Krev draggů je nejcennější surovinou v oblastech ovládaných Kovolodním obchodním syndikátem. Ze vzácné tekutiny pocházející z Červených, Černých, Modrých a Zelených draggů se po staletí vyrábějí elixíry, dávající skupině žen a mužů známých jako Krvožehnaní nadlidské schopnosti.
Zvěsti o novém druhu dragga, daleko mocnějšího než ti předešlí, podnítí hrstku vyvolených k odvážné výpravě do nitra nebezpečných a neprobádaných končin.
Nejenom výprava do nehostinných pustin, ale i schylující se válka s Korvantinskou říší svede dohromady zlodějíčka a neregistrovaného Krvožehnaného Claydona Torcreeka, prvotřídní agentku a nájemnou vražedkyni Lizanne Lethridgovou a podporučíka na Kovolodním křižíku Corricka Hilemora. Tři hrdinové se postupně zaplétají do nebezpečných událostí kolem vzácného dragga a záhy čelí i nástupu zničující války. Podaří se jim zvrátit následky honu na Bílého dragga, nebo jim sami podlehnou?

Spisovatel Anthony Ryan pochází ze Skotska. Vystudoval historii. Po dlouhé kariéře v britské státní správě začal po úspěchu svého prvního románu Píseň krve psát na plný úvazek.
Oheň probuzení je prvním dílem série Draconis Memoria. Zdálo by se, že povedená obálka navnadí na klasickou fantasy, ale do té má Oheň probuzení daleko. Jedná se totiž převážně o román se steampunovými prvky, což tuto knihu odlišuje od běžných drakiád.
Draggové jsou autorem, co do podoby, popisovaní jako tvorové, kteří vypadají jako draci z pohádek a legend, ale ve skutečnosti však připomínají ještěry z dob minulých. Díky této paralele rozehrává Ryan dobrodružný příběh zasazený do neprobádaných končin kontinentu podobný Ztracenému světu sira Arthura Doyla, přičemž linkou technické revoluce odkazuje na dílo Julese Verna.

Samotný příběh ovšem Ryan do nám známého světa nezakomponoval a spolehl se na vlastní kreativitu.
Vedle sebe tak stojí mocná Korvantinská říše a Arradsiánský kontinent, země obohacené o jedinečný solární systém, náboženství a mytologii. Byť originální, Ryanovo prostředí navzdory vloženým mapám, zprvu mate a trvá, než se v něm čtenář zorientuje.
Naštěstí jsou přechody mezi jednotlivými kapitolami rozdělené mezi hlavní aktéry, a tady Ryan uplatňuje schopnost bravurního vypravěče. Než začne novou kapitolu z pohledu dalšího hrdiny, završí tu předchozí nečekaným koncem, který nutí čtenáře do dalšího čtení.
V Ohni probuzení se to hemží především steampunkově laděnými archetypálními postavami. Čtenář zde nalezne třeba špionku, důstojníky, pistolníky, archeology, inženýry a vědce, tedy hrdiny převážně všech steampunkových románů nebo komiksů.
Zatímco mužské charaktery zvládá Ryan uchopit perfektně, ať už se jedná o horkokrevného zlodějíčka Claye, gentlemanského důstojníka Hilemora nebo vychytralého vědce Firpikeho, u ženských charakterů autor tápe. Lizanne její krytí co by služebné Kristy prostě neuvěříte, stejně jako Tekelin přerod z rozmazleného fracka na bojovnici. Nejlépe ztvárněná je archeoložka Ethelynne. Její vztah k draggům, život v džungli před i po nepovedené expedici a honu na Bílého dragga, patří vůbec k tomu nejlepšímu z knihy.
Tempo příběhu ubíhá poměrně rychle dopředu. Svoje hrdiny Ryan vrhá přímo do víru akce. Ne vždy je to ovšem ku prospěchu. Než se čtenář totiž stačí zorientovat v atraktivním prostředí jako je muzeum prastarých artefaktů nebo akademie pro výcvik špionek, jsou hrdinové doslova povoláni do dalšího boje.
Nejvíce invence Ryan projevil v popisech lovů na draggy a hledání toho nejvzácnějšího z nich, Bílého. Ze stránek tak před očima čtenářů vyvstává nehostinná džungle, v jejímž nitru se ukrývají prastaré chrámy obývané znetvořenými domorodci i krvelačnými tvory.
Ohněm probuzení rozehrává Anthony Ryan divoké dobrodružství v příjemných steampunkových kulisách a zdá se, že v prvním díle nevynesl zdaleka všechny trumfy. Epickým završením knihy totiž umí navnadit na druhou část série. Jestli udrží nastavené tempo, se dozvíme příští rok, kdy vyjde druhý díl trilogie.

Vydal: Host; 2018
Autor: Anthony Ryan
Překlad: Milan Žáček
ISBN:  978-80-7577-175-9
Počet stran: 656, váz.