Ačkoliv by se mohlo zdát, že geekové nepotřebují poradit s koupí hardcore deskovky, my jsme přesto dali dohromady seznam vánočních tipů s náročnými hrami. Takové tipy by se totiž mohly hodit někomu, kdo chce geeka obdarovat. Každopádně, pokud byste se do něčeho takového pustili, ujistěte se, že obdarovaný už danou hru nemá ve svém portfoliu. A pokud dárek předáte i se slibem, že si hru rádi vyzkoušíte, jedno oko nezůstane suché.

_

Pojďme na naše tipy na dárek pro… geeky.

_

Twilight Imperium Pecka letošních Vánoc vletěla na trh s razancí mezigalaktického stíhače a nyní se hlásí o slovo. Lepší a komplexnější sci-fi strategie podle mě na českém trhu v současnosti není. Chcete vidět, jak se váš geek kácí k zemi v úžasu, pláče dojetím, olizuje vaše chundelaté papuče a přísahá věrnost až do konce svých dnů? Pořiďte mu TI.

_

Through the Ages: A New Story of Civilization Tenhle starší kousek neztratil za uplynulá léta na kvalitě ani milimetr a stále nás překvapuje svou propracovaností a komplexností. Zatímco vám pod rukama poroste obrovská říše, jejíž vědci odhalují tajemství fyziky, básníci píšou fantastické sonety a ozbrojenci vypalují soupeřovy vesnice, vůbec si nevšimnete, že uteklo pět hodin času.

_

Panství hrůzy každého nadšence do moderních technologií zákonitě nadchne tahle obří hororová figurkovka, která se částečně odehrává v tabletu/smartphonu. Několik scénářů, po jejichž dohrání se budete bát vydat sami na záchod, vás zabaví na dost dlouho, dokud nepřijdou nové příběhy (na lokalizaci nových scénářů se pracuje, v půlce příštího roku přijde lokalizované rozšíření). Tahle hra je jedna z nejlepších možností, jak se dostat do hororového světa H. P. Lovecrafta, takže pokud se nebojíte postavit zlu, kupujte, nebudou!

_

 

BIOS: Genesis / BIOS: Megafauna Máte doma náruživého biologa? Kromě empirického studia anatomie mu můžete pořídit třeba BIOS! Uvidíte, jak se mu rozzáří očička, až hodí kostkami a nastartuje tak svoji první bakterii. A ani vy se nebudete nudit, BIOSy jsou totiž taková deskoherní tamagoči. Give life a chance!

_

Descent – někdy nestačí ani hra na devět hodin. Někdy totiž chcete se svými oblíbenými hrdiny prožít celou kampaň! Nebo dvě! Přesně toto nabízí Descent, vychytané rpg s one vs. all či nově kooperativním módem (na který ale potřebujete aplikaci). Ponořte se do spletitého příběhu plného zrady, cti, zkušeností a lootu a Vánoce utečou dřív než pošťák před rotvajlerem.

_

18CZ Šotouši jsou takoví „geekové dříve, než to bylo cool“. Každopádně, pokud je váš obdarovaný zarytý příznivec počítacích her na čtyři a více hodin, nesmí tuhle vlakovou epopej minout. Obchodování s akciemi nikdy nebylo tak zábavné, jako když se vám na stole rozprostírá mapa Českých zemí, na které postupně vyrůstá železniční síť. Takže vašemu geekovi neváhejte nadělit tuhle hru, ideálně s modelovou železnicí jako bonus.

_

This War of Mine Pro přemýšlivé hráče a milovníky atmosférického hraní je tahle hra jako dar z nebes. Nepočítejte ovšem s optimismem a rozjuchanými partiemi, syrové příběhy, které hra píše, nejsou pro slabé povahy. Pokud se ponoříte do This War of Mine, může se stát, že poznáte sami sebe i své spoluhráče z trochu jiného úhlu pohledu. Válka je pořád stejná…

_

Legendy země Euthie Úspěšný český crowdfundingový projekt skvěle simuluje oldschoolové RPG hry na PC, na kterých vyrůstal nejeden geek. Objevování mapy, vybavování hrdiny a sbírání expů, to je přesně ten druh zábavy, který se hodí na dlouhé zimní večery s partičkou kamarádů, dobrým pitím a příjemnou náladou.