Zatímco prosinec přeskakuje do své druhé fáze, skrz výlohy obchodů s elektronikou a pootevřená dveře hračkářství prosvítá pravý význam Vánoc – okrást vás do poslední nitky. Správně ale namítáte, že pokud nezatřesete peněženkou, děti vám udělají ze života peklo. Jak se těch malých otrapů zbavit, aniž byste riskovali pohrdání intelektuálů a koupili jim nedejbože playstation? Zajděte do krámu s deskovkami. Naše tipy na vánoční dárky pro děti přichází:

_

Mmm! – tato vynikající kostková hra má jednu velkou výhodu – je kooperativní, takže nemusíte snášet výbuchy vzteku vašeho potomka jen proto, že jste chytřejší, předvídavější a ve všem jej snadno rozdrtíte. Naopak, společným bojem proti ďábelské kočce utužíte rodinné vztahy. Jen pak vysvětlovat ty pastičky na myši…

_

Karak – chcete, aby z vašich dětí vyrostli brýlatí, dlouhovlasí geekové, kteří sedí doma u ošoupaných knih, místo aby šli s vrstevníky do hospody? Gratulujeme, skvělá volba! Karak je dobrým vstupem do světa fantasy a deskových her. Naučeno máte za pět minut, nehráči si jej rychle oblíbí a prckové jej prostě milují.

_

Hurá zmrzlina! – tahle zábavná postřehovka má hned dvě velké výhody. Za prvé, učí děti motorickému rozvoji a šikovnosti, takže vám neproboří zeď, až budou ve třiceti poprvé přitloukat obraz na zeď. Za druhé, dobře baví dospělé, hlavně když pokročí večer a párty je v plném proudu.

_

Pexeso – jasně, není to nejoriginálnější, nejzábavnější ani nejpompéznější. Ale stojí dvacku. A když zajdete na veletrhy nebo pár promo akcí různých firem, byl by v tom čert, kdybyste i ty dvě pětky neušetřili.

_

Memoarrr! – A kdyby vám přišlo pexeso příliš fádní a neoriginální, moc pěknou variaci na něj nedávno přinesl na trh MINDOK. Ano, jde o paměť, kde leží která karta, ale tentokrát si musíte zapamatovat dlouhou řadu karet po sobě a shodnout se v pozadí NEBO zvířátku. A pro dospělé čeká kapku složitější mód, v němž mají jednotlivá zvířátka své speciální schopnosti.

_

Cirkus na kolečkách – Svižná karetka má v sobě roztomilá zvířátka, vtipné ilustrace a zábavný herní mechanismus. Kromě toho je samozřejmě skladná, což se vždy hodí. I když mi nikdy moc nešla, nemůžu se dočkat, až si ji zahraju s prckem. Naučím ho na ní totiž, že karty se nesmí ohýbat, to bude řevu!

_

Yogi Yogi budou děti milovat, protože jim umožní se kroutit do šílených poloh a zároveň v nich vidět i svoje rodiče nebo jiné dospělé spoluhráče. Twister v karetní podobě zabaví celou rodinu a o procento vylepší šanci, že se z ratolestí nestanou úplní peciválové.

_

Igloo Mania – Jedním z klíčových parametrů dětských her je, aby rozvíjely nějakou schopnost, ať už fyzickou nebo duševní. Rozebírání iglú dokud z něj nespadne nebohý Eskymák patří mezi ty z první kategorie a prověří trpělivost a chirurgicky pevnou ruku nejednoho dítěte (ať už v těle osmiletého nebo třicetiletého). Provedení je parádní, hra funguje jako hračka sama o sobě, bonusem navíc jsou dvě varianty obtížnosti pro různě stará/šikovná dítka.

_

Veselý kurník – Dřevěné slepičky, stohy sena i kola tvoří základ úspěchu této hry. Vybalancovat různě těžké komponenty bude výzva pro dítě i zkouška trpělivosti pro dospělý doprovod. Krásné provedení zajistí, že i když se hra rozuteče po celém bytě, můžou jednotlivé komponenty sloužit jako samostatné hračky.

_

Dr. Bacilová – Zajímavá šikovnostní hra z dílny Blackfire, v níž musíte do Petriho misek vkládat mikrobi dle zadání, striktně a pouze pomocí pinzety, potrápí hlavičky i ručičky. Vůbec bych se nedivil, kdyby v ní byly malé děti se svými pidiprsty vyrovnanými soupeři.

_

Slož to – Zas jedna rychlostní hra odměňující ty, kdo jsou v plnění logických hádanek nejrychlejší. Samotná hádanka je ale originální. Všichni hráči mají stejnou dečku se 4×4 jídly, kterou musejí napřekládat tak, aby jen jídla zobrazená na kartě zadání byla shora vidět. Těžší karty potrápí i dospělé, a kdyby vám děti přecejen nestačily, mohou vám šikovnostní handicap přinést promile.

_

Zvířecí pyramida – Krásná hra pro ty úplně nejmenší, v níž budete vršit zvířátka na krokodýla tak, aby nespadla. Jeden z ověřených způsobu, jak naučit ratolesti úplné základy: čekat na svůj tah a vyhrávat i prohrávat s grácií. Gravitace je holt zlý pán.