Už je to nějaký ten pátek, co se u nás začaly objevovat informace o lokalizování jedné z nejslavnějších světových deskovek Twilight Imperium. Nejprve mělo jít o společný projekt Deskofobie a Blackfire; z plánů ale nakonec po několika komplikacích sešlo. Blackfire se naštěstí nevzdalo a nyní nás od vesmírného zápolení odtrhne maximálně potopení lodi s krabicemi s hrou na palubě. „Od začátku jsme plánovali dotáhnout lokalizaci této hry až do konce, to bylo jasné,“ řekl nám Michal Ekrt z Blackfire.

Takže přišel čas se na tuto fascinující hru podívat trochu zblízka. První verze (dnes se prodává už čtvrtá) vznikla v roce 1997, v době, kdy naše redakce ještě sledovala včelku Máju a myslela si, že svět je vlastně docela hezké místo. Škoda! Mohli jsme se už dávno naučit, že všechno je jenom o intrikaření a moci. Přesně tohle totiž TI nabídlo.

Příběh je poměrně jednoduchý. Destrukce Lazakského impéria vytvořila ve světové hierarchii mezeru, kterou se pokouší vyplnit sedmnáct národů. Každý chce vládnout; liší se jen cesty, jak tohoto cíle dosáhnout.

Vítězem se stane hráč, který první nahraje daný počet vítězných bodů. Ty získáváte za splnění cílů, jež jsou veřejné a postupně se mění. Někdy po vás chtějí vyhrát vesmírnou bitvu, jindy musíte nasbírat obchodem dost surovin. Cíle vám určují vaši orientaci v nekonečném vesmíru a pomáhají ujasnit, zda se vrhnout na budování obrovské mezihvězdné flotily, nebo se soustředit raději na diplomacii a politiku.

Hra je značně monstrózní. Posadí se k ní až šest hráčů, což je samo o sobě u strategií malá vzácnost; a aby určili vítěze, můžou strávit na kolbišti i (pro nehráče Warhammeru) megalomanských osm hodin! Aby ne, když po sobě bude střílet 350 plastických figurek plujících vesmírem z 51 dílů (pro každou partii tak bude kosmos vypadat trošku jinak), které ovlivňujete více než 500 kartami (což je víc, než má většina karetek). Tohle prostě není záležitost pro svátečního párty hráče, ale ostřílené matadory či ideálně jako učebnice raketové fyziky tvrdé geeky, již se nebojí ani maratonu (pochopitelně fiktivního). Pokud máte mezi přáteli drobné, brýlaté lidi, kteří mluví dost nesrozumitelně a hrozně málo vypijí, zkuste jim zavolat, možná by se přidali.

Do českých obchodů by se hra měla dostat letos o Vánocích.