Vyhlížet nové hry těsné po Vánocích (jak moc byl Ježíšek štědrý na deskovky u vás?) se zdá jako nesmysl. Ale hned při delším zamyšlení vám nejspíš dojde, že zajímat se o crowdfundingové projekty na sklonku roku znamená, že možná vyřešíte dárky na příští Vánoce! Takže již dále neotálejme a vrhněme se po hlavě do posledního okénka roku 2018. Řady kickstarterových adeptů na příspěvek jsou sice trochu prořídlé, ale i tak je z čeho vybírat.

_

První tip svým jménem Valda nápadně připomíná oblíbeného českého normalizačního zpěváka. Ale nebojte se, nepůjde o pop pro masy, nýbrž o strategii zasazenou do vikinské mytologie. Dva až pět hráčů se na cestě k božství budou muset vrhnout do ryze pozemských činností, jako je sběr a těžba surovin, průzkum světa a stavba budov. Kromě toho se budou moct ohánět kouzly, která postupně získají, aby jim pomohla k útlaku soupeřů a rozšíření řad svých stoupenců. Ke slovu se dostanou mechanismy draftování karet, házení kostkami, budování, variabilitu zajistí různé schopnosti postav. Kromě oblíbených mechanismů si mě hra získala ještě pěknou stylizovanou grafikou. Do projektu belgického autora-nováčka Nathana Vermeulena lze naskočit za 49 EUR (cca 1 260 Kč) a času zbývá pět dní.

Je libo trochu horkého lahodného nápoje? Ne? A co takhle ho někomu co nejlépe připravit a vyhrát tak partii v deskovce Chai? Žádné fantasy bojůvky, tady jde o naservírování dokonalého šálku se vším všudy. Krásně barevné euro vás pošle na trh, kde pořídíte ty nejlepší přísady pro přípravu čaje, nakouknete do komůrky, z níž vyštracháte mléko, cukr, koření, prostě propriety pro ty, kteří si neumí vychutnat čistý šálek čaje. A nakonec si, na rozdíl od reálného čajmana, ještě vyberete zákazníky. Takové věci se stávají opravdu jen v pohádkách a deskovkách, ale jako téma pro příjemnou (primárně) karetku nezní vůbec špatně. Takže proč se v následujícím týdnu nerozhoupat a nevysolit 50 EUR na dřevo (cca 1 290 Kč), komponenty vypadají nádherně a ceně určitě odpovídají.

Zvířátka má každý rád, i my, staří cynikové. Proto naší pozornosti nemohla ujít lehce podivná hra Fences, ve které jde o prozaickou věc: uzavírat nebohá zvířátka do ohraničených oblastí. Hra vypadá zvláštně, její grafika připomíná osmibitové pecky z videoherního pravěku, herně jde o jednoduchou hříčku na principu pokládání destiček a uzavírání určitého území, bůhvíproč to ale zní prostě směšně jednoduše a zábavně. Směšná je, na poměry Kickstarteru, i cena, pouhých 25 USD (cca 560 Kč). Rozhodnutí zahrát si na farmáře neodkládejte déle než 14 dní, kdy kampaň končí.

Další odlehčenější hra nás zavede do komunity krakenů, mořských monster, jejichž oblíbenou kratochvílí je potápět lodě i s posádkou. V Kraken Ataken (dnes jsou ty názvy deskovek zvlášť bizarní, že?), party hře na čtvrt hodiny, se budete rvát s piráty, ostatními krakeny a usilovat o bájný poklad. Nečekejte hluboký zážitek, spíše povrchní řachandu s vtipnými ilustracemi, která nepřijde moc draho – za 25 dolarů (cca 560 Kč) to zní jako dobrá nabídka.

Z bleskových tipů doporučuji vaší pozornosti nádherně zpracovanou wargame Tierra y Libertad (druhá edice hry z roku 2009) z období mexické revoluce a taky překrásného dark fantasy obříka s prvky házení kostek a umisťování dělníků Nocturion.

_

A to je konec posledních tipů tohoto roku. Jakou máte letošní crowdfundingovou bilanci? Kolik her vám dorazilo a kolik jste letos podpořili? Pochlubte se nám v komentáři na Facebooku!