My chceme víc našich oblíbených her, firmy, které je produkují, zase reputaci a zisk. Právě tak vznikají herní franšízy, které přetrvávají dlouhé roky i desetiletí. V minulém díle jsme vám jich pár představili, pojďme se tedy vrhnout na další.

_

Bang! – jedna z prvních her, které stály u zrodu tuzemského deskovkového a karetkového boomu. Přestřelka všech proti všem, ve které si dlouho nejste jistí, s kým taháte za společný provaz, je tu s námi už těžko uvěřitelných 16 let. Do důchodu se ale nechystá. Dočkala se mnoha rozšíření, kostkové i duelové verze, sakurou vonícího spin-offu Samurajský meč, a i když už je v našich očích překonaná (eliminace hráče je v podstatě vymírající mechanismus), v hospodách a čajovnách bude žít navěky.

_

Carcassonne – hra, na které byl deskoherně odkojen jeden náš redaktor, je jako mašina na rozšíření a stand-alone verze. Z původní verze už se značka stihla rozkročit do pravěku (Lovci a sběrači), dětské verze (Děti z Carcassonne), opevnila se v samostatném Městě a Hradu (Hrad je jediné Carcassonne, které nevymyslel tatíček série Klaus-Jürgen Wrede), spojila se s oblíbenou Star Wars ságou, nahlédla na Divoký Západ (Zlatá horečka) či vyrazila na Safari. Rozšíření už je taky nepočítaně, v tom se s hrou můžou měřit jen konkurenční Osadníci z Katanu. A i když je mnohými zkušenými hráči opovrhována, pokládání destiček baví celé generace. Tak proč hře nepřát komerční úspěch?

_

Munchkin – tato v podstatě primitivní, roll-and-move silně připomínající karetka paroduje rpg hry, přičemž mezi ně zároveň patří. Za dobu své existence už stihla znesvětit všechno možné od klasické fantasy přes horory až po koťátka a hipstery. V redakci ji sice dvakrát nežereme, ale naši kamarádi ano. A proti gustu žádný dišputát.

_

Pandemic – katastrofický thriller jako z pera Michaela Crichtona zaujal od prvního dílu. A po něm přišel další. A další. Cthulhu, Fall of Rome, přelomový a triumfující Legacy, expanze, hry s původním tématem skoro nesouvisející… Série Pandemic nabízí skvělý kompromis mezi rodinnou a strategickou hrou, nekonfliktní téma, vychytané mechanismy, modulovatelnou obtížnost a řadu dalších kladů. Pár dílů se ještě jistě dočkáme.

_

Warhammer/Warhammer 40k – co napsat o jednom z největších sci-fi a fantasy fenoménů, který kdy pohltil Zemi? Pokud jste se dosud nesetkali s žádnou tematickou wargame, karetkou, rpg, fotbalovou variací ani monopoly verzí, řeknu vám na to jedinou věc. Jste kacíř. Na hranici s ním!

_

Star Wars – kromě figurek, hraček, plyšáků a dalších všelijakých serepetiček pro vylepšení finanční situace George Lucase (jak prozíravé od něj, nechat si podíly z merchandisingu) se značka Star Wars objevila i v našem světě společenských her. A že šlo často o skvělé kousky! Ultimátní Rebelie je jedna z nejlepších „celovečerních epizod“ celé ságy, další figurkovky/„vesmírné loďovky“ Imperial Assault a Armada jsou oblíbené u náročných wargamerů, nedávným přírůstkem, který se dočkal i lokalizace, je Destiny, karetka s kostkami. Z loňských počinů nejvíc zaujala nádherná figurkovka Legion. V době, kdy se rozjížděl boom CCG, vznikla i Star Wars karetní hra. I ostatní zavedené hry přišly se Star Wars verzemi: Risk, Dobble, Timeline, Labyrint a dokonce i Milostný dopis. Star Wars jsou prostě fenomén a mezi deskovkami si dokázaly vydobýt skvělé jméno nejen díky oblíbené licenci, ale i herními mechanismy.

_

Thunderstone – Deckbuilding a RPG? No, zkusili to, balíčkem karet je družina, její zbraně a její lup. Na první poslech trochu zvláštní koncept, ale ono to ve finále herně funguje. A to dokonce tolik, že se řada Thunderstone dočkala dvou rebootů (Advance a poměrně nově Quest), několika stand-alone krabic, které se mohou, ale nemusí kombinovat, tisíců fanoušků po celém světě a dokonce několika peticí na reprint. A pak se samozřejmě nesmí zapomínat na další hry podobného rázu (Ascension, Nightfall).

_

Legendary – co takhle vzít základní princip deckbuildingu a naroubovat ho na slavné filmy a světy? Vážně věříte, že to bude fungovat? A ono jo! Do Legendary krabice už se nacpali predátoři i s vetřelci, Mulder se Scullyovou, Buffy, Firefly a podobně. Nejvíc expanzí má ale Legendary Marvel. Nedivíme se. Taky kupujeme jedno rozšíření za druhým.

_

Small World – tato strategická fantasy rubanice už baví české fanoušky deset let a její oblibu nepoznamenala ani chybějící lokalizace. Není divu, je jednoduchá, vizuálně nádherná a zároveň nabízí opravdovou výzvu pro všechny, kdo milují přemýšlení. Díky tomu přibývá jedno rozšíření za druhým. V posledním roce proud zdánlivě zpomalil, ale to nic neznamená. Rasputina taky měl zabít kyanid draselný.