Ano, titulek opravdu myslíme vážně, náš redakční žebříček Top 10 her 2017 vyhlašujeme teď, v srpnu 2018. Chtěli jsme si totiž nechat zážitky z her pořádně uležet, co nejfundovaněji tak zhodnotit, co nám česká vydavatelství přinesla v loňském roce, a… Co si to nalháváme, pravda je taková, že nás to napadlo až teď, a protože se rádi podělíme i o zastaralé názory, je tu tento článek.

Metodika zjišťování byla jednoduchá: každý z členů naší deskoherní redakce (toho času redaktoři Marek, David, Katka a Michal, externista Pepa a meme guru Ján) měl možnost se vyjádřit a podělit se o nejlepší hry z loňského roku, které byly buď lokalizovány do češtiny, nebo se jednalo o původní české kousky. Shodnout se většinově na deseti hrách nebylo nic jednoduchého, takže přidáváme ještě tipy na hry, které zůstaly pod čarou, ale zaslouží si čestnou zmínku.

Hry jsou řazeny abecedně, protože sestavit jejich přesně pořadí, na to by si ani starověký otrokář netroufl, kdyby viděl, s jakými individualitami s roztodivnými psychickými poruchami má tu čest. Pojďme na naši desítku!

_

Diamant – tahle téměř párty hra stojící na mechanismu push your luck je příjemným osvěžením večera hlavně v moment, kdy se vás u stolu sejde 6 nebo víc. Potom nastanou psychohrátky. Kdo to nevydrží a uteče? Kdo bude tak statečný, až skončí zavalený pod skálou? Jak zpívají The Clash, Should I Stay or Should I Go?

_

Doom – Mark Watney lhal. Mars je peklo! Ale může se stát i nebem, pokud se na něj vydáte prostřednictvím téhle skvělé akční figurkovky, jež se může směle postavit v bok svým virtuálním sourozencům. Čas vzít gatling a pořádně to roztočit!

_

Když sním – tahle originální párty hra se mezi našimi přáteli (respektive lidmi, kteří je předstírají) zařadila mezi klasiku. Je rychlá, zábavná, hádat je paráda a hrát za bubáky neuvěřitelná výzva, která když vyjde, po stole létají placáky a spodní prádlo. Jasně, je trochu nevyvážená, ale neznám nikoho, kdo by se s tím nedokázal srovnat.

_

Mars: Teraformace – s Marsem se u mě (i kolegů s redakce s výjimkou Myshaka) objevil dosud nepoznaný fenomén. Teraformace kusu šutru plujícího vesmírem se stala první hrou, kterou jsme začali hrát prakticky každý deskoherní večer, kdy jsme se sešli ve více lidech. Loni vyšlo hodně skvělých her, ale Mars je jen jeden a je to zatracená závislost. Ne nadarmo jsme se na něm shodli po pár vteřinách, což překonala jediná hra v tomto seznamu (níže zjistíte která).

_

Nejsme tu sami – psychologická párty hra pro náročné? Sem s tím! Nejsme tu sami dostáli očekáváním do posledního puntíku a vy se tak můžete třást před zabijáckým vetřelcem, nebo v jeho kůži lovit nebohé trosečníky. V obou případech budete nadšení a není výjimkou, když si divoký hon uzme půl večera.

_

Ostrov Skye – stavba malého kousku skotské krajiny měla u nás v redakci hlasitého zastánce v Michalovi, který dokonce úspěšně orodoval u Albi za lokalizaci, kterou si pak sám střihnul. A i když bychom mu natruc moc rádi Ostrov Skye naschvál vyškrtli, smysl pro fair play nám to nedovolil, protože tenhle kousek je vážně skvělý. Budování krajinky je zde zábavné, propracovaný systém nakupování dílků parádně dvousečný a partie rychle ubíhá. Zapomeňte na Carcassonne, tohle je to, co chcete a potřebujete!

_

Pax Renaissance – vraťme se do renesanční Itálie, do doby, kdy o dějinách nerozhodovali králové ani papeži, ale bohatí bankéři stojící tiše ve stínu jejich mohutných zad. Pokud chcete politickou hru s miliardou variant, čtyřmi způsoby výhry a každou partií naprosto odlišnou, jste na správné adrese.

_

Puerto Rico – co tu dělá hra z roku 2002? Loni vyšla nová edice této legendární eurohry a už David v recenzi zmiňoval, že tahle hra rozhodně nezestárla tak moc, jak bychom čekali. A při redakční poradě se potvrdilo, že ať už se k Puerto Ricu někdo vrátil díky nové edici, nebo hru poprvé vyzkoušel až teď, bavila ho. Takže je vidět, že nezapadne ani v aktuální produkci a svými mechanismy a propracovaností má co nabídnout i dnes.

_

Pustina – kdo říká, že je umisťování dělníků zastaralý mechanismus, ten lže, nebo nic neví, Jone Sněhu. Pustina nabídla velmi pohledný kabátek, atmosféričnost v eurohrách ne moc obvyklou, lehké osvěžení spočívající v různé síle dělníků a k tomu příjemnou porci dilemat a taktiky. Postapo krajiná volá, nechte se zlákat!

_

Scythe – V abecedě poslední, ale v našich srdcích na příčkách nejvyšších. Ano, právě o zařazení Scythe jsme se mezi sebou vůbec nepřeli, tohle byla jasná volba. Hra, která nás okouzlila už při vybalení z krabice a pokračovala frontálním útokem svých výborných mechanismů a zábavné hratelnosti, dokázala remizovat s Marsem. A to je něco, co nedokázala žádná jiná hra loňského roku, takže i když se Scythe nehraje tak často jako Mars, partii nikdy neodmítneme!

_

Čestná zmínka

18CZ – ultimátní simulace akcionářského boje na železnici se do hlavního seznamu nedostala prakticky jen kvůli své časové náročnosti. Pokud však tíhnete k tématu stavby železnic a máte k dispozici celý večer, věnujte ho hře na magnáty, protože pocit, který zažijete, když se svojí velkou společností pohltíte místní dráhy a vytěsníte z nich své soupeře, je k nezaplacení.

_

BIOS: Genesis – vypěstujte si vlastní život! Tentokrát v deskové hře, nikoliv v chlebu zapomenutém v tašce, tam to taková zábava není. V další vynikající „eklundovce“ budeme křísit bakterie, přidělávat jim bičíky i orgány a adaptovat je na tvrdý život na souši. Jasně, úvodní seznámení s pravidly není pro netrpělivé, ale jakmile je překousnete, budete se dobře bavit.

_

Hledá se hrdina – Roztomilá a drobná karetní blafovačka se výborně hodí do hospody k pivu. Existuje spousta her, kde vás mechanismy nutí „dát to spoluhráčům sežrat“, ale už málokterá je přitom dost krátká a střelená, aby se nikdo doopravdy nenaštval, odehraje se do 20 minut a vejde i do dámské kabelky. Oškubané slepice, na ně!

Malá velká dobrodružství – až budete příště balit hry na dovolenou, uděláte dobře, když se mezi nimi objeví tahle pidikrabice. MVD jsou zajímavým eurem s hezkým vizuálem, které narvete do zadní kapsy riflí. A ozbrojení meeplové, mňam!

_

Moštárna Moštárna bylo Top 10 nejblíže ze všech her pod čarou. Vyvíjející se partie dodaly hře šťávu a chuť hrát další a další partii je u Moštárny vždy enormně silná. Kdyby byla hra méně barevná a zvířátková, přilákala by více náročných hráčů. I tak ale patří do čestné zmínky, protože v loňském roce rozhodně nezapadla.

_

To je otázka! – Skvělá party hra, která se hodí do klidnější situace. Ve hře se dobře pobavíte nad dilematy, které před jednotlivými hráči rozprostřete dobře mířenými otázkami. Navíc i zjistíte něco o svých kamarádech, takže se už příště nebudete divit, že někdo upřednostňuje kvalitu matrace v posteli před pohodlným spodním prádlem 🙂