Začátek prosince patří každoročně jedné z nejznámějších akcí spojených s československým fandomem. Koná se totiž jeden z největších brněnských conů – Fénixcon. Ani letos nebyla výjimkou přítomnost mnoha slavných spisovatelů, zajímavý program a hlavně setkání se starými přáteli a získání nových.

Ač jsem sama osobně neměla možnost dorazit na akci již v pátek, reakce na počáteční uvítání a večerní zaplnění času byly skutečně zajímavé. Kromě toho, že proběhlo slavností zahájení, promítal se první díl Drsného spasitele, dlouho očekávaného filmu na motivy knihy Miroslava Žambocha. Při této příležitosti bylo pokřtěno i nové dílo autora, další kniha o svérázném hrdinovi Baklym, Hledání smrti.

Sobota naproti tomu byla nabita přednáškami, křty knih a závěrem také tombolou. Co já osobně shledávám na těchto událostech jako nejlepší je právě setkání jak se spisovateli tak s jejich čtenáři, jednoduše řečeno s přáteli. Každopádně, co se programu jako takového týče, zmíním například přednášku Františky Vrbenské s názvem Rok oživlých mrtvých, aneb historické morytáty a balady, která posluchače provedla stoletími skrze úmrtí významných osobností a to právě v osmnáctých letech každého ze století. Dalším zajímavým hostem byl americký spisovatel Kevin J. Anderson, který je mimo jiné autorem románů Star Wars, Akta X, Duna a další. Kuriozitou se poté stala přednáška a následná autogramiáda Františka Kotlety (Leoš Kyša). Ten díky svému pseudonymu častokrát musel podepisovat naráz všechna svá díla, která vyšla do jeho odtajnění. Souběžně probíhalo také povídání Leonarda Medka na téma Pozapomenuté výročí: Dvě stě let s nadčlověkem. Je tedy vidno, že bylo z čeho vybírat, přičemž si mohli návštěvníci s autory setkat během celého dne a to i mimo přednáškové sály.

V průběhu soboty byla v prostoru restaurace k dispozici spousta deskových her na půjčení, někteří účastníci conu toho také hojně využili. Jednou ze zajímavostí, co se her týče, byla skupinka nadšenců, kteří jako ukázku předvedli jednu z verzí deskového zpracování Warhamru 40000.

Mimo to bylo možné nakoupit si buď nějaké šperky, anebo knížky na stáncích některých nakladatelství. Je nutno podotknout, že výběr byl opravdu dobrý a díky tomu byla možnost si nově vyšlou knihu hned pořídit a následně nechat podepsat od tvůrce.

Navečer po ukázkách soubojů v režii Roberta Waschka, kdy se šermířský mistr pustil do odhalování literárních i filmových přešlapů, proběhlo slavnostní vyhlášení cen literárních soutěží. Za rok 2018 jich proběhlo několik, zmíním například CKČ a další. Následovala tombola, v níž se objevili mimo jiné dva tácy řízků jako hlavní cena, volné vstupy na příští rok a spousty knížek, takže rozhodně žádný výherce nepřišel zkrátka.

Den plynul rychleji než by člověk čekal a než se všichni stačili nadát, blížil se Fénixcon k závěru. Nakonec všem nezbylo nic jiného než se rozloučit a obtěžkáni knihami a plni zážitků se vydat do svých domů. Ovšem i to má jednu výhodu, můžeme se opět začít těšit na příští rok.

Foto: Akoba