Deset let vězení za zločin, který jste nespáchali. Deset let života ztraceno za to, že je člověk ve špatný čas na špatném místě. To jde jen těžko nazvat spravedlností. Víte, že stráže se během své obchůzky dostanou k vaší cele za hodinu. Každý centimetr těla říká, že se jedná o životní příležitost. Od svobody vás dělí 60 minut…

Escape Room
Autor kolektiv autorů
V ČR distribuuje Blackfire
Počet hráčů 3–5 hráčů
Časová náročnost 60 minut
Vhodné od 16 let
Jazyková závislost Česká pravidla, české texty na komponentech
Rok vydání 2017
Pořadí na BoardGameGeeku 800. (celkově)
Mechanismy Úniková hra, kooperativní hra, hádanky, rébusy

Hra Escape Room od Identity Games vám nabídne 4 napínavé scénáře pro 3–5 hráčů od 16 let, na jejichž vyřešení máte 60 minut (jak je u naprosté většiny únikovek dobrým zvykem). Na pulty našich obchodů se v české lokalizaci objevila díky vydavatelství Blackfire. Co nám může hra s až mysticky znějící součástkou „Chrono dekodér“ nabídnout?

Pod kódovým označením Chrono dekodér se skrývá celkem velká plastová krabička na 3 tužkové baterie odměřující čas. Přístup k bateriím je zabezpečen šroubkem, takže pokud se chystáte s hrou začít mimo domov, křížový šroubovák s sebou. Na vrchní straně se nachází 4 otvory na klíče – při jejich správné kombinaci vydá dekodér zvukový signál a vy můžete postoupit ve scénáři dále. Při zadání třetí správné kombinace se časomíra zastaví a vy jste úspěšně dokončili scénář. Pokud se však ve svých úvahách zmýlíte, dekodér vám ubere jednu minutu. Po překročení časového limitu váš čas stále běží a vy tak budete mít kontrolu nad tím, kolik času vám ve výsledku scénář zabral. Nápad je to hezký, provedení však pokulhává. Dekodér na mě působí jako levné plastové hračky z dálného východu, má na sobě několik tlačítek a čudlíků, která nejen že se nedají zmáčknout, ale jsou vlastně zcela zbytečné a mají pravděpodobně vylepšovat estetický dojem. Šestnáct lehoučkých plastových klíčků musíte střežit jako oko v hlavě a doporučuji si na ně pořídit nějakou krabičku či obálku, v krabici totiž není žádný organizér – vše je zabaleno v plastových sáčcích na jedno použití, takže pokud nepatříte mezi pečlivé jedince, kteří vše otevírají pomocí nůžek, stejně si budete muset pro organizaci komponent k jednotlivým scénářům nějaké dodatečné obaly pořídit. Aby dekodér nebyl pouhým měřičem času, na jeho bocích jsou základní šifrovací klíče. Čitelnost a manipulace při hře, kdy musíte otáčet a čachrovat s celou krabičkou, abyste na šifru napasovali ozubené kolo s abecedou, není nic moc. Méně je někdy více, ale v tomto případě věřím, že jeden papír navíc s šifrovacími tabulkami by tyto neduhy vyřešil.

Po herní stránce se vše povedlo. Komponenty jsou pestré, od dopisů, útržků novin, křížovek až po plánky místností, ve kterých se právě nacházíte. Hádanky jsou nápadité a originální, občas sice budete muset některé komponenty zničit, ale stojí to za to. Otázku zničení komponent a znovuhratelnosti hry autoři vyřešili skvěle – na internetu jsou ke stažení a vytištění veškeré materiály, které byste při luštění mohli zničit. V první krabici Escape Room nalezneme hned čtyři scénáře – útěk z vězení, virus, jaderná hrozba a chrám Aztéků. Obtížnost u logických hádanek a hlavolamů je těžké určit, protože co jednomu připadá snadné, druhý luští hodiny. Obtížnost scénářů má vzestupnou tendenci a při posledním scénáři, který má čtyři hvězdičky z pěti, se již vskutku zapotíte. Hra příjemně ubíhá a dekodér vám ve správnou chvíli zvukovým signálem oznámí, že si můžete vzít nápovědu. Systém nápověd je hezky udělán – sada kartiček, jejichž text je dobře čitelný po vložení do červené folie. Zda nápovědu využijete, či nikoli, je jen na vás. Samozřejmě se může stát, že informaci, která vám bude napovězena, již víte, a tak si holt budete muset počkat na další vodítko.

Escape Room je povedená únikovka, kterou si užijí i odpůrci mobilních technologií. V průběhu hry totiž nebudete mobil k ničemu potřebovat. Můžete si sice stáhnout aplikaci, která dodá podkresovou hudbu pro doladění atmosféry, ale není to nutnost. Dojem ze hry mi kromě „plastovosti“ trochu kazil i překlad. Místy jsou v textech nesouhlasící osoby a obraty. Nejde o nic velkého, ale prošla mi rukama spousta her, které měly dlouhý návod a spoustu textu na kartách, a přesto žádné chyby. Malinko to na mě působilo dojmem, že text po překladateli nikdo nečetl. Ďábel se skrývá v detailech. Zarazilo mě, že když už si někdo dal práci s překladem a přeložil např. titulek v novinách na obrázku, který je celkem malým písmem, že práci odvedl jen na půl a ostatní titulky ve stejných novinách jsou psány anglicky. Z toho jasně vyplývá, že pro vyluštění záhady potřebujete právě ten jediný titulek, který je přeložen do češtiny, a ostatních si není třeba všímat (když si jich nevšímal ani překladatel).

Pokud hledáte únikovou hru, která vás chytne a nepustí, jste na správné adrese. Escape Room má rozhodně co nabídnout, třeba těžké a zábavné hádanky či netradiční komponenty včetně sice plastového, avšak originálního Chrono dekodéru. A telefon, což mě těší, také nebudete potřebovat.

Plusy

  • zajímavé originální hádanky, variabilní obtížnost, systém nápověd, komponenty ke stažení, poměr cena/výkon, nepotřebujete smartphone, stručná jasná pravidla – hra vás sama vede

Mínusy

  • lacině působící plastové provedení, šifrovací tabulky na dekodéru, překlad
VERDIKT
Příjemný přírůstek do kategorie únikovek, který lehce sráží překlad, ale do výšin ho táhnou zábavné hádanky a zajímavé komponenty.