Všude samá světýlka, vyzdobené výlohy, davy v obchodech i v ulicích – přichází Vánoce. A protože u nás v redakci víme, jak těžké může být vybrat ten správný dárek, rozhodli jsme se, že vám pomůžeme. Tipy na deskoherní dárky se budeme zabývat v naší nové rubrice „Dárek pro…“

Není těžké vybrat hru, když se sejdete alespoň ve třech lidech. Pokud však chcete hru, která bude zajímavá a zábavná jen ve dvou hráčích, to už je jiná. Na krabici často najdete údaj 2–4 hráči, jenže ve skutečnosti je často partie pro dva hráče velmi zredukovaná a herní zážitek není nic moc. Navíc ne vždy jsou oba v páru hráči, takže na LCG pecky jako Arkham Horror: The Card Game nebo Pán prstenů můžete rovnou zapomenout.

Dnes vám přinášíme tipy na dárek pro (nehráčské) páry.

Kanagawa – nádherná zenovka s japonskou tematikou sice plyne chvílemi dost pozvolna, ale absence konfliktu z ní dělá ideálního kandidáta do páru, kde nejsou dvě soutěživé duše, ale spíše dobráčti milenci. A když budou chtít, můžou přibrat další dva do party. No co, každý vztah se jednou omrzí a chce to kapku opepřit!

_

ZaHRAda – Jednou z nejprodávanějších her pro páry za posledních pár let je bezesporu produkt z dílny Uwe Rosenberga Patchwork. Abstraktní hra napasovaná na tematiku tvorby barevných dek sklidila velký úspěch. Proč měnit úspěšný koncept? V roce 2016 se na trhu objevila nová hra tohoto autora – ZaHRAda. Opět budete vybírat dílky a zaplňovat s nimi co nejefektivněji svou herní plochu, tentokrát je však tématem (jak název napovídá) zahradničení. Hra má oproti své předchůdkyni tu výhodu, že ji lze hrát až ve 4 hráčích. Navíc, ve které jiné hře zaplňujete špatně dostupná políčka koťátky?

_

Timeline: Česko – Pokud vaše duše tíhne spíš k vědomostním hrám, můžete své znalosti otestovat v zbrusu nové hře z edice Timeline. Hra je hratelná v libovolném počtu hráčů, kterému můžete přizpůsobit množství karet, s nímž začínáte. Princip je jednoduchý – skládáte časovou osu významných událostí Českých dějin. A pre našich slovenských bratov je tu Timeline: Slovensko.

_

Lotos – graficky velmi pěkně zpracovaná karetka, při které se budete snažit dokončovat jak svoje, tak soupeřovy květy. Ve dvou hráčích je hra víc o strategii, pokud se však rozhodnete hrát ve vyšším počtu (až 4), je nutno počítat s určitým množstvím náhody. Pro pokročilejší hráče bude Lotos spíš rychlou jednohubkou, pro začátečníky je to však ideální hra.

_

Azul – abstraktní logická hra, při níž se vžijete do role mistra vykladače, který chce portugalskému dvoru ukázat, že právě on dokáže složit tu nejhezčí mozaiku z tzv. azulejos. I když se Azul na první pohled tváří dost individualisticky (každý má svou vlastní mozaiku), výběrem kamenů z nabídky můžete soupeře slušně potrápit.

_

Krycí jména Duet – asociační hru se slovy Krycí jména nejspíš není třeba nikomu představovat. Pokud chcete hrát pouze ve dvou, je tady varianta duet, v níž bude vaším úhlavním nepřítelem čas. Oba hráči se v tazích střídají a dávají nápovědu i hádají zároveň. Vtip je v tom, že oba vidí jen částečnou informaci. Pokud vlastníte i jinou z variant hry Krycí jména, můžete navíc využít kartičky jako rozšíření. Takže pokud patříte k párům, které z bezpečnostních důvodů s partnerem Krycí jména hrát nemohou (Co to děláš? Vždyť to bylo tak jasné!), Duet je přesně pro vás!

_

Skol ty Skoty – Roztomilá cestovní dvojkovka založená na „pokerovém” přebíjení se na 9 frontách současně se krásně vejde do tašky. Partička trvá asi dvacet minut a zahrajete si ji prakticky kdekoli.

_

Takenoko – Roztomilá barevná bambusová zahrada s pandou (a panďátky) patří ke stálicím portfolia REXhry, a víte co? Právem. Co se ovšem o této rodinné hře pro 2–4 tak často nezmiňuje je fakt, že (na rozdíl od většiny her pro toto rozmezí) už v těch dvou skvěle funguje. Pokud pánové potřebujete přitáhnout nehráčskou přítelkyni k tomuto koníčku, nenapadá mě mnoho jiných her, kde začít… a ještě míň těch dostupných česky.

Sagrada – Další případ hry pro 2–4, která skvěle funguje ve dvou. Je to spíše luštění osobních puzzle odebíráním kostek ze společné nabídky než prudce interaktivní hra, ale je to luštění nadmíru zábavné a přináší zajímavé výzvy na jednoduchých pravidlech. Přes fakt, že Sagrada je v podstatě čistě abstraktní hrou, vybrané téma chrámových okenic je originální a propůjčuje hře lákavý vizuál. A to ani nemluvím o devadesátce průsvitných barevných kostiček.

_

Knížata z Katanu/Catan Duel – pokud máte chuť postavit si hezké pidikrálovství, Knížata z Katanu jsou dobrou volbou. Jde o jednoduchou karetní dvojkovku, v níž hrají velkou roli kostky. I když vítězi občas dost pomůže náhoda, u nás doma se často prodere na stůl. Podobně jako na Osadnících, i na Knížatech z Katanu zkrátka něco je.

_

Drako – V této krásné polské asymetrické dvojkovce se jeden hráč ujme role draka uvázaného na řetězu a druhý hráč tří trpaslíků, kteří se ho vydali „dorazit”. Jde o pohyb figurek na malém plánu, útoky a obrana, to vše řízené kartami. Jednoduché, krásně nesouměrné a skvěle se hodící např. pro souboje táty se synem. Pokud svého fakana tedy nechcete škrtit jako Homer Simpson, to je možná ještě trošku zábavnější.

_

Fertility – Za mě nejzajímavější rodinná hra roku 2018. Podobně jako se Kingdomino vydalo cestou variace na domino každý za sebe ze společně vybíraných dílků, Fertility sází na dominové budování společné plochy, generování prostředků z lícujících políček a správné proměny těchto prostředků na body. Jednoduchoučké, roztomilé, rychlé.