Naprosto mě nepohoršuje pohled na právníka, kapsáře, plukovníka, hlupáka, velmože, karbaníka, státníka, kurevníka, lékaře, svědka, úplatce, návladního, věrolomníka a podobné; tak to už na světě chodí: ale když vidím, jak se hromádka mrzáctví, tělesných i duševních chorob nadýmá pýchou, přejde mě rázem trpělivost; a nikdy nepochopím, jak se takový tvor shoduje s takovou neřestí.

Jonathan Swift – Gulliverovy cesty

18Lilliput
Autor Leonhard Orgler
V ČR distribuuje Fox in the Box
Počet hráčů 1–4 hráči
Časová náročnost 60–120 minut
Vhodné od 10 let
Jazyková závislost Česká pravidla, bez textu na komponentech
Rok vydání 2018
Pořadí na BoardGameGeeku 3 163. (celkově)
Mechanismy Budování sítě, obchodování s akciemi, pokládání dílků

Vláčkoví fanatici u nás se v roce 2017 konečně dočkali pořádné strategie. První lokalizovaný kousek ze slavné série 18xx totiž přijel dokonce ve verzi, která nabízela možnost vybudovat železnice v zemích českých. 18CZ vyšlo pod taktovkou vydavatelství Fox in the Box, David Hanáček dokonce přímo vstupoval do tvůrčího procesu, jeho zásluhou je především to, jak hra vypadá a jak se hraje verze pro dva hráče. Propracovaná strategie ovšem měla jednu velkou nevýhodu, kterou byla délka partie. Autor 18CZ se s tím ovšem popasoval a na trh (resp. na Kickstarter) vtrhl se hrou jménem 18Lilliput. Díky úzké spolupráci s „liškou“ v rámci kampaně vznikla rovnou česká verze. Na hru jsem se moc těšil už proto, že 18CZ mě vážně hodně bavila, ale s časem jsem na tom čím dál hůř.

I proto chci na úvod recenze všechny potenciální zájemce ubezpečit, že hra jde opravdu dohrát do jedné hodiny (ve dvou hráčích), a pokud byste úvodní partii hráli ve čtyřech, sčítat konečný účet budete přibližně za 120 minut. Tím padá i poslední výmluva, proč byste se neměli vrhnout do „osmnáctkové“ hry, jestliže jste jen trochu vláčkově pozitivní.

V kompaktní krabici 18Lilliput se skrývá obsah, který by vydal na mnohem větší hru. Nespočet čtvercových kartiček různých typů krajiny s tratí (klasicky oboustranné, s ošklivější verzí pro osmnáctkové puristy), akcie společností, kartičky vlaků a akcí, dřevěné komponenty několika barev a štůček peněz. K penězům mám tip: ani je nevybalujte a raději si veďte účetní deníky, které jsou součástí balení hry. Je to přehlednější a rychlejší, tematicky to taky sedí lépe. S akciemi se ostatně obchoduje hlavně bez fyzických přesunů prostředků. Potěšila mě celkem rychlá příprava hry, což je způsobeno i chybějící herní deskou (další změna oproti standardním 18xx kouskům).

A jak se to hraje? Překvapivě svižně a přímočaře. V celkem osmi kolech (devět ve třech hráčích) se odehraje tolik akcí, kolik je hráčů, krát dvě, které se hned vyhodnotí. Akce si hráči volí prostřednictvím draftu akčních kartiček (první kartičku v pořadí hráčů, druhou v obráceném), které mají dvě a více variant. Z těch primárních jde o stavbu/vylepšení trati, nákup vlaku, nákup a/nebo prodej akcií, stavbu stanice, zisk peněz. Z těch sekundárních jde ve většině případů o příjem méně významné částky peněz, ale pokud vám protihráči vyzobali kýžené akce, je to lepší než si jen točit palci.

Podobně jako ve velkém 18CZ, i v 18Lilliput se ocitáte v rolích magnátů, kteří chtějí co nejvíc zbohatnout na rozvíjející se a fungující železniční síti. Propojujete města, stavíte svoje stanice, na tratích provozujete vlaky, nakupujete akcie společností, rozhodujete o rozdělení či zadržení zisku. Před vámi na stole vzniká přiměřeně velká mapa, na které přibývají stanice. Důležitá část hry se odehrává na úrovni akcií. Kromě správné péče o jednotlivé společnosti (můžete ředitelovat až ve dvou podnicích zároveň) se totiž ještě pečlivěji musíte zamýšlet nad skladbou vašeho portfolia akcií. Občas je dobré se zaháčkovat u konkurentů, jindy je zase dobrá cesta přikoupení akcií vlastní firmy, kterou ženete vstříc špičce žebříčku Fortune 500 companies. Rozhodnout se můžete sami, cest k úspěchu je více.

Pokud jste hráli některou z her ze série 18xx, můžete si v klidu odečíst pár minut od délky trvání partie, protože tady budete jako doma! Známé mechanismy zde byly přiměřeně zjednodušeny, aby byla hra přístupnější širšímu publiku a zároveň ztratila jen minimum osmnáctkové podstaty. I přes kratší herní dobu ale rozhodně nepostrádá hloubku. Taktizovat je nutné, plánování tahů v podstatě povinné, draft je často závod mezi jednotlivými hráči, takže je dobré myslet na alternativní varianty svého tahu, pokud se vám nepovede primární plán.

Hře bych vytkl hlavně „suchost“ tématu. Pokud vás šotoušina míjí, najdete v 18Lilliput asi tolik vášně jako v odstátém pivu, hra je prostě atmosféricky chladná a strohá. Musím ale uznat, že se na ni dívá celkem příjemně (manželce se sice graficky nelíbila, ale co ta může vědět o vkusu, vždyť si vzala mě…), čtveraté kartičky byly fajn změna a téma Gulliverových cest ze hry sice nedýchá, ale oceňuji snahu o „pohádkové“ zasazení.

Nedělám to běžně, ale u 18Lilliput zvlášť chválím pravidla, jsou napsána srozumitelně a přehledně, kromě výpočtu provozování vlaků (to byla prostě věc, se kterou jsem bojoval) jsem ve hře neobjevil žádné nejasnosti. Největší pochvalu, co se týče obsahu, si zaslouží několik dalších variant hry (něco jako scénáře, používající speciální kartičky navíc) a různá rozestavení mapy (od jednoduché, až po pěkně obtížnou, kdy v cestě stojí skály). Tyto prvky by ve většině her byly až v rozšíření, tady je máme přímo v krabici se základem, pecka!

K dobré variabilitě hry přispívají i speciální schopnosti postav a základních společností, které si vybíráte na začátku hry. Zdánlivě malé rozdíly mezi nimi se výrazně promítnou do vaší situace a můžete kolem nich postavit celou strategii.

18Lilliput určitě není hra pro každého, ale její mechanismy spolu dobře komunikují, partie odsýpá a penízky se sypou, což přináší pocit uspokojení. Dobře propracované euro vás bude bavit, pokud máte rádi středně náročné strategie. 18Lilliput představuje parádní způsob, jak iniciovat sebe a/nebo spoluhráče do světa vláčkových orgií 18xx. Jeho hlavní devizou v rámci série je především rozumná délka partie.

VERDIKT
18Lilliput je výborná předehra k vláčkovým eposům 18xx. S chutí si v ní postavíte železnici a nakoupíte pár akcií, abyste se na konci stali největším boháčem v branži.