Už zase nestíhám, konec měsíce je tu, Česko a Slovensko oslavily 100 let od vzniku, a vy už určitě netrpělivě očekáváte pořádnou nálož crowdfundingových tipů! Takže pojďme na ně, je jich spousta a jeden lepší jak druhý.

Začneme rovnou monumentálně, civilizačním obrem jménem Monumental. Mladý autor Matthew Dunstan (brzy vám s ním přineseme rozhovor) nás provede vývojem vlastního impéria, které budeme stavět pomocí karet (deckbuilding), zároveň bude na modulárním herním plánu probíhat bitva o území. Hra v průběhu partie prochází různými věky, což má vliv na nabídku karet, jejich cenu a komba, která s nimi jdou provádět. Ve hře se budeme snažit získat zdroje typu věda, vojenství, výroba, kultura a zlato, kterými lze za akce platit. Tato hra nás zaujala i krásně vyvedenou grafikou a kampaní, v které lze pořídit hru ve verzi bez miniatur, i s obligátní náloží plastu. Jak asi tušíte, na Kickstarteru výrazně lépe frčí varianta s figurkami. Pokud je oželíte, hru pořídíte už za 65 EUR (cca 1 700 Kč), jinak sáhněte rovnou po 90 EUR (cca 2 300 Kč). V kampani se podařilo nalákat k příspěvku už skoro 2 500 lidí, kteří dohromady dali přes čtvrt milionu EUR. Poběží ještě 3 týdny.

Je na čase abych přiznal, že jsem materialista. Ano, pořádná dávka komponent mě občas zlomí a dostane tak do okénka i skrz mechanismy méně zajímavou hru. Tuto vlastnost naštěstí nemá hra, které je předmětem dalšího tipu, dvojkovka Skulk Hollow. Ta totiž kromě nádherných dřevěných malých i přerostlých meeplů nabídne i asymetrický herní zážitek a pěknou stylizovanou grafiku. Hry pro dva to nemají na KS jednoduché, zvláště, když stojí kolem 40 dolarů (cca 900 Kč). Já ale Skulk Hollow věřím, a to nejen proto, že byla hra zafinancována hned první den kampaně. Láká mě totiž postavit se na stranu lišek a vzepřít se velkým monstrům, nebo naopak jít cestou „zla“ a rozšlapat ty psovité šelmy dříve, než se vrhnou na moji příšerku a ubijí ji čepicemi. Hráči vyvolávají a ovládají své jednotky prostřednictvím akčních karet, mohou využít jejich speciálních schopností, hra za každou ze stran by měla chutnat výrazně jinak. A to mě láká! Kampaň poběží ještě 2 týdny, takže je čas za zmíněných 40 dolarů naskočit.

Nic naplat, předchozí tipy byly jen plytké jednohubky ve srovnání s triem, které se na nás valí v jedné kampani od Sierra Madre Games. Pokud vám je název tohoto vydavatelství povědomý, vězte, že jde o bandu, která vydává hry pro náročné hráče, některé z nich už pronikly i na náš trh zásluhou Fox in the Box (Neanderthal, Pax Renaissance, BIOS: Genesis, BIOS: Megafauna, a chystají se další!). V našem tipu jde ale o jiné deskovky. Lídr celého balíčku, třetí díl BIOS „ságy“ s podtitulem Origins, láká na svou druhou edici. Tento kousek z roku 2012 je nejvyšší stupeň zmíněné řady, po jedno a mnohobuněčných organismech v Genesis a zvířátkách v Megafauně se tentokrát budeme starat o inteligentní život a rozvíjet technologie, ekonomiku, politiku a „vědomí“. Oproti první edici došlo k několika změnám, zmizely kostky, přibyl prostor pro tvorbu vlastní mapy a nová stupnice informačních technologií. Takže druhá edice přináší dostatek nového, aby stála za zvážení i majitelům té první. Další kousek v triu se zove Pax Porfiriana a jde o historickou hru z období Mexika na přelomu 19. a 20. století. Hráči se ocitnou v rolích boháčů, kteří se snaží vybudovat impérium plné farem, dolů, železnic, bank a dalších podniků a přitom škodit konkurenci najímáním banditů, Indiánů a proradných právníků. Cílem je nasbírat dostatek převahy, aby bylo možné se v tom správném okamžiku chopit moci. Zajímavostí je, že můžete fingovat útoky na svoje vlastní podniky a vinu pak svalovat na konkurenci. Prostě pořádná dávka intrik, která nám chutná od té chvíle, kdy jsme vyzkoušeli Pax Renaissance.  S touto hrou má Pax Porfiriana společné také prvek vzdělávání – na kartách je tuna historických textů, hlavním lákadlem je ale nabídka stát se součástí mexické revoluce. Trio uzavírá novinka s názvem Pax Transhumanity, odehrávající se v blízké budoucnosti. Hráči se snaží uvést do života nápady a myšlenky, které posunou lidstvo dále ve vývoji, přinesou zisky, vyřeší ožehavé problémy a boří překážky pro další rozvoj. V průběhu partie se za úspěšně „oživené“ vynálezy odemykají nové možnosti, zlevňují stávající vynálezy a průběh zrychluje a nabírá na obrátkách. Hra končí, jakmile se zafixuje určitý „způsob života“. Převáží společnost zaměřená na jednotlivce a využití jeho potenciálu, nebo převládnou genetické modifikace? Či snad kombinace virtuálních světů a umělé inteligence? Nebo lidé vzhlédnou vzhůru a budou chtít dobýt vesmír? To je na hráčích! Do konce kampaně k těmto třem náročným kouskům zbývá něco přes 2 týdny, cena jednotlivých kousků je 34 USD (800 Kč) za novinku Pax Transhumanity, 49 USD (1 100 Kč) za mexický Pax Porfiriana a 69 USD (1 600 Kč) za BIOS: Origins. Lze koupit i různé kombinace dvou her, nebo rovnou balíček všech tří za 139 USD (3 200 Kč).

Díky výše zmíněné trojkampani jsem vyčerpal nejen sebe, ale jistě i vás, čtenáře, další tipy tak raději zkrátím.

Žánr MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) je hegemon turnajového hraní PC her posledních několika let. My v redakci nedáme dopustit na stařičký kus DotA, ve světě jinak frčí například Heroes of the Storm, Smite a League of Legends. Pokud máte MOBA rádi, věnujte pozornost kampani ke hře Cloudspire. Za 100 USD (2 300 Kč) si užijete krásně vyvedené komponenty, hraní různých scénářů a náznak zážitku jako od PC, to vše v solo hře nebo až ve čtyřech hráčích.

Posledních pár hodin zbývá kampani na hru Hard City, osmdesátkové retro, ve kterém správňáčtí poldové bojují s hordou mutantů Doktora Zera, který se snaží ovládnout město. Figurkovka pro jednoho až pět hráčů přináší unikátní schopnosti jednotlivých hrdinů, roli záporáka pro jednoho z hráčů a pane vám bude říkat za 69 USD (1 600 Kč). Tak zapněte policejní sirénu, v rádiu nalaďte nějaký syntezátorový hit a vzhůru na monstra!

_

Vybrali jste si z našich tipů? Či backujete něco jiného? Podělte se s námi v komentářích na Facebooku, těšíme se!