Počítačová franšíza Civilizace si za dobu své existence získala miliony fanoušků. Není tedy divu, že se vyrojily také její deskoherní klony, třeba oficiální Civilization (kterou u nás vydal Blackfire) nebo česká, originálem volně inspirovaná Through the Ages, jež jeden čas vládla žebříčku BGG. Nyní se v dílně Sida Meiera (či spíše ve FFG) chystá další novinka: Nový úsvit, kterou do češtiny přeloží opět vydavatelství Blackfire.

Dva až čtyři hráči se v rolích světových vůdců snaží posouvat jejich civilizaci směrem k lepším zítřkům. Musí expandovat, za pomoci čtyř surovin budovat monstrózní divy a získávat nové technologie. Vítězem se stane ten, kdo na každé ze tří karet vítězství splní jeden z cílů. Na začátku si vylosujete jednoho diktátora (na výběr jich je hned 8 a každý reprezentuje domácí zemi, například Traján Řím), nafasujete pár měst a dalších komponentů a můžete začít. Budete rozvíjet kulturu, vědu, armádu, ekonomiku nebo průmysl? Každá strategie je trochu odlišná, za každou hrajete jiným způsobem.

Hra vypadá v našich očích velice lákavě. Je v ní obsažena mapa (area control by měl být jedním ze základních mechanismů), každý hráč má svoji tabulku, kam dává nové technologie a vylepšuje tak ty staré, po světě se stejně jako v počítačové předloze toulají agresívní barbaři i obchodní karavany. V mezinárodních vztazích se mohou hodit diplomatické karty, které například zvyšují efekt vašich karavan. Jsem velmi zvědavý na boj, ve kterém sice figurují kostky, ale rozhodně by nemělo jít o žádnou náhodnou záležitost. Silnou stránkou by měla být vcelku přátelská herní doba (strop 2 hodiny, za tu dobu se většinu „civilizačních“ her pomalu ani nenaučíte) a oproti žánrově podobným, často velice komplexním a náročným strategiím zvládnutelná obtížnost. Že by nová Civilizace oslovila nejen geeky, ale i hráče středního proudu? Na odpověď si teprve počkáme. Hodnocení na Boardgamegeeku v nás ale zanechává optimistické dojmy.