Město Greyport je v ohrožení. Za jeho branami se shromažďují armády, z kanálů lezou agresívní krysy a po nocích se nad střechami toulají vampýři. Dokonce se šeptá i o spatření draka. Kdo má v tomhle prostředí klid soustředit se na pivní závody? Nikdo! Seberte dobrovolníky, naleštěte zbraně a běžte udělat pořádek. Ale honem, pěna padá a pivo teplá!

The Red Dragon Inn: Battle for Greyport
Autoři Nate Heiss, Jeff Morrow, Sam Waller
V ČR distribuuje bez české distribuce
Počet hráčů 2–5 hráčů
Časová náročnost 40–100 minut
Vhodné od 12 let
Jazyková závislost Anglická pravidla, anglické texty na komponentech
Rok vydání 2016
Pořadí na BoardGameGeeku 1 166. (strategické), 2 844. (celkově)
Mechanismy Deckbuilding, kooperativní hra, házení kostkami

Autorská dvojice Morrow–Waller není pro zapáleného fanouška deskových her žádnou neznámou. Stojí totiž za projektem Red Dragon Inn, karetkou, která dosáhla velkého komerčního úspěchu (mimo jiné i díky tématu, kterým je soutěž fantasy hrdinů v popíjení). Na tenhle projekt vzali do party nepříliš známého Nata Heisse a výsledkem je deckbuildingová kooperativka Battle for Greyport.

Hráči si nejprve vyberou misi. Těch je na výběr celkem 7 a tvoří dohromady příběhem spojenou kampaň; zároveň se zdvihá jejich obtížnost, takže se držte pěkně při zemi a začněte tutoriálem. Každá mise se skládá z několika lokací, které musíte vybít, abyste mohli nařezat hlavnímu padouchovi a jít se věnovat pití U Rudého draka. Hráči nafasují své charaktery, úvodní balíčky, otevře se trh nových hrdinů a předmětů – a jdeme na to.

Greyport je klasický deckbuilding. Ve svém kole můžete vytáhnout nějakého toho hrdinu, přicvaknout mu předmět a bojovat s nepřáteli. Pokud je ignorujete, jednak vás brzy zabijí (léčit se není vůbec snadné), jednak vám vydrancují lokaci, což vám dost zkomplikuje život. Můžete sázet i na pomoc vašich kamarádů, ale pozor. Karty dobíráte až na konci svého kola, takže pokud vším, co máte na skladě, pomůžete kamarádům, nic vám nezbude. V kombinaci s hlavně v posledních levelech dost pekelnou obtížností musíte promýšlet každý tah – nechcete, aby kamarád padl, ale sami také potřebujete přežít. Jestli je tenhle deckbuilding v něčem zatraceně silný, je to právě nutnost spolupracovat. Navíc se nemůže stát, že se mezi vámi objeví neoficiální generál a bude vás dirigovat, protože nevidí, jaké máte karty na ruce.

Na konci vašeho tahu jednak znovu dolíznete karty, jednak si můžete koupit novou kartu do balíčku. Na výběr jsou hrdinové všeho druhu, od uhrovitých kouzelnických učňů po nabušené barbarky či vlkodlaky. Rovněž si k nim můžete pořídit nějaký ten předmět, třeba zbraň nebo knížku kouzel. Pokud hrajete ve více lidech, nezapomeňte se domluvit, kdo se bude specializovat na válečníky a kdo na mágy.

Samotný boj je záležitostí kostek. Každá je jinak silná a mocnější hrdinové disponují kostkami s většími čísly. K tomu přidáte třeba meč, jenž vám dodá další kostku, a pak už záleží na osudu. Náhoda vám může nepříjemně zatopit, ale nesvádějte to jen na ni – pokud uděláte chybu, je po vás. A že je zde prostoru pro taktizování a tím pádem i mýlku až až.

Hra se může pochlubit moc pěknou, do humorné fantasy laděnou pestrobarevnou grafikou. Karty působí odolným, poctivým dojmem, přehledně je srovnáte v krabici a není tak problém nachystat novou partii. Krabice není přehnaně velká, takže žádné znechucení z falešného insertu vás nepotká.

V mých očích jediným záporem hry je horší znovuhratelnost. Když se na nějakém levelu třikrát zaseknete a počtvrté vás zradí kostky, nejspíš budete trochu frustrovaní a hra půjde na nějakou dobu zpátky do regálu. A tohle se vám může snadno stát, protože obtížnost není malá a hra trestá každou sobeckost či přešlap.

Na druhou stranu, pro každého pravého hráče je něco tak těžkého výzvou, které nejde odolat. V kombinaci se sice neoriginálním, ale osvědčeným herním principem, dobrou hratelností a slušnou atmosférou je Battle for Greyport karetkou, která určitě stojí za vaši pozornost. Jako bonus najdete v krabici také hrdinu použitelného v původním Red Dragon Inn. Tak běžte vyčistit město, ať můžete v klidu pít…!

VERDIKT
Zábavný kooperativní deckbuilding vyzývá náročné hráče. Dokážete jej pokořit?