V ulicích přístavu to vře a staří mořští vlci nejsou daleko k tomu tasit nože a rozpoutat rvačku. Kry rozmrzají a jaro se blíží. Lodě brzy vyplují na své výpravy a ti nejšťastlivější kapitáni se vrátí domů pohádkově bohatí. Zkuste svoji štěstěnu, uzavřete výhodný kontrakt, najděte nové spojence, přelstěte vaše nepřátele a naložte podpalubí zlatem tak, až se bude vaše bárka potápět. Dobrodružství začíná!

Port Royal: Kontrakt

Port Royal: Dobrodružství začíná

Autor Alexander Pfister
V ČR distribuuje MINDOK
Počet hráčů 1–5/4 hráči
Časová náročnost 20–50 minut
Vhodné od 8 let
Jazyková závislost Česká pravidla, české texty na komponentech
Rok vydání 2015/2017
Pořadí na BoardGameGeeku Expanze, základní hra 413. (celkově)
Mechanismy Karetní hra, draftování karet, sbírání sad, pokoušení štěstí, příběhová kampaň

Port Royal je jedna za mála push-your-luck her, které mě opravdu nepokrytě baví. Vrtkavou štěstěnu jsem jinak ochoten u her tolerovat jen tehdy, když výměnou za ni daná hra nabízí propracovaný příběh nebo nějaký mechanismus, díky kterému se s náhodou dá více pracovat. Malá karetka Port Royal od Alexandra Pfistera (Mombasa, Ostrov Skye) mi ale před dvěma roky sedla do vkusu, takže jsem se s chutí vrhl na dvě expanze, které k ní MINDOK lokalizoval. Nejprve se pustím do staršího Kontraktu, poté se vrhnu na novější přírůstek s podtitulem Dobrodružství začíná.

Jen pro připomenutí, v základní hře se dva až pět hráčů snaží otáčet karty z balíčku, získávat peníze za lodě a najímat si skvadru pomocníků, kteří ulehčují nákupy či jinak zlepšují šance na vítězství. Při příliš velké hamižnosti váš tah propadá, ale když se zadaří, můžete být na chvíli král přístavu. Hra boduje hlavně svižností, jednoduchými pravidly (a tím pádem přístupností pro rodinné a nenáročné hraní) a zábavnou hratelností. Zaměřil jsem se proto hlavně na to, zda některý z těchto aspektů rozšíření zlepšují, nebo naopak zhoršují.

Kontrakt je rozšíření typu „nový obsah původního druhu“, tedy s novými pravidly a prvky, které ale nijak nenarušují původní pravidla a principy. V rámci karet přináší tři nové typy postav, které lze v přístavu najmout (Kupec umožňuje získat kartu navíc, pokud jste si už v tomto kole vzali loď v barvě Kupce, Kanonýr dává mince za lodě v přístavu, Viceadmirál zase naděluje minci, pokud jsou k dispozici přesně 3 nebo 4 karty), a ke každé barvě lodi ještě jeden typ, jenž dává mince nejen příjemci, ale i ostatním hráčům. Až potud je třeba uznat, že se jedná o solidní příděl nového obsahu, ale zatím nic, co by mělo výraznější dopad na průběh hry. Naštěstí jsem ale nevyčerpal všechny novinky z Kontraktu.

V podstatě hlavním prvkem jsou kontrakty. Těch je celkem 18 a pro každou partii vylosujete čtyři. Plnit je může každý, čím dřív se to někomu povede, tím lepší (peněžní) bonus si odnese. Lze díky nim získat i VB, což do hry přináší další porci taktiky. Podmínky splnění jsou hodně rozmanité, od konkrétní kombinace postav ve vaší posádce přes provedenou expedici až po placení daní. Kontrakty také umožnily na jinak poměrně nevhodné mechanismy naroubovat kooperativní variantu hry. U Port Royalu obecně princip kooperace mezi hráči funguje, můžete totiž otáčet karty tak, aby se hodily vám i spoluhráčům. Z tohoto pohledu tedy kooperace dává smysl. Osobně mi ale tato verze přišla poměrně kostrbatá, takže s Kontraktem vám doporučuji zůstat u kompetitivní varianty. Na druhou stranu oceňuji, že máte na výběr, takže pokud někdy dostanete chuť si při téhle karetce zahrát spolu, můžete.

Kontrakt je povedené rozšíření, které tak akorát osvěží základní hru, zároveň nikoho nenutí využívat nové strategie, které umožňuje. Pokud ale nechcete např. sestavovat posádku jen tak zbůhdarma, otevírají se před vámi nové možnosti a cíle, ke kterým můžete směřovat. I když jsem měl na recenzi obě rozšíření zároveň, pěknou chvíli jsme si užívali základ jen s Kontraktem, takže za mě je míra osvěžení hry velmi dobrá.

Dobrodružství začíná je celkem horká novinka, která Port Royal obohatila loni, k nám se v lokalizované verzi od MINDOKu dostala letos. Autor se v tomto případě více odvázal a vytvořil svoji variaci na v současnosti oblíbené hry s příběhem. V celkem pěti kapitolách si užijete pokaždé trochu jinou partii, k čemuž přispívá spousta nových prvků.

Kde začít? Asi s událostmi. To jsou speciální karty, které si nachystáte pro každou partii (aniž byste věděli, co obsahují – alespoň při prvním průchodu kampaní) a postupně je přimícháváte do balíčku událostí, jenž se pořád protáčí. Postupem času tak budete vědět, co můžete čekat, a přizpůsobíte tomu svoji taktiku. Události většinou znamenají bonus pro jednoho nebo více hráčů, případně mírné postihy, a vztahují se třeba k průběhu daného kola, složení vaší posádky, apod. Toto je velmi významná změna, která má silný dopad na hratelnost Port Royalu. Stává se z něj tímto opravdu strategická hra, ve které se musíte přizpůsobovat novým okolnostem a neusnout na vavřínech.

Dalším novým prvkem jsou příběhové karty, které vám naznačují, co se stalo a jak se s tím máte vypořádat. V praxi to vypadá tak, že dostanete úkol, který musíte splnit (mít určité složení posádky, zaplatit peníze a/nebo nové suroviny z rozšíření, zajmout piráty, …), čímž posouváte příběh. Podle toho jak se vám daří, vám hra staví do cesty různě obtížné verze dalších úkolů – to navozuje zábavný pocit opravdu dynamického průběhu kampaně.

Aby příběh chytl za srdce, nehrajete za anonymní postavu, ale za některou z deseti osobností se speciálními schopnostmi a startovními prostředky. Jednou z podmínek ukončení hry je splnění minimálně dvou úkolů, což odemkne speciální schopnost vaší postavy. Tím pádem jsou hráči motivováni plnit příběhové úkoly. Různé postavy jsou další z mnoha jednotlivostí přispívajících k znovuhratelnosti hry, která je díky tomuto rozšíření opravdu parádní.

Nového obsahu je opravdu hodně a výrazně mění původní hru. Dočkali jsme se i nového skórovacího prvku (korun) s vlastním počítadlem, nového typu lodí (piráti), nových postav, expedic, daní. Některé z karet se do standardního balíčku přimíchávají podle pokynů z příběhových karet, takže hra opravdu „žije“. Musím smeknout před autorem, co dokázal vytěžit z původně jednoduché push-your-luck karetky!

Na Dobrodružství začíná zamrzí, že je jen pro čtyři hráče, i když původní hra i Kontrakt pojmou hráčů až pět. Pokud ale odkudkoliv vyštracháte pět kostiček v barvě pro pátého hráče a skousnete, že počítadlo korun budou dva hráči sdílet, lze hru odehrát i v pěti.

Kampaň lze hrát kromě kompetitivního módu i sólově a kooperativně, a dokonce to z hlediska příběhu krásně dává smysl. Pokud tedy máte chuť na nekonfliktní partii Port Royalu, volte raději Dobrodružství než Kontrakt.

Díky Dobrodružství začíná získal Port Royal určitý rámec a ukotvenost, která vás nutí reagovat na nové podmínky, budete se snažit usilovat o celou škálu nových bonusů, úkolů a překonaných překážek, a přitom se opravdu skvěle pobavíte. Dobrodružství začíná mě nadchlo a o kousek překonalo i velmi povedený Kontrakt. Výraznou devizou obou rozšíření je, že délka partií příliš nenarostla, takže se stále jedná o svižnou karetku.

VERDIKT

Hledáte-li svěží vítr do zábavné karetky Port Royal, je tu Kontrakt s novými postavami a možnostmi, jak skórovat.

Můžete si užít i příběhovou kampaň s partiemi do hodiny. Dobrodružství začíná je výborné rozšíření s plněním úkolů v dobře známých kulisách a dobře vymyšleným kooperativním režimem.