V Albi se před nějakou dobou rozhodli, že vezmou místní trh s deskovkami útokem, takže se vrhli do intenzivní práce. Plody tohoto snažení už jsme ochutnali (Scythe, Ostrov Skye, Lorenzo Il Magnifico, This War of Mine, Pustina, Lords of Hellas a další), ale ofenzíva pokračuje. Nedávno jsme vám přinesli preview ke hře Anachrony, která zrovna tento týden přichází na náš trh v lokalizované verzi. A nyní se podíváme na Charterstone, další zajímavý kousek, na který se můžeme těšit už brzy.

Autorem hry je Jamey Stegmaier, který se proslavil především díky pecce jménem Scythe. Už před tímto počinem bodoval díky hrám Viticulture a Euphoria. S Charterstone se ale pustil do dosud nepoznaných vod legacy her (hry, které se vyvíjí, v průběhu hraní se některé komponenty a/nebo mechanismy objevují, jiné se ruší či ničí). Charterstone ale není „obyčejná“ legacy hra, níže si řekneme proč.

V Charterstone se jeden až šest hráčů pustí do budování vesnice (respektive do osidlování prázdné krajiny), využívat k tomu zpočátku budou svoje dva dělníky. Hra začíná skromně, na úvod je omezené množství akcí , ale postupně (z partie na partii) se budou vaše možnosti rozrůstat a délka partie se bude lehce natahovat. Takových partií odehrajete celkem 12, čímž se uzavře kampaňová část hry. Už vám asi došlo, že je vhodné hrát všech 12 částí ve stejném složení, což je častý prvek legacy her. Při hraní hry přijdou ke slovu především mechanismy umisťování dělníků a samotného objevování možností, které hra nabízí: s postupem času otevíráte nové balíčky s komponenty a novými pravidly, lepíte na herní plán akční budovy a zároveň tvoříte příběh, na který máte velký vliv. Kromě toho se dočkáme i správy karet na ruce a draftování karet.

Charterstone zaujme na první pohled krásnou a čistou grafikou, tím nejdůležitějším prvkem z mého pohledu je ale možnost vytvořit si vlastní hru, kterou poté budete moct donekonečna hrát, navíc s pocitem, že máte světový unikát (možných kombinací je tolik, že by prakticky neměla hrozit shoda byť mezi dvěma hrami na světě). Pokud budete mít chuť zahrát si kampaň znovu, lze dokoupit tzv. Recharge pack, kterým můžete polepit druhou stranu herního plánu. Pak budete mít dokonce dvě unikátní hry s umisťováním dělníků, které budete moci hrát, dokud se vám neomrzí.

Charterstone bude představeno na říjnovém Deskohraní (pozvánka už brzy) již v příštím týdnu!