Je tu konec měsíce a to znamená jediné – naše pravidelné okénko do světa crowdfundingu deskovek. I když vychází nespočet lokalizovaných her, mezi kterými si vybere asi každý příznivec deskových her, neuškodí podívat se, co se kutí ve světě. I kdybyste si totiž žádnou hru sami nevybrali, je možné, že se dočkáme dalšího kousku i v české verzi. Na co padlo oko naše modravé tento měsíc?

Malé velké cokoli. Peněženka Scotta Almese říká, že ještě nebylo vytěženo dost témat, takže je tu další kousek do série. Po královstvích, galaxiích, dobrodružstvích a minule zombiích ovšem přichází něco, co nám zvedlo tep. Jsou tu mechové! Tiny Epic Mechs se drží oblíbených prvků z minulých kousků, krabička s hrou se vejde do kapsy a součástí balení jsou ITEMeeples, které si získaly fanoušky právě v Malých velkých dobrodružstvích. Největší tahák jsou ale plastové figurky mechů, do kterých můžete meeplíky umístit. Hra je postavena na programování akcí na každé kolo, které se svým bojovníkem odehrajete v aréně proti ostatním hráčům. Pohyb, pokládání pastí, sbírání zdrojů, to vše v modulární aréně a v pořádně zběsilém tempu (partie trvá půl hodiny až hodinu). No nezní to lákavě? Cenovka říká lidových 20 dolarů, což při dnešním kurzu odpovídá asi 450 Kč. Kampaň poběží ještě necelý týden a už nyní vybrala téměř 10 miliónů Kč.

Po levnějším kousku nadhazujeme tip na něco, co má potenciál vám propálit díru do peněženky. Oblíbená videohra Horizon: Zero Dawn se dočká deskoherní verze. Kampaň na KS sice nedávno skončila, ale v rámci late pledge pořád můžete sáhnout do úspor a vytáhnout odtamtud 115 EUR (cca 3 000 Kč) pro základní hru, nebo šílených 315 EUR (cca 8 000 Kč!) pro kompletní balík. Hra bude stavět na spolupráci mezi hráči (na konci hry je ale jeden z hráčů vítěz) a taktickém souboji s mechanizovanými monstry, to vše šlo ale celkem stranou, protože hlavním tahákem kampaně byly spousty nádherných figurek (více než 130 miniatur) a hlavně zvláštní svět z původní videohry. Té se celosvětově prodalo přes 8 miliónů kopií, takže není divu, že kampaň na KS i přes vysokou cenu backlo téměř 10 000 backerů.

Dnes to máme jako na houpačce, takže po megalomanském kousku jdeme zase ke kapesní hře. V Microbrew si budete hrát na sládka v minipivovaru a vaším cílem bude přesvědčit svět, že vaše pivo chutná nejlépe a opice z něj nehrozí. V plechové krabičce s cenou 15 liber (asi 440 Kč) se skrývá variace na worker placement, ve kterém se ve dvou hráčích pokusíte nabídnout pivuchtivým zákazníkům to, co chtějí. Osvědčený mechanismus, našincům líbivá tematika, nízká cena a nápaditý způsob, jak rozšířit počet hráčů (prostě koupíte další hru a můžete hrát až ve čtyřech) by mohly stačit, aby hra uspěla. Nenechte se ale zmást, nejde o žádnou plytkou rychlovku, partie trvá hodinu a měli bychom si při ní pěkně zavařit mozek. Kampaň poběží ještě 2 dny.

Máme rádi deckbuildingy. Takže když jsme narazili na kampaň k Heroes of Tenefyr, nemohli jsme si tip nechat jen pro sebe. V tomto začátečníkům přístupném karetním kousku si budete pomáhat až ve čtyřech hráčích a zároveň doufat, že vám bude štěstěna nakloněna. I když princip pokoušení štěstí běžně úplně nemilujeme, tady to vypadá, že se povedlo ho do hry zakomponovat citlivě a zábavně. Budete se probojovávat skrz dungeony, kde za porážku nestvůr číhají odměny v podobě nových karet do vašeho balíčku, abyste pro další výpravu byli silnější a mohli tak lépe čelit finálnímu bossovi. Některou z „dvouhlavých“ karet nepřátel (po otočení karty o devadesát stupňů funguje jako nová schopnost v balíčku) si po jejich poražení umístí do balíčku ten hráč, který zasadil poslední úder. Jakmile dojdou některému hráči karty, znamená to, že jeho hrdina „padl“ a musí se vrátit do vesnice, což urychluje příchod bosse. Za 17 EUR (cca 440 Kč) to zní jako dost zábavy, takže sami zvažujeme, že se do kampaně v průběhu následujících tří týdnů sami zapojíme.

Na závěr jsme si nechali projekt, kterému fandíme pěkně patriotsky. Project L je abstraktní skládačka s krásným čistým designem, která se zrodila v Brně. Jeden až čtyři hráči v ní pracují na vybudování vlastní zásoby dílků, ze kterých se pak snaží poskládat různé tvary. Připomíná vám to legendární tetris? Ano, inspiraci tvůrci sami přiznávají a jedním z jejich cílů bylo navodit ten blažený pocit, když se vám povede zaplnit celou řadu a získat tak prostor pro další budování. V Project L můžete mít rozestavěná celkem čtyři díla zároveň, jakmile některé z nich dokončíte, dostanete zpátky použité dílky, body za dokončení a nový dílek do vaší sbírky. Hra boduje svým snadno pochopitelným, ale promyšleným herní mechanismem, na své si přijdou i estéti, dílky vypadají nádherně a kvalitně. A to vše za cenu od 35 EUR (cca 900 Kč), no není to skvělé? Kampaň ke hře poběží ještě necelé tři týdny, ale už teď můžeme říct, že je projekt úspěšný, vybral totiž přes 50 000 EUR!

_

A to je vše z našich hlavních tipů. Kromě nich vaší pozornosti doporučujeme ještě pěkně vypadající worker placement Dark Domains, kompaktní karetku až pro šest hráčů Blame Space a pěknou středověkou strategii Key Flow.