Po pravdě řečeno, Frodo měl pramálo chuti vydat se na cestu teď, když na to došlo. Dno pytle mu připadalo mnohem žádoucnější než celé předchozí roky. Toužil vychutnat své poslední léto v Kraji co nejvíc. Když přijde podzim, věděl, že aspoň částí srdce bude laskavěji smýšlet o putování, jako vždycky tou dobou.

J. R. R. Tolkien, Společenstvo prstenu

Zatímco Frodo na výběr neměl, vy ho máte – a já nepochybuji, že podlehnete dálkám! Na trh totiž míří další pecka od Fantasy Flight Games, tentokrát z univerza Pána prstenů. Karetní hra od této společnosti funguje na sto procent, co tato novinka s podtitulem Putování po Středozemi? Pojďme jí nakouknout pod poličku v dnešním preview. A abych vás ještě víc navnadil, prozradím, že vydavatelství Blackfire již ohlásilo lokalizaci do češtiny.

Půjde o kooperativní hru pro jednoho až pět hráčů, k níž budete potřebovat aplikaci. Pán prstenů tak naváže na úspěchy her jako XCOM či Panství hrůzy, jež ukázaly, že řadě hráčů syntéza stolu a moderních technologií není nijak proti srsti. Vyrazíme do Středozemě hubit zlo a eventuálně dát na frak samotnému Sauronovi. Každá mise, kterou podstoupíte, by měla být součástí větší kampaně Bones of Arnor, na jejímž konci čeká… nevíme co, zeptejte se betatesterů.

V základním balení budete mít k dispozici šest hrdinů, které definuje sedm atributů, zvláštní dovednost a balíček karet. Ten se používá jednak místo kostky pro určení úspěchů, jednak nabízí schopnosti, které si můžete připravit a využívat. Některé karty mají všichni hrdinové stejné, jiné se liší či je dobrodruzi teprve získávají. Postupem času váš hrdina sílí a učí se nové věci, takže je připraven čelit stále horším překážkám. Každá postava se také chopí speciální role. Můžete být třeba stopař nebo lovec, přičemž roli jde mezi scénáři měnit.

Samotné hraní funguje podobně jako ve zmíněném Panství. Aplikace vám diktuje mapy, po kterých běháte – velkou mapu světa a menší, ve které řešíte především bitky – a určuje chování vašich nepřátel. Těch máte k dispozici 25 figurek a každý by se měl v boji chovat trochu jinak.

Anglická verze hry by měla být hotová v druhém čtvrtletí 2019, ta česká by měla držet krok (že by první vlaštovka výhod nového vlastníka Blackfire, Asmodee?). Zatím to ale vypadá, že bude rozhodně na co čekat.