Sákra, jako by to bylo včera, kdy jsme se nad party hrami loučili s rokem 2018, a už tu máme první crowdfundingové okénko roku 2019! A to značí, že končí leden, venku zima, na Kickstarteru ale naopak pěkně žhavo. Co si tvůrci bažící po našich penězích přichystali?

Začneme poctivým eurem. Gardens of Babylon vypadají krásně a zaujaly mě mechanismem pokládání destiček, který umožní na stole vybudovat opravdové visuté zahrady Semiramidiny! Hra pojme až čtyři hráče, nabízí i solo verzi a trochu připomíná puzzle. V každé partii budujete unikátní stavbu, což by mělo zajistit dobrou znovuhratelnost. Kromě stavění ještě zasazujete semínka, která vytlačují ta soupeřova, což se ale může dít i naopak, v žádné chvíli si tedy nemůžete být jisti svými zisky. Hra vypadá v pohybu hodně zajímavě, po zikkuratu běhají zahradníci, sází semínka, ta se rozlézají po nižších patrech, odstraňují ta soupeřova, docela dost dynamiky na tohle téma! Stavění v Babylonu si můžete dopřát už od 35 dolarů (cca 800 Kč), což zní jako dobrý obchod. Kampaň končí za 2 týdny.

Nezajímá vás starověké zahradnictví, ale leží vám na srdci plné žaludky strávníků? Pak je odpovědí na vaše tužby kampaň ke hře Rival Restaurants. V redakci máme rádi hry, ve kterých jsou krátké nebo neexistující prodlevy mezi jednotlivými tahy. A tady cítíme velkou šanci na dalšího kvalitního adepta do této kategorie. Hra slibuje hodinovou partii až pro šest hráčů, kteří si současně zahrají na šéfy restaurací. Čeká nás nákup surovin, obchodování s nimi, šikana konkurentů prostřednictvím škodících karet a především VAŘENÍ! Kuchařka hry skýtá téměř padesátku receptů rozdělených do národních kuchyní, dočkají se tedy francouzští labužníci, fastfoodoví Američané, zdravou kuchyni vyznávající Japonci či třeba mistři pálivých jídel Mexičané… Pohledná stylizovaná grafika, sliny vzbuzující téma, to jsou věci, které útočí přímo na mé slabůstky. Hra působí vyloženě rodinně, i mechanismy naznačují, že půjde o svižnou a nenáročnou záležitost. Hlavní chod má cenovku 49 dolarů (cca 1 100 Kč) a poslední objednávky podnik přijímá ještě něco přes dva týdny.

Ani příznivci RPG a fantasy nepřijdou zkrátka, pro takové tu mám tip na Valor & Villainy: Minions of Mordak. V tomto akčním RPG se družinka až pěti hráčům postaví pánovi jeskyně (tedy jde o semi-koop) Mordakovi, který…no, nejspíš chce udělat něco zlého, jak jinak. Zloun chystá nástrahy a snaží se bandu hrdinů potrápit, jeho pohůnky hrdinové odkrývají pohybem po mapě. Tu musí propátrávat, aby objevili tři svatyně a tím Mordaka oslabili a nakonec odemkli pro finální souboj. Hra slibuje vývoj postav, takže i v jedné partii bychom si měli užít, jak hrdinové nabývají na síle, objevují nové vybavení a stávají se mocnějšími protivníky pro zlotřilého čaroděje. Graficky se jedná o další krásný kousek a chybět nebudou ani oblíbené figurky, ať to na stole vypadá co nejvíc sexy. Ke slovu se dostanou i kostky, ale nebojte, jen o náhodě to nebude, důležitá bude domluva v rámci družinky i správně načasované použití schopností hrdinů. Na připojení ke kampani máte ještě 14 dní a v bance si zařiďte kontokorent ve výši 39 dolarů (necelých 900 Kč).

Po soutěživých kouscích je na závěr čas vydechnout. Vydejte se na tůru nádhernými národními parky USA ve hře PARKS. Zažijte všechna čtyři roční období, kochejte se nádhernou krajinou na herních kartách, sbírejte sady vzpomínek a nechte se unášet pohodovou atmosférou téhle naprosto nádherně vypadající hry. Nemyslete ale, že jde jen o bezúčelnou procházku krajinou. Musíte využít i strategickou část svojí mysli, sbírat suroviny, občas se stavit na jídlo, pořizovat si vybavení, které vám na vašich cestách pomůže. A fotit, musíte hodně fotit, panoramata se cení! Hra obsahuje sólo mód, lepší ovšem bude, když se k ní posadíte až se čtyřmi podobně naladěnými spoluhráči. Tento zážitek přijde na 39 dolarů (necelých 900 Kč) a šanci rozmyslet si příspěvek máte ještě skoro 3 týdny. Necháte se zlákat na procházku?

Na závěr ještě krátce: vrcholí i kampaň k dalšímu (kolikátému už?) spin-offu oblíbené franšízy Munchkin, tentokrát pod názvem Munchkin Dungeon. Pokud chcete tunu plastu, nechte tunu peněz na účtu tvůrců, pokud si vystačíte s rozumnější a lokalizovanou verzí, počkejte si na českou verzi, kterou přinese vydavatelství Blackfire.