Předposlední měsíc v roce se pomalu loučí, takže už nás čeká jen předvánoční šílenství a je tu rok 2019. Nám je to ale všechno jedno, protože v tuto chvíli se naše oči upínají ke komunitnímu financování deskovek. Začneme a skončíme na Kickstarteru (a vlastně ho vůbec neopustíme).

Velryby už jednou svět ničily, ale tyhle plovoucí kádě voňavky prostě nemají nikdy dost. A tak se původní česká hra objevila na Kickstarteru jako Whales Destroying the World. Z abstraktního filleru pro dva až čtyři hráče se stala party blafovačka pro tři až šest lidí, kteří se snaží sbírat sady karet. V rolích velrybích generálů chtějí postavit armádu na blížící se boj s lidským pokolením. Na začátku každé hry se tajně rozdají role, kromě velrybích generálů totiž ve hře figuruje i superšpión, který snažení obřích savců sabotuje. Princip hry je založen na sbírání konkrétních sad velryb, hráč na tahu si lízne karty, z nichž jednu odhodí a druhou nabídne hráči vedle sebe s popisem dle svého uvážení. Karta koluje, dokud ji jeden z hráčů nepřijme. Velryby se snaží nasbírat dvě karty od každé ze tří barev a vyhýbat se kartám se superhrdiny, superšpión se zase snaží propašovat tři karty superhrdinů k jednomu z hráčů hrajících za velryby. Za 20 minut je po hře, takže nečekáme žádné složité manévry, mechanismy zní ale zábavně a design karet je parádní (ostatně, líbil se mi už u předchozí hry). No a 15 dolarů (cca 340 Kč) za základní verzi hry, to je za hubičku. Kampaň končí až za 2 týdny, už teď je vybráno přes 10 tisíc dolarů z původních 4,5 tisíc.

Assassin’s Creed je nesmírně úspěšná videoherní série, ve které se hráči převtělují do nájemného zabijáka v některé z historických epoch lidstva. Není tedy divu, že se někdo pokusil využít licenci od Ubisoftu i v deskové hře. A jak jinak než s figurkami. Obří krabice s nápisem Assassin’s Creed®: Brotherhood of Venice je lákavá, nabitá obsahem a skrývá kooperativku pro až čtyři hráče. Dějově je zasazena mezi třetí a čtvrtý díl série (nečíslované Brotherhood a Revelations) a točí se okolo oblíbeného asasína Ezia Auditore. Ten se, spolu se svými učedníky a spolubojovníky, snaží plnit různorodé úkoly a vyhýbat se strážným. Hra je ve formě kampaně, která před hráče staví nové výzvy. Kromě toho se snaží ještě rozvíjet základnu asasínů, vylepšovat schopnosti svých postav a bojovat proti odvěkým nepřátelům, Templářům. Za tento výlet do Benátek zájemci dají 119 USD (cca 2 700 Kč) a známá značka očividně táhne, ještě týden před koncem kampaně je vybráno přes 650 tisíc dolarů z původních 98 tisíc.

Kampaň k dalšímu tipu již sice skončila, ale 1) hru můžete získat prostřednictvím late pledge, 2) náš redaktor Michal hru backoval, takže se snad někdy dočkáme i recenze. A o čem že je řeč? O Arcane Alley, hře pro dva až šest hráčů, ve které jde o obchodování s předměty pro černou magii. Každý z hráčů se chce v roli kouzelníka co nejefektivněji zbavit svých skladových zásob. Při svém tahu si hráči uklízí ve svém skladišti tím, že dávají dohromady sady předmětů, které prodávají za zlato. Kolem obchází inspektor, který vás perzekuuje za předměty, kterých jste se nezvládli zbavit (inspektor přichází, až se jeden z hráčů zbaví předmětů, takže jde o závod mezi obchodujícími kouzelníky). Graficky podařená záležitost na třičtvrtě hodiny nás prostě zaujala, za cenu od 19 dolarů (cca 430 Kč) navíc není moc co řešit.

Pokud by vám byla jedna figurkovka v okénku málo, koukněte ještě na obra Reichbusters: Projekt Vril za 100 dolarů (2 300 Kč), ve kterém není nouze o zabíjení nácků a jejich zmutovaných posluhovačů. Zabaví až čtyři hráče a jedná se o dobrodružný co-op. I kdybyste nechtěli přisypat na hromadu peněz, na níž už leží přes třičtvrtě milionu dolarů (!!!), mrkněte alespoň na parádní video, které je součástí kampaně hry.

Do mnohem barevnějšího a optimističtějšího světa vás vezme kousek Imagineers, v podstatě ulítlá verze oblíbené PC hry Rollercoaster Tycoon. Stavění zábavních parků s nevyhovujícími bezpečnostními parametry nás kdysi nesmírně bavilo a v téhle krásně vyvedené deskovce bychom to rádi zkusili taky. Sáhnete po 30 dolarech (cca 690 Kč) a postavíte svůj zábavní park?

Nabídka x tisíc dolarů za jednu noc ve strašidelném domě? Kde jsme to jen slyšeli? Aha, nejspíš v desítce různých hororů nebo hororových parodií. Grind House je svižná dvaceti–třicetiminutovka, v níž má každý z hráčů vlastní úkol a postavu, na které zaznačuje, o kterou část těla přišel, nebo se mu zranila. Při průzkumu domu mezi sebou hráči hlasují, dobrovolně se hlásí do akce či jen schytávají rány osudu. Smrt ve hře není konečná, protože se vaše postava může vrátit a jako duch děsit ostatní přeživší.

_

Stejně jako listopad roku 2018, i naše okénko se nachýlilo ke konci. A co vy, příznivci deskovek? Pomohli jste některému z tvůrců příspěvkem na kampaň?

Dejte nám vědět v komentářích!