Pevnosti tropická horka nechybí a proto se v září těšte na nájezd Vikingů z drsného Severu!
Vikingové jsou právem považovaní za jeden z nejlepších seriálů poslední dekády. Pevnost vás vezme na výpravu do světa jarlů, válečníků a ostřílených mořeplavců. Podrobně zmapuje vývoj seriálu během posledních pěti sezon a osvětlí i skutečné historické reálie, se kterými si tvůrce seriálu příliš hlavu nelámal. Dozvíte se, do jaké míry se tvůrce Vikingů, Michael Hirst, inspiroval nejenom mytologickými postavami ze starých severských ság ale i skutečnými vikingskými tradicemi.
Máte seriál zhlédnutý od začátku do konce a dali byste si pokračování? Spisovatel Lasse Holm vytvořil fascinující epos ze světa Vikingů, Pomsta synů, ve kterém kromě vikingských motivů mísí historická fakta s legendami. Pomsta synů je prvním dílem trilogie a určitě bude na co se těšit!


Strašidelné historky, městské legendy – kdo by je nemiloval. Některé postupně kolují mezi lidmi, až se stanou součástí místního folkloru, a tím, že je údajně prožil známý známého, budí dojem o to děsivější. Pevnost vám ukáže, kolik podob může mít strach. Od české Černé sanitky z 80. let, po anglosaské příběhy s klauny, panenkami, až po konkrétní kreatury jako Candyman nebo Slender Man. Posledně jmenovaný má za sebou i premiérové filmové zpracování a podle Pevnosti lze očekávat povedený počin.
Jsou – li vám kreatury z městských legend málo, Pevnost přináší podrobný článek o těch galaktických. Predátor se vedle Vetřelce nebo Godzilly řadí k předním ikonickým filmovým monstrům. První film viděly miliony diváků, kterých s dalšími pokračováními postupem času ubývalo, ale i tak si Predátor vytvořil poměrně slušnou fanouškovskou základnu. Pevnost vám nostalgicky připomene začátky galaktické celebrity napříč filmovou historií. Ukáže, jaká legenda z války ve Vietnamu za snímkem Predátor vlastně stojí a kdo tím pověstným Predátorem je. Skalní fanoušky potěší upoutávky na očekávaný film, jehož režie se ujal Shane Black. Jestli snímek splní vysoká očekávání, se budete moct dozvědět už ve druhém zářijovém týdnu!

Přečetli jste o prázdninách všechny novinky a sháníte inspiraci? Tento měsíc je možné na pultech knihkupectví očekávat hned několik fantasy ság i pokračování sci-fi sérií. Zaujala vás trilogie Vzpomínka na Zemi čínského autora Liou Cch´- Sina? Nakladatelství HOST vydalo závěrečný díl trilogie nazvaný po celé sérii.
Vikingské ságy nemusí mít nutně na svědomí jenom severští autoři. Martin Sládek, mladý nadějný autor, si pro svou prvotinu Hladová smečka vybral právě prostřední drsných bojovníků. Pevnost vám v článku ukáže, jak vlastně takový vikingský román na český způsob vypadá a v rozhovoru s autorem prozradí, co Martina Sládka od postapo povídek přivedlo k historickému námětu anebo co má autor společného s hlavním hrdinou, Haraldem.
Fantasy ságy vládnou nejenom zářijové Pevnosti! Joe Abercrombie čerpá z vikingských námořních dobrodružství v knize Půl krále z trilogie Moře střepů. Jeho hrdina Jarvi se narodil do prostředí drsných válečníků a i když ho příroda od narození vybavila tělesným postižením, obdařila ho bystrou myslí. Nechte se v článku navnadit na knižní dobrodružství britského spisovatele na slovo vzatého!
Pragocalypsa – tak trochu jiná fantasy z českých vod. Jan Urban už má na kontě několik knih této série. Soudný den je poslední díl české městské apokalyptické fantasy.

Hrdinové nejsou jen výsadou fantasy. V tomto měsíci si těch pravých hrdinských výprav s Pevností zažijete víc než dost a to dokonce i v našich končinách. Co všechno vám v dějepise zamlčeli? Třeba to, že křížové výpravy neznamenají pouze a jenom Jeruzalém, ale spojitost mají i s českými zeměmi a polabskými Slovany a vystupuje v nich hrdina na slovo vzatý: Přemysl Otakar II., kterému se Pevnost bude v historickém okénku věnovat.

Vydejte se s Pevností do světa skutečných i těch mýtických hrdinů!