I přes každoroční hrozby otce myšlenky Vaška Pravdy se letos v Chotěboři opět sešli fanoušci všech fandomů, aby si zde užili doslova fantastickou dovolenou. Prostory KD Junior, sportovní haly, sokolovny a kina ožily v prvním červencovém týdnu Festivalem Fantazie. Co nám letošní ročník přinesl?

Hned v pátek 29. 6. měli účastníci jedinečnou šanci zhlédnout v kině český amatérský počin – trilogii Dračák včetně dosud nezveřejněného materiálu připravovaného třetího filmu. Během následující besedy s režisérem měli diváci možnost ovlivnit výsledný střih. Na oficiální premiéru posledního dílu se můžeme těšit v září.

Oficiální zahájení letošního ročníku sice neproběhlo, milovníci slavnostních večerů si však i tak přišli na své. Ve středu 4. 7. se uskutečnil již desátý ročník soutěže FF Cosplay. Po nepříliš vydařeném loňském ročníku se organizátoři poučili a letošní večer ve znamení oslav plnoletosti se vydařil. Nižší počet účastníků byl vykompenzován jejich snahou a byli zde i tací, kteří se zúčastnili s kostýmem ve všech čtyřech kategoriích (filmy a seriály, hry, knihy a komiksy a skupinové kostýmy). A že bylo o co hrát – hlavními cenami (v kategorii cena diváků a absolutní vítěz) byly PlayStation VR a PlayStation 4.

Letošní ročník přinesl i několik comebacků. Po tříleté odmlce opět proběhla ŠiFFrovačka. Začátek byl v deskoherně a i přes nápovědy organizátorů startovní šifra všechny týmy potrápila a nikdo ji nevyřešil před uběhnutím časového limitu. Musím ocenit její nápaditost – v textu byly ukryté objekty nacházející se přímo v herně a jejich pomyslné spojení vytvořilo písmena. Jeden odstavec = jedno slovo, které v kombinaci s ostatními mělo asociovat heslo, které jste vyměnili s organizátory za pozici prvního stanoviště (tak trochu hledání hesla ve stylu Pevnost Boyard). Včetně startovní a cílové šifry se závod sestával celkem z 6 zašifrovaných úkolů. Počasí nám přálo, takže to byla příjemná procházka Chotěboří, trasa nebyla delší než 2 km, takže šlo o rychlost myšlení spíš než rychlost přesunu (která může u závodů s většími vzdálenostmi zamíchat pořadím). Cílová šifra byla ve stylu významných let končících 8. Doufejme, že odteď se ŠiFFrovačka opět zařadí do každoročního programu FFka a nebudeme muset čekat na přídavek další tři roky.

V Deskoherně měli účastníci možnost vyzkoušet si herní novinky i evergreeny. Pár příkladů za všechny, k zahrání zde byly třeba Lords of Hellas a Scythe od Albi, Nájezdníci ze severu od REXher; Memoarrr! či oceněný Azul od MINDOKu a to zdaleka není vše. Výše jmenované vydavatele her jste mohli zastihnout po celou dobu festivalu u jejich stánků. Po dloooooooouhé době se dočkali i příznivci her od Blackfire, kteří se objevili v herně před koncem festivalu. Pod odborným dohledem tak nadšení pařani zkoušeli pecky jako Rising Sun nebo Dice Forge.

Každý rok visí nad Festivalem fantazie Damoklův meč v podobě rekonstrukce a následném omezení jednotlivých prostor – fanoušci jsou na to však zvyklí a i přes vidinu „nejisté sezóny“ se vždy dostaví v hojném počtu. K uzavření budov ani letos naštěstí nedošlo a návštěvníci si tak mohli plně vychutnat po celou dobu trvání festivalu konzolovou a PC hernu v prostorách Sokolovny, deskohernu v budově sportovního centra, přednášky v nově zrekonstruovaných prostorách KD Junior a v neposlední řadě ty nej sci-fi a fantasy filmy v kině. Stále populárnější VR technologie je samozřejmostí a lze si vyzkoušet i ji. Nově byla možnost zastřílet si na airsoftové střelnici. Hvězdy jsou FF nakloněny a za posledních 5 let, co tam jezdím, ještě nikdy nebylo špatné počasí. Ba naopak, horko v sálech přiživované pro věc zapálenými fanoušky je někdy náročné; naštěstí jednou z letošních novinek je i lepší klimatizace, kterou byly některé přednáškové místnosti vybaveny.

Čas na FFku plynul rychleji než voda a než se člověk nadál, byl tu poslední večer, který je již tradičně věnován Večeru fantazie. V jeho rámci byly vyhlášeny výsledky ankety Aeronautilus oceňující nejvýznamnější česká díla žánrů sci-fi, fantasy a hororu. Knihou roku se stal román Hořící kůň autorek Františky Vrbenské a Lucie Lukačovičové. V kategorii povídek opět zabodovala Františka Vrbenská, tentokrát se svým počinem Zlaté mlhy na pobřeží z antologie Žena se sovou. Za ztvárnění nejlepší obálky byl oceněn Milan Fibiger (kniha Hvězdné hry Františka Novotného). Cenu pro nejlepší web si vysloužili tvůrci webové stránky vanili.cz. Poslední z cen – velmistři žánru – si odnesli Jiří Pavlovský (v lóži organizátorské) a Miroslav Žamboch (v lóži autorské).

Festival skončil, celých deset dní bylo stále co dělat a co zkoušet. Doufejme, že fanoušci v Čechách nevyhynou. Nechť FFko provází síla. Na viděnou na Festivalu Fantazie 2019.