooperativní mód pro dva, všichni proti všem nebo dva týmy proti sobě. Každý hráč má k dispozici čtyři hrdiny s rozdílnými schopnostmi, klíčem k vítězství je dobrá synergie mezi vašimi postavami. Vítězem se stane ten z vás, kdo obsadí území, zajme nejvíce postav soupeřů a zároveň udrží své hrdiny naživu. Za směšných 20 dolarů (cca 450 Kč) můžete naskočit do tohoto vlaku, máte na to ještě týden.

Naladěn na westernovou vlnu (taky už se tak těšíte na Legendy Západu?), musím vám doporučit ještě jednu kampaň, konkrétně ke hře Coloma. Worker placement z období kalifornské zlaté horečky vás postaví do role jedné z postav, které chtějí na honu za zlatem vydělat. Budete získávat suroviny, pohybovat se po mapě, stavět mosty přes zlatonosnou řeku, zakládat tábořiště a kousek po kousku budovat své bohatství. Nevyhnete se ani přestřelkám s bandity, na které se musíte spojit s ostatními hráči (ti můžou být až čtyři, ale zahrajete si i sólo hru). Hra staví na zajímavém mechanismu simultánní tajné volby akcí pro každé kolo a otáčecím mechanismu, který mění efekty akcí pro každé kolo, ke slovu se dostane i budování enginu, který vám může dávat akce navíc nebo třeba upravovat některé z pravidel ve váš prospěch. Do Kalifornie roku 1849 se můžete vydat po zaplacení 54 dolarů (cca 1 200 Kč) a rozmýšlet se můžete ještě 14 dní.

Spolek Game Artisans of Canada jde na hry zajímavě (Santorini, Sagrada, Junk Art nebo u nás nevydané, leč Mensou oceněné Lanterns) a nejinak se tváří jejich nejnovější počin In The Hall Of The Mountain King. Kickstarter poběží už jen pár hodin, ale mix abstraktního pokládání tetrisoidních dílků (jaké známe z Patchworku či ZaHRAdy), draftování své armády (s tím, že příchod nových rekrutů spouští dobírání zdrojů u starých), neotřelého tématu horské trollí monarchie a roztomilých ilustrací i miniatur zažehl naše srdíčko, milující eura s tématem. Snad se kolega Mysha nebude zlobit, když ho práskneme, že právě sem zamířily jeho poctivě vydělané stříbrňáky. KS odemkl i kooperační scénáře, sólovou hru či 5. hráče a čas ukáže, zda z toho vzejde pecka, průměr či blbina. Tihleti nabručení trollové však nemají n̶a̶š̶l̶á̶p̶n̶u̶t̶o nadupnuto špatně.

_

To byly naše čtyři tipy, pokud jste si nevybrali, mrkněte ještě na kampaň k další hře, ve které budujete svoji továrnu (ale není tak sladce lákavá jako Chocolate Factory), Mechanica. A taky nám dejte vědět v komentářích, pokud jste něco backli!