Hraní deskových her je podle nás jednou z nejpříjemnějších kratochvílí na dlouhé zimní večery. Zahrát si ve stálé partičce má své kouzlo, ale někdy máte chuť jít mezi lidi a vyzkoušet novinky nebo třeba zkritizovat prototypy a rozbrečet začínajícího autora. Někteří z vás možná mají soutěžní ambice, a tak by rádi odrovnali soupeře v nějakém turnaji. Ať tak či tak, přichystal jsem pro vás pozvánky na několik deskoherních akcí, které stojí za vaši pozornost.

_

Začneme kladenským klubem a prodejnou Herní prostor, která vás v sobotu 26. ledna zve do svého „prostoru“ na Lednové Deskohraní. V obchůdku se během odpoledne strhne deskovková lavina. Herna čítá přes 150 kousků, kluci z Kladna mají vždy k dispozici spoustu novinek od všech vydavatelství, takže si vyzkoušíte, co hrdlo ráčí. Akce je na odpoledne, ale troufám si tipnout, že přesně v osm hodin večer se určitě končit nebude. Vstupné je dobrovolné a do tajů všech her vás pořadatelé ochotně zasvětí.

_

Z Kladna vedou naše kroky do Litomyšle. Tam se o víkend dříve odehraje tradiční akce s novým názvem, DeskFest. 19. ledna se v tomto nádherném městě a pod taktovkou Klubu stolních a deskových her Litomyšl (a pod záštitou vydavatelství Albi) odehraje sobotní odpoledne plné deskových her. Do Velkého sálu Lidového domu jsou zváni všichni bez rozdílu věku, národnosti a vyznání, stačí jen 30 Kč a chuť si zahrát. Ať už si chcete zahrát svoji oblíbenou hru a hledáte k tomu spoluhráče nebo se rádi naučíte nějakou novou, dojít na DeskFest zní jako dobrý nápad.

_

Do třetice, než se pustíme do dvou velkých akcí, tu mám pozvánku do České Třebové, kam se dostanete vlakem prakticky ze všech koutů republiky. V Domu dětí a mládeže Kamarád můžete strávit dokonce celý Herní víkend (11.–13. ledna). Akci pořádají zmíněný DDM Kamarád, tamní Herní klub Griffin a vydavatelství Albi a hlavním lákadlem je sobotní oldskůlová turnajová přestřelka v Bang!u. Pořadatelé píší o „téměř nonstop hraní“, což podle mě zní jako výzva odstranit slůvko téměř, nemyslíte? Samotný vstup je za 40 Kč a znamená přístup do herní knihovničky se stovkou kousků k zahrání.

_

Brněnské Brnohraní je jedna z nejpovedenějších pravidelných deskoherních akcí, co známe. Jeho zimní vydání tentokrát zavítá do prostor Tržnice Brno, která je oblíbená mezi příznivci dobrého jídla a pití. Ve třetím patře této budovy se s deskovkami můžete potkat v pátek 25. a sobotu 26. ledna. Za akcí stojí zkušení organizátoři z obchodu Planeta her, kteří už s úspěchem uspořádali Brnohraní v Lužánkách a Kohoutovicích. Jisté je, že si zde vyzkoušíte hry od všech českých vydavatelství, celkem kolem 100 kousků, pro malé i velké, příležitostné i náročné hráče. Přímo na místě si budete hry moci koupit za festivalové ceny. O občerstvení nemám jedinou obavu, protože v nižších patrech najdete podniky s pastrami, italskou kuchyní, pekárnu, poutine, donuty, skvěle zásobenou pivotéku a další dobroty. Takže 40 Kč do měšce (možná radši víc) a vzhůru na Tržnici!

_

Přelom ledna a února, čtvrtek až pátek (29.1.–3.2.), tradiční místo v Modré škole v Praze v Hájích. To jsou parametry PragoFFestu, velké akce, kterou pořádá tým stojící za Festivalem Fantazie. Akce přivádí na jedno místo příznivce konzolových a PC her, figurkovek, deskových her, rolových her, manga a anime, milovníky Star Wars, Pána prstenů, Harryho Pottera, Hry o trůny a dalších. Z našeho pohledu jsou zajímavé hlavně deskovky a naštěstí můžeme říct, že díky velikosti akce ji nevynechá žádné z předních tuzemských vydavatelství. Na akci jsou plánované i turnaje (detaily organizátoři zatím nezveřejnili), herna by měla mít dostatečnou kapacitu. Výhodou je, že si při odpočinku mezi partiemi můžete skočit do ostatních sekcí, zahrát na konzolích či PC, omrknout wargames s vymazlenými miniaturami či si zajít na některý z mnoha pořadů ze všech koutů geekovského světa (součástí PragoFFestu jsou sekce BritCon, NightCon, PotterFan a další). Tady si prostě vybere každý geek!