Váš tým má před sebou celkem tři různé výzvy. Podaří se vám s nimi poprat dříve, než vám dojde čas?

Únikovka (Závod s časem, Zkáza Londýna, Loupež v Benátkách)
Autoři Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino
V ČR distribuuje Albi
Počet hráčů 1–6 hráčů
Časová náročnost 60 minut
Vhodné od 12 let
Jazyková závislost Česká pravidla, české texty na komponentech
Rok vydání 2017
Pořadí na BoardGameGeeku Závod s časem 1 696., Zkáza Londýna 2 969., Loupež v Benátkách 2 892. (celkově)
Mechanismy Úniková hra, kooperativní hra, hádanky

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek Únikovkám od Albi. V malé krabičce se skrývá vždy jeden příběh, na jehož vyřešení budete mít 60 minut. Žádné speciální komponenty nečekejte, uvnitř balení se nachází 60 velkých karet. Sympatické je, že po otevření krabičky můžete rovnou začít hrát, žádná pravidla, žádné speciální požadavky, vše co potřebujete je tužka, papír a časomíra.

Příběh na kartách je návodný. Na začátku vám bude vysvětlen jednoduchý herní princip – karty z balíčku odebíráte vždy jednu po druhé, nejprve přečtete vrchní stranu, poté kartu otočíte a jednoduše pokračujete dál podle pokynů na kartách. Pokud je na kartě hádanka či rébus, smíte kartu otočit až ve chvíli, kdy si myslíte, že znáte správné řešení. Pokud jste neuhodli, na papír si uděláte křížek – na konci hry budete časově penalizováni za všechny křížky, které jste během hry nasbírali. Příběh se může v některých místech větvit – balíček dle pokynů rozdělíte na několik balíčků, které můžete procházet souběžně a předměty, které získáte v jedné z větví příběhu, se vám mohou hodit jinde.

Líbí se mi, že na rozdíl od jiných únikových her předmět po použití nezahazujete, protože se vám může později znovu hodit. Součástí hry jsou i karty s nápovědami (aby bylo zabráněno perifernímu přečtení ostatních nápověd, je text napsán zrcadlově, což je prima). Hra je dle obalu pro 1–6 hráčů, z mé zkušenosti není času nazbyt a v 1 nebo 2 hráčích máte co dělat, abyste časový limit stihli. Hra bohužel nenabízí žádnou kompenzaci ve stylu – pokud hrajete v malém počtu, máte víc času/víc povolených chyb, takže vám nezbyde než si pořádně máknout. Čím mě hra mile překvapila, je variabilita konců hry – na základě vašeho rozhodnutí můžete dospět k několika různým koncům. Ty se od sebe liší nejen příběhem, ale i časovou penalizací případně bonusem (škrtněte si n křížků). Obtížnost jednotlivých hádanek se v rámci hry liší, ale většinou jde o snadné až středně obtížné úkoly. Hádanky jsou pestré a někdy jde jen o to myslet kreativně a nedržet se zaběhnutých kolejí :). V současné době si můžete vybrat ze tří příběhů – Závod s časem, Zkáza Londýna a Loupež v Benátkách.

Závod s časem Profesor Ciasso chce otestovat vaše schopnosti: obstojíte v jeho zkoušce? Zatímco vám profesor vysvětluje svůj projekt, omylem zmáčkne červené tlačítko; alarm se spustí a všechny dveře se neprodyšně uzavřou. Profesor zmizí v propadlišti a celá laboratoř se ponoří do tmy. Dejte si však dobrý pozor, stroj času není hračka pro děti, když změníte minulost, může to mít fatální následky!

Zkáza Londýna – Tajný agent si vás zvolil jako ty nejlepší detektivy ze Scotland Yardu pro nebezpečnou misi nejvyšší priority. Londýn je v ohrožení a je jen na vás, jestli se dočká zítřejšího dne. Zvládnete najít všechna čtyři skrytá zařízení a deaktivovat je ještě před půlnocí, nebo je osud Londýna zpečetěn?

V této hře jsme jiným postupem vyřešili 2-3 z hádanek, takže bych řekla, že by to možná chtělo ještě trochu odladit rébusy, aby měly pouze jedno správné řešení.

Loupež v Benátkách je trochu jiná. Pro jednou nejste hrdina zachraňující svět, ale člen gangu, který se chystá vykrást kasino. Jste sice už v důchodu, ale tajemný vyděrač si nehodlá brát servítky, a pokud nechcete zbytek života strávit ve vězení nebo na útěku, musíte do akce. Opět se setkáte se svým gangem, a tentokrát si budete hrát na Dannyho Oceana. Na začátku hry si vyberete postavu (při hře méně než 6 hráčů si všechny postavy mezi sebe rovnoměrně rozdělíte). Každá postava se specializuje na něco jiného – informace je však skrytá a nesmíte ji nikomu ukázat. Pamatujete, jak jsem na začátku psala, že vás v krabičce nečeká nic navíc, krom karet? Fajn, tak v téhle krabičce se kromě 60 karet nachází ještě papírový plánek loupeže.

Únikovka se vydala trochu jinou cestou než Escape Room či Unlock a to je moc dobře. Trh s únikovými hrami se stále rozrůstá a každá z výše zmíněných her si jistě najde své příznivce. Loupež v Benátkách je živoucím důkazem toho, že i v rámci 60 karet je stále co vymýšlet, a lze přijít s něčím novým a originálním. Hry na sebe nenavazují, ale nejspíš bych doporučila hrát je v pořadí, v jakém vycházely (Závod s časem první, Loupež v Benátkách poslední), jednoduše proto, že další hra vždycky přináší nové herní principy.

VERDIKT
Hry z edice Únikovka od Albi jsou perfektní rychlovkou, kterou si můžete vzít kamkoli a užít si ji až v 6 hráčích.