Vražda? Zmizení cenného nákladu? Nejen tyto a další podivné záhady si vzala na paškál skupina autorů účastnících se posledního ročníku Žoldnéřů fantasie. Ovšem nenechte se mýlit, nejedná se o obvyklé detektivní příběhy, jichž se v poslední době vyrojila spousta. Právě naopak, každá z povídek je prodchnuta jiným osobitým kouzlem, a to i přesto, že je u některých znát, že autoři se teprve učí. Nuže nebudu Vás již déle napínat, pojďme si je představit.

První povídkou, která nás zavede do alternativní reality, je dílo od Karla Doležala, To má po dědovi. Vcelku akční děj ze světa, kde pospolu žijí démoni, lidé, inteligentní ještěři, elementárové a další „havěť“, je protkán leckdy chytrým humorem autora. Naproti tomu následující příběh v sobě nese velkou vnitřní hloubku, je plný emocí, a to nejen těch dobrých. Tereza Holubová vypráví v Jako květina rozzářená magií osud jednoho nešťastného umělce, jeho lásky a přítele, který stejně jako mladíkova múza a jediná žena jeho života, bojuje s jeho neukočírovatelnou povahou. Jenže může skutečně jen pár lidí zabránit pravé, nefalšované závisti v srdcích hlupáků, kteří hodlají ublížit jejich příteli?

Víra ve svůj vlastní úspěch je častokrát klíčová v situacích, kdy člověk balancuje nad hlubokou propastí, a nejen nad propastí. Hrdina další povídky zvané příhodně Cvrlikáček od Jana Hamouze, je skutečně dostatečně sebevědomý a drzý, aby mu jeho husarský kousek s uloupením vzácné kapaliny vyšel, ovšem proti němu stojí něco mnohem silnějšího než jeho vlastní ego – příroda. Kontrast k sebevědomému hrdinovi nám přináší Meriwether Buchanan v postavě pověřeného maršála Fergazze M̕ Douha a jeho morálkou prolezlého charakteru. Pozdravuj Rouz nás tedy zavádí přímo do rozpálené pouště, kam zavedou našeho maršála právě jeho vnitřní zásady, nicméně ty už se nestarají o to, co na něj v čarodějném kraji číhá.

Lékařské tajemství vás může stát víc než jen čest, o tom ví své i hrdina dalšího autora, Tomáše Laubeho, doktor, patolog a muž s pohnutou minulostí a ještě temnější budoucností. Dále nás Linda Koutová zavede se svojí hrdinkou, zlodějkou vracející na správná místa jednou již ukradené, do země, kde vládne charismatický, ač povýšený král. Jenže nyní mu zmizí jeho jediný syn a stává se tak Ukradeným princem. Nejeden z nás už měl nějaké Špatné přání a ve chvíli, kdy se nesplnilo, jsme mohli pouze jásat nad shovívavostí osudu, ne tak démonka Zin a její ne zcela dobrovolný průvodce, které nám ve svém příběhu představí mladá autorka Laura Pokorná.

Michaela Merglová nás zavede do světa magie, kde se právě rozpoutal pogrom na kouzelníky a čaroděje. Nad tím vším stojí generál nového vládce, hledající Posledního z královrahů, a balancuje mezi špatným a ještě horším rozhodnutím. Zvítězí u něj loajalita králi nebo jeho srdce a morálka? Každý z nás se občas probudí a netuší, zda se mu něco jen zdálo či to byla skutečnost. Ovšem lord Brím se cítí jako ve snu i přesto, že je přeci vzhůru. Nebo ne? Toť otázka, jež nám pokládá Jarmila Kašparová v povídce Zeskutečnění lorda Bríma. Mladý detektiv Viktor nás provází příběhem zvaným Kukačka od Elišky Hřebenářové, kde má člověk, co do činění s kupou vražd, jednou podivnou dívkou, která nemá pro lež daleko, a mladistvými ideály již zmíněného Viktora.

Poslední soutěžní povídkou je Záhada pěti hexagramů od Idy Kovaříkové. Opět se setkáváme s postavou inkvizitora konajícího rukou spravedlnosti, ničícího stvůry a čarodějnice. Tentokrát má ovšem před sebou několik podivných mordů a ještě čaroděje k tomu. Závěru knihy a také role hosta se ujal Míla Linc a svým příběhem se jí zhostil vskutku dobře. Konec povídky totiž vyvolává při nejmenším mrazení v zádech. Nový pán Podletoku, rytíř Kryštof, přijíždí na své panství a už při příchodu zavětří blížící se problémy. Zdá se ovšem, že takovéto hrůzné zvyky jsou v tom bažinatém, prokletém kraji na denním pořádku…

Celá kniha je plná různorodých ilustrací, mnohdy velmi povedených a mimo to na konci svazku naleznete opět galerii obrázků. Jak už jsme u Žoldéřů zvyklí, za každým z příběhů má své místo medailonek autora. Jeden kousek poté ještě zabírá část odtajňující středověké a jiné vyšetřovací metody, které častokrát překvapí.

Při čtení knihy jsem občas narazila na pár věcí, nad kterými jsem se pozastavila nebo se mi jevily nepatřičné, ovšem v celkovém součtu to bylo jen pár smítek na jinak čisté literární lince. Každá povídka mohla něco nabídnout a nejen to, snadno obohatila čtenáře o zážitek, hluboký pocit či alespoň námět k přemýšlení. Nakonec přeji všem soutěžícím hodně štěstí a Vám pěkný literární prožitek.

Vydal: Straky na vrbě

Autor: Kolektiv autorů

INSB: 978 – 80 – 87364 – 83 – 3

EAN: 9788087364833

Počet stran: 450

Cena: 280 Kč